Mistä tiedän kuka on se oikea mies minulle,
ihastun jatkuvasti mitä erilaisimpiin miehiin, apua!!
ihastun jatkuvasti mitä erilaisimpiin miehiin, apua!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Se Oikea ei ole olemassa. Ihastut tietenkin, monenlaiset ihmiset voivat viehättää. Se mistä tiedät kuka taas sinulle sopii ja on oikea, on tutustuminen. Moni ihastuu ja antautuu mielikuvitukselleen: he siis rakastuvat haaveisiin rakkaudesta, näkevät mitä haluavat ja ryntäävät suhteessa kiihkeästi eteenpäin. Mikäs siinä! Saa ainakin lyhyen mutta intohimoisen suhteen, -tai hyvällä säkällä pitkän! Mutta se on vain säkää eli tuuria. Koska ihmisen tunteminen ja rakastamaan oppiminen vie taas aikaa. Sitten tulee aika huuman jälkeen, ja esitykset ja soihdin tanssit loppuu ja todellisuus paljastuu: ihminen alkaa olla oma itsensä. Tässä vaiheessa on masentavaa huomata, että toinen esitti... Mutta yleensä se kuka on liian hyvää ollakseen totta, myös on.
Joten, se ketä pystyt rakastamaan hänen huonoista puolistaan huolimatta, kenen huonot puolet ovat sinulle hyväksyttäviä, on sinulle se oikea. Niin, miten tylsää ja arkista, mutta me sentään voimme valita puolisomme: tässä maailmassa se ei ole itsestään selvyys. Se ihminen, kenen kanssa pystytte pitempään elämään hyvin, kohtelemaan toisianne hyvin (tai jos siitä siis tykkää: kaikki ei tunnu tykkäävän), ja tärkeää että seksirytmi/halut/perushaaveet menisi yksiin: jos toinen haluaa fetissejä ja seksiä kerran kuussa, toinen samaa aina ja joka päivä, ollaan pulassa.
Ensin pitää tuntea itsensä, ja sitten toinen, joillekin tämä kasvaa yhtäaikaa, joillekin ei koskaan, ja joillekin ensin ja sitten. Mitä enemmän aidosti arvostaa itseään, ei siis pissistyttöjen "muka-arvostusta" (mä on niin paras, mä oon niin sitä ja tätä ja erikoinen) mikä on täyttä soopaa ja tulee matkimisesta sekä heikosta itsetunnosta... Niin, mitä enemmän on aito, ja arvostaa itseään, mitä enemmän pystyy hyväksymään itsessään asioita ja tietenkin: itse rakentamaan itselleen elämää mitä haluaa (eikä odota prinssin tuovan sitä), sitä varmemmin tietenkin löytää oikean, ja sellaisen miehen, joka sopii oikeasti itselle: ja jolle itse sopii. Sekin kannattaa miettiä. Joskus erilaisuus viehättää, mutta ainoa kysymys ei ole vain se, että "saanko minä jotain", vaikka hyvä kysymys onkin, vaan myös "onko minulla mitään annettavaa tuolle toiselle (vai onko hän vain erikoisuuden tavoittelua tms.)"
Noin, ja sitten vaan elämään. Se on hauskaa!
Kuinka löytyy niitä "pissiksiä" ihan aikuisista naisistakin, heillä ei ole jos tarkemmin ajattelee mitään annettavaa ja kuvittelevat voivansa saada sellaisen miehen joilla heillä ei ole mahdollisuuksia. Näköjään on hyvin paljon ihmisiä joilla ei ole minkäänlaista suhteellisuuden tajua.
Mutta mitkä asiat kumppanissa on niitä huonoja puolia sitten joita pitäisi myös ehkä jaksaa sietää? Liika kännääminen? Vai jotku muut asiat? Hyvin ristiriitaista on se että monet fiksut raittiit miehet omaavat enemmän huonoja puolia kuin känniset, tyhmät ääliöt. Sitä en vielä ole ymmärtänyt? Ehkä joku ymmärtää pointin`?
Minäkin olen tilanteessa jossa mietin onko tämä se oikea. Tulee mieleen laulun sanat "Mistä tunnet sä ystävän, onko oikea sulle hän, anna ajan se selvittää, kuka vierelles jää..." Kuten prinssi Daniel sanoi, hän ei muuttunut prinssiksi ensimmäisestä suudelmasta, vaan siihen meni vähän enemmän aikaa.
tuossa on paljon järkeä yhdessä tekstissä.
Olen samaa mieltä kanssasi että tavallaanhan sitä oikeaa ei ole mutta sitä uskoa tarvitaan koska muuten me otettais ja tyydyttäis juuri siihen ei_nyt_niin_mutta_mukiin_menevään_tyyppiin..mikä monesti käy muutenkin
Ihana ajatus että me voidaan valita, niin voidaan. Ja onneksi erotakin ja avoliitto on mahdollinen koska siinä toiseen tutustuu paremmin kuin vuosisatojen treffaamisella...Ja kuinka kylmää ja realistista se onkin niin
Me kaikki esitetään alussa, ei meistä kukaan tiedä mitä toinen tarkalleen tuntee vaan siihen on luotettava. Sitten on nämä hankalat luonteenpiirteemme ja kokemukset joiden vuoksi esitämme vähän lisää koska haluamme omistaa, luottaa ja saada hyväksyntää-jonkun joka on oma, uskollinen ja mukava. Se riittää keskivertoihmiselle ja sitten mietitään miksi se ei toiselle riittänytkään ja kuinka ero ei aina ole oikea ratkaisu...
Tunteet??! Ne usein johdattaa meidät toistemme luo ja sieltä pois. Kun on toisen kanssa useamman hetken, paljastuu jotain pieniä merkkejä ettei ihminen ehkä olekaan oikea tai loukkaa tai tulee outo olo. Kun sitten on toisen kanssa vielä pidemmän hetken, sanotaan nyt vaikka vuosia ja arki koittaa, ei ole enää selityksiä jos toinen on jatkuvasti pahan tuulinen, itsekäs tai passiivinen. Sitten pitäis ottaa se järki käteen ja erota. Mutta ei...sittenkin me vielä usein jatketaan koska ei haluta luovuttaa sitä toista kellekään muulle tai joutua taloudelliseen ahdinkoon tms...
Monista suhteista kyllä näkee että eivät ole sopivia toisilleen monessakaan määrin saati "oikeita".
Joillakin se on niin nähtävissä että melkein ahdistaa ja tekisi mieli puuttua asiaan mutta ei..hakatkoon päätänsä seinään vaikka vuosia!
Annettavaa on niin kauan kuin pelimerkit kelpaa...
Tiedät sen sitten kuolin vuoteella.
Oliko se oikea mies se joka seisoo vierelläsi lähdön koittaessa
vai se jonka jätit tyhmyyksissäsi kauan sitten.
joka on paras seksissä ja tyydyttää sinut parhaiten!
Yhtään "oikeaa" ei ole. Toisaalta kaikki voivat olla yhtä "oikeita". Ihminen ihastuu, että parittelisi ja tämän tuloksena syntyisi jälleen uusi ihminen. Onnekkaita ovat ne harvat, jotka löytävät enemmän ja syvempiä asioita sisältävän, kestävän ihmissuhteen sekä osaavat vieläpä arvostaa tätä kaikkea. Useimmille ihmisille riittää hetken huuma toisensa jälkeen ja välissä joitakin muutaman vuoden mittaisi avo-/avioliittoja.
Tuollaista se elämä on, kun antaa vaginansa ohjailla järjen kustannuksella. "Ihastuminen" on biologian keino yrittää varmistaa sinun ja jonkun urospuolisen pysyminen yhdessä niin kauan, että lisääntyminen on hoidettu, ei muuta. Romantii
Malta mielesi, tuo menee kyllä ohi ja voit keskittyä hakemaan kumppaniksi ihmistä, jonka kanssa sinulla voisi olla jotain yhteistä henkiselläkin tasolla.