Nuha ja kutiava ihottuma..

sini

Onko kenelläkään kokemuksia nuhan yhteydessä tulevasta ihottumasta? Kahdella lapsellani on ollut nuhaa ja nyt molemmille on ilmaantunut pitkin kehoa todella kutiavia paukamia, vähän muistuttavat hyttysen puremia.Ovat ala-asteella ja koulukavereillakin on vastaavaa ihottumaa. Kouluterveydenhoitaja epäili, että liittynee flunssavirukseen. Jotenkin erikoiselta tuntuu kyllä, ei vastaavaa ole ennen ollut. Kortisoni-voiteella saa vähän apuja kutinaan. Kertokaapa vinkkejä ja kokemuksia...kiitos paljon!

3

5051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvaus

      Veikkaisin allergiaa. Ihottuma voisi olla nokkosihottumaa...?

    • Kokemusta on

      Moi, mulla oli vähän aikaa sitten flunssa ja parin päivän päästä kun oireet alkoivat ilmestyi ihottuma, alkoi rintakehästä ja levisi siitä sit kaulaan, käsivarsiin ja vatsan alueelle. Ihottuma oli sen näköistä kuin ois nokkospuskassa kieriskellyt. Lääkäri sanoi että kysymyksessä on flunssaan liittyvä reaktio ja se paranee itsestään muutamassa päivässä tai voi kestää jopa yli viikon. Mulla meni noin pari päivää ja ihottuma oli poissa.

    • heipsan

      Vaikuttaa kovasti allergialta. En ole minäkään koskaan kuullut että ihottumaa liittyis flunssavirukseen...(mutta en sano etteikö voisi olla mahdollista)
      Varsinkin keväisin mm. hyttysten pistot ovat ainakin itselläni hyvin kookkaita ja kutiavia. Eläimistä voi saada lintukirppuja joista tulee vielä kutisevampia ja kookkampia paukamia.
      Tänä keväänä on kuulemma aikaisempaa enemmän ja vielä voimakkaampaa siitepölyä kuin yleensä niin että nekin joilla ei ole siitepölyallergiaa ovat saaneet voimakkaita allergiareaktioita!
      Myös tien pöly on aiheuttaa joitain oireita.
      Kannattaa mielestäni käydä lääkärissä ja varmistaa asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      157
      6575
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2362
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2119
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1393
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      112
      1360
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1087
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      29
      1019
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      951
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      11
      894
    Aihe