mä en tajuu niitä 10-12 vuotiaita jotka laittaa naamansa täyteen pakkelia. se vain pilaa niiden ihon ja on rumaa jos ne ei osaa meikata siististi. eli mitä järkee noin nuorten on meikata????
tosi nuorten meikin käyttö
mallu87
7800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä säkin mallu87 taidat olla vielä aika nuori meikkaamaan ja tuskin sinäkään sen paremmin osaat meikata kuin pari vuotta sina nuoremmat lapset.
On kyllä sairaan ruman näköistä kun nämä lapsukaiset kulkevat kauheet pakkelit naamassa ja siniset luomivärit kulmaluulla asti.
Eikö teidän äitinne pidä teistä huolta?Hänen oikeuksiinsa kuuluisi vähän valistaa noita meikkitaitoja...
No on se ihanaa olla nainen, mutta noin nuorena sitä meikkiä voisi käyttää kohtuudella kuitenkin...
Ei ikä kyllä kerro sitä kuinka hyvin meikata osaa! Ja uskon että jo -87 tietää pikkasen paremmin itselleen sopivan meikkityylin kuin 10-12 vuotias! Että kokeilemalla ja meikkaamallahan sitä oppii. Se on törkeän näköistä jos 10-12 vuotiiat meikkaamista opetellessaan laittavat kauhean pakkelin, mutta yhtä kamalan näköistä se on vuosia vanhemmillakin, jos meikkaamaan on vasta ruvettu.
Kukaan ei ole seppä syntyessään,et eiköhän jokainen ole joskus näyttänyt enemmän tai vähemmän harakanperseeltä meikeissään. Se vaan on et liian aikasi on jotenki turha aloittaa meikkaamaan,kun on vielä lapsen sileä iho ja näi...
mun mielestä -87 ei oo liian nuori meikkaamaan... sillehän nauretaan jos ei meikkaa... :/
on se kyllä rajun näköstä ku 3 luokkalainen työntää pakkelia naamaan... mut älkää kattoko vaan niit nuorii jotka vetää pakkelia naaman täyteen eikä osaa meikata.. on myös sellasiiki joil on kohtuu ja jotka osaa meikata.... eikä musta 87 oo liian nuori meikkaamaan. niinku se yks väitti.
kaikkie on erillaisia jotkut ei käytä elämänsä aikana paljon yhtään meikkii ja toiset käyttää... antaa olla ihmisen henkilökohtanen asia meikkaaks vai ei!
osaa alussa meikata kuin ammattilaiset, harjoiteltava tämäkin on! Vaikka itse kammoksun näitä 11-wee lapsukaisia, jotka kulkevat kunnon pakkeleissa: meikkivoidetta, usein vääränsävyistä vielä, läträtty puoli pullollista, päälle puuteria sellaiset 2 kiloa, eyelinerillä tai kajalilla vedetty samanlaiset silmämeikit kuin Ville Valolla (mieluiten vielä vaaleansinistä luomiväriä lisukkeeksi, että varmasti huomataan) ja vielä kökköistä mascaraa monta vedollista ripsiin. Kokonaisuuden kruunaa vielä valkoinen huulipuna ja mustiksi värjätyt kulmat, huh!
Toisaalta tämä opettaa meikkaamaan. Kun vielä katselee teinivuosina otettuja kuvia ja silloin tehtyjä meikkivirheitä, ei varmasti palaa samaan tyyliin takaisin!
ne luulee et pitää olla samanlainen ku jotku mallit tai sit jos toisetki tekee niin.
media ja mainokset painostaa heitä ostamaan meikkejä ja muka tulemaan paremman näköseks vaikka parempi olisi siinä iässä olla naturelli.
sopiva ikä olis noin kun menee yläastelle.
ja kannattaa opetella meikkaan ihan omien mieltymysten ja kasvojen mukaan eikä niinkuin kaveri.
ite en koskaan mm käytä mitään rajauksia vaikka niin niitä oikeen painotetaan-
eikä ne mulle käviskään enkä osaa edes vedelllä viivoja.
ehkä sitten vanhempana kun lurpsahtaa.,..
no halusinhan minäkin pikkusena pentuna meikata joskus... mutta sitte ku olin lähellä koulua nii alko pelotaa... :D "mitäköhän ne sanoo,ku mulla on MEIKKIÄ!?" :D
mutta 11v:nä mun mielestä vois jo alkaa pikkusen kokeilee... mut ei ennemmin!
ja mua 5 vuotta nuoremmat on joskus muodikkaimpia ku minä!! (oon 15v)
voi tuota nyky nourisoa... ;D