Sairasloman palkka

Onko tietoa?

Voiko yksityinen työnantaja tehdä työsopimuksen jossa sairasajan palkkaa ei makseta ensimmäisen 3 kk työajalta vaan työtunnit on korvattava? Työssäoloaika on vain tuon ajan. Kunta ja valtiohan maksaa kuukauden työssä olon jälkeen sairausajan palkkaa.

4

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tetta5

      Siis ei ollenkaanko? Jos työsuhde on jatkunut vähintään kuukauden, työntekijällä on oikeus saada esteen ajalta täysi palkkansa sairastumispäivää seuranneen yhdeksännen arkipäivän loppuun.

      Missään tapauksessa työtunteja ei tarvitse korvata, mutta palkanmaksuvelvollisuus loppuu aikanaan. Se kuinka kauan palkkaa maksetaan, riippuu suuresti työehtosopimuksesta. Mitä työehtosopimusta teillä noudatetaan? Sen tietää siitä mihin liittoon työnANTAJA kuuluu tai sitten mikä työehtosopimus on vahvistettu alalle yleissitovaksi. Jos työpaikkaanne ei koske mikään työehtosopimus mennään pelkästään lakien mukaan.

      Väittäisin että ko työsopimuksen kohta on lain vastainen, joten se jätetään huomiotta. Jos laista olisi jokin poikkeus, niin se löytyisi valtakunnallisesta työehtosopimuksesta, mutta epäilen vahvasti voidaanko tuollaista poikkeusta tehdä edes valtakunnallisella sopimuksella. Missään tapauksessa sitä ei voi tehdä yksittäisellä työsopimuksella.

      • ap...

        Kysymyksessä on liikealan yritys. Pidän erikoisena sitä että työnantaja on määrännyt että sairaslomapäivät on korvattava jos on sairaana kolmen kk työsopimusaikana.


      • .kjbu
        ap... kirjoitti:

        Kysymyksessä on liikealan yritys. Pidän erikoisena sitä että työnantaja on määrännyt että sairaslomapäivät on korvattava jos on sairaana kolmen kk työsopimusaikana.

        työpaikkasi Lidl tms :)


      • natsipomo
        .kjbu kirjoitti:

        työpaikkasi Lidl tms :)

        Aika outoa :D Jos on sairaustodistus lääkäriltä saatu et ole yhtään mistään korvaus velvollinen. Ei se työnantaja kuntoasi osaa arvioida sehän on täysi puupää sillä alalla.

        Tuo palkanmaksu velvollisuus työnantajalla on, tosin en tiedä miten se menee koeajalla. Riippuu tes_stä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe