Sairasloman palkka

Onko tietoa?

Voiko yksityinen työnantaja tehdä työsopimuksen jossa sairasajan palkkaa ei makseta ensimmäisen 3 kk työajalta vaan työtunnit on korvattava? Työssäoloaika on vain tuon ajan. Kunta ja valtiohan maksaa kuukauden työssä olon jälkeen sairausajan palkkaa.

4

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tetta5

      Siis ei ollenkaanko? Jos työsuhde on jatkunut vähintään kuukauden, työntekijällä on oikeus saada esteen ajalta täysi palkkansa sairastumispäivää seuranneen yhdeksännen arkipäivän loppuun.

      Missään tapauksessa työtunteja ei tarvitse korvata, mutta palkanmaksuvelvollisuus loppuu aikanaan. Se kuinka kauan palkkaa maksetaan, riippuu suuresti työehtosopimuksesta. Mitä työehtosopimusta teillä noudatetaan? Sen tietää siitä mihin liittoon työnANTAJA kuuluu tai sitten mikä työehtosopimus on vahvistettu alalle yleissitovaksi. Jos työpaikkaanne ei koske mikään työehtosopimus mennään pelkästään lakien mukaan.

      Väittäisin että ko työsopimuksen kohta on lain vastainen, joten se jätetään huomiotta. Jos laista olisi jokin poikkeus, niin se löytyisi valtakunnallisesta työehtosopimuksesta, mutta epäilen vahvasti voidaanko tuollaista poikkeusta tehdä edes valtakunnallisella sopimuksella. Missään tapauksessa sitä ei voi tehdä yksittäisellä työsopimuksella.

      • ap...

        Kysymyksessä on liikealan yritys. Pidän erikoisena sitä että työnantaja on määrännyt että sairaslomapäivät on korvattava jos on sairaana kolmen kk työsopimusaikana.


      • .kjbu
        ap... kirjoitti:

        Kysymyksessä on liikealan yritys. Pidän erikoisena sitä että työnantaja on määrännyt että sairaslomapäivät on korvattava jos on sairaana kolmen kk työsopimusaikana.

        työpaikkasi Lidl tms :)


      • natsipomo
        .kjbu kirjoitti:

        työpaikkasi Lidl tms :)

        Aika outoa :D Jos on sairaustodistus lääkäriltä saatu et ole yhtään mistään korvaus velvollinen. Ei se työnantaja kuntoasi osaa arvioida sehän on täysi puupää sillä alalla.

        Tuo palkanmaksu velvollisuus työnantajalla on, tosin en tiedä miten se menee koeajalla. Riippuu tes_stä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      54
      2409
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      28
      1759
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      70
      1434
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      238
      1320
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      119
      1154
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      990
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      963
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      948
    9. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      933
    10. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      59
      856
    Aihe