henklöstön lomauttaminen

kertokaapa lomautetut missä tilanteessa teidät on lomautettu? Ymmärrän kyllä, että lomautetaan, jos töitä on tosi niukasti.. Tässä tapauksessa lomautetaan henkilöitä tilanteessa, joissa osalla on runsaasti tunteja ja käyttämättömiä lomia. Tuntuu ennemminkin johtamisongelmasta.
41165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jos näin on niin ei voi lomautettaa voi koska kysymyksessä ei ole tuotannollinen tai kaiketi talodellinen syy.
Eli jos työnantaja tekee näin niin ei muutakuin käräjille, vai onko liikaa porukassa ruskee kielisiä?

Äänestä

Tarkoitatko tunneilla liukuvassa työajassa kertynyttä aikaa? Nyt kannattaa teillä kaikkien pitää hoitaa plus tunnit pois siltä varalta että lomautukset muuttuva irtisanomisiksi. Meillä ei ollut irtisanomisaikana työvelvoitetta joten töissä ei tarvinnut olla. Likuman plus-saldo piti pitää pois tuona aikana, jolloin ei tarvinnut olla töissä muutenkaan. Miinus-saldot joutui maksamaan (tavallaan lyhensi irtisanomisaikaa).

Likuvassa työajassa ei voi lain mukaan olla yli 40 tuntia plussaa tai miinusta. Sitä runsaammin tunteja ei siis voi olla. Jos tunteja on enemmän lakia on rikottu, ja esim palkkaturva jättänee sen työntekijän omaksi vahingoksi. Omista eduistaan on huolehdittava työsuhteen aikana, valtio ei korvaa kaikkea.

Lomat ovat myös ongelma, jos niitä ei ole pidetty laissa säädettynä aikana. Jos palkan joutuu peräämään palkkaturvan kautta, niin niitä ei korvata.

Äänestä
  • osalla on kertynyt ekstratunteja ja osalla on - tunteja (tehty liian vähän tunteja) ja tulos kuralla eli säästöjä pitää löytyä. Osalla siis on moraalia tehdä lyhyempää työpäivää, jos ei ole riittävästi tunteja, mutta osa ei näin tee. Pomon täytyisi pakottaa pitämään kertyneet ekstratunnit vapaana..

    Äänestä

Veikkaanko oikein, että kyseessä on ulkomaisen yhtiön suomalainen tytäryhtiö? Niillehän on tyypillistä, että menoja leikataan, vaikka viivan alle jää lopulta vähemmän voittoa. Johto joutuu vain joskus leikaamaan kuluja pelkästään omistajien vaatimuksesta, vaikka se ei olisi järkevää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfghdfkj kirjoitti:

kertokaapa lomautetut missä tilanteessa teidät on lomautettu? Ymmärrän kyllä, että lomautetaan, jos töitä on tosi niukasti.. Tässä tapauksessa lomautetaan henkilöitä tilanteessa, joissa osalla on runsaasti tunteja ja käyttämättömiä lomia. Tuntuu ennemminkin johtamisongelmasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu