Maalipinta ongelmia

Kuinka pitäisi toimia?

Tuleva kesäautoni on vm. 89 musta Saab 9000. Maalipinta on vuosien varrella muuttunut täysin mataksi. Olisiko jonkinlaisella hiovalla vahalla käsittely oikea ratkaisu? Mikä olisi paras vaha valinta ja kuinka monta kertaa vahaus olisi syytä toistaa? Kuinka esim. autokaupoissa toimitaan?
1010625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

osta sitä pullo (on musta purnukka). Pese auto kunnolla käsin. Vahaa Wuthíllä - on aika raskas operaatio, poistaa nimittäin sen hulahtaneen kerroksen. Ajele päivä pari. Pese uudestaan ja vahaa tavallisella vahalla, esim Autoglymín punaisella. Sitten muuta kuin peilaamaan naamavärkkia auton pinnasta.

Toimii on tullut tehtyä muutamia kertoja!

Äänestä

Kiitos kokemuksesi jakamisesta.

Äänestä
  • Mutta hieman hellävaraisempi. Poistaa lähinnä hapettumat mutta ei hio niin paljon että silittäisi syviä naarmuja tai aiheuttaisi niitä.

    Tärkeää käsitellä ohjeen mukaan joko yksisuuntaisin tai pyörivin liikkein (riippuu tuotteesta)

    Jos maalipinta on muuten ehjä, on parasta valita mahdollisimman vähän hiova tuote joka vain poistaa hapettuneen kerroksen pinnalta eikä vaurioita itse maalikalvoa.

    Joka tapauksessa auto on pakko vahata heti käsittelyn jälkeen koska hiottu pinta on entistä herkempi hapettumisille ja vaurioille. Eli just ennen myyntiä...

    Äänestä

elikkÄ myllytys !Vie jollekki asian osaavalle kaverille.Käsipelillä aikasta kova urakka saada tasanen pinta.
Ja sitte AUTOGLYMin SRP EXTRA CLOSS pintaan.Sit se on hyvä.Niin,sitä pitää säännöllisesti vahata(SRP Xcloss,6kkn välein),jos haluaa että pysyy hyvänä.Yksinkertaista mutta totta.

Äänestä
  • kuka hullu vetää yli 300.- euron spermashinet yli 15-vuotiaaseen noin 1.500.- euron arvoiseen autoon????

    Äänestä

  • eno kirjoitti:

    kuka hullu vetää yli 300.- euron spermashinet yli 15-vuotiaaseen noin 1.500.- euron arvoiseen autoon????

    Kuka hullu vahaa vanhaa rotiskoa ylipäätään??

    Äänestä

  • eno kirjoitti:

    kuka hullu vetää yli 300.- euron spermashinet yli 15-vuotiaaseen noin 1.500.- euron arvoiseen autoon????

    No tollasen auton arvohan tuplaantuu heti kun sen saa killtämään ku sulhaspojan kullin hääyönä.

    Äänestä

Kokeileppa tuommosta DWG Oxygone joka poistaa takuulla matan pinnan ilman hioma-aineita.
Sen päälle sitten DWG Classic jota saa samasta paikasta eli http://www.dwgfinland.com/.
Näitä minä olen käyttänyt ja kyllä on tähän asti toiminut.
Classic antaa suojan n.6 kk jos sen kiillotat koneella ja käsittelet 2 kertaa.

Äänestä
  • Juitsu siis...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Swinger kirjoitti:

Kuinka pitäisi toimia?

Tuleva kesäautoni on vm. 89 musta Saab 9000. Maalipinta on vuosien varrella muuttunut täysin mataksi. Olisiko jonkinlaisella hiovalla vahalla käsittely oikea ratkaisu? Mikä olisi paras vaha valinta ja kuinka monta kertaa vahaus olisi syytä toistaa? Kuinka esim. autokaupoissa toimitaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu