Säälittävät mm-kisat

Folio Mulder

Eivät käytä nykyajan kameratekniikoita hyväkseen, vaan sallivat karkeiden virhearvioiden mennä. Kyseessä sentään mm-kisat. Hitaasti tulee kehitys jalkapallokisoihin. Mikähän syynä ?

Ei ainakaan ajankulu, sillä etelän maiden pelaajat käyttävät teeskentelyyn nurmen pinnassa enemmän aikaa kuin mitä veisi tärkeiden tilanteiden tarkastus.

Tekniikka on nopeaa jos sitä vain halutaan käyttää.

15

855

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Naurettavaa että mm-kisat pilataan tuolla tavoin.

      • Asiantunkija

        Urheilulajina se joutaa samaan kategoriaan baletin ja taitoluistelun kanssa. Taideurheilulajeissahan ei ole paremmuuden mittaamiseen kovia kriteerejä, kuten ovat metri, kilo, sekuntti, tai vaikkapa kiistatta tehty maali. Taidekilpailuissa kauneus on katsojan silmässä ja kilpailun voittaja valitaan jo tuomarien valinnan yhteydessä.


    • perssilmäilijä

      ..kuuluvat peliin ja tuovat siihen tietynlaista orgaanisuutta ja jännitystä. Kyse on lähinnä perinteestä, jota halutaan vaalia. Mitään ongelmaa maalikameroiden käytössä ei olisi.

    • Omaa pohdintaa

      FIFA:n vanhat jäärät, Sepp Blatter etunenässä, ne tähän on syynä. UEFA:n puolelta sitten Michel Platini... Niin kauan kuin siellä johtoportaissa istuu vanhoja perinteisiin luottavia ukkeleita, niin videotuomarointiin suhtaudutaan nihkeästi. Luulisi nyt kuitenkin, että se tuomarointi hoidetaan sinne tällaisten väärien tuomioiden jälkeen, jotka muuttivat aivan selvästi pelin kulkua! Nyt vieläpä virhe kostautui Englannin haitaksi ja kuulemma merkittävä osa videotuomarointi -boardin jäsenistä on englantilaisia... Ehkä tämä vauhdittaisi uudistuksia?

      Mielestäni on huvittavaa, että eletään vuotta 2010, mutta perinteiden vaalimisen vuoksi videotuomarointi on kirous... Mitäs jos 100 metrin juoksussa yhden miehen olisi loppuviivalla pääteltävä omin silmin, kuka juoksi maaliin ja mihin aikaan? Ei jalkapallon täydy olla se sama peli puistohöntsäilyssä/seiskadivarissa ja korkeimmalla tasolla esim. MM-kisoissa, joissa on kyse valtavista rahasummista.

    • peliin

      Jep,
      - Epäselvät maalit
      - Maaliin johtaneiden tilenteiden paitsiotarkistus
      - Rankkariin mahdollisesti johtavat rikkeet
      Pitäisi tarkistaa videolta - muut tilanteet voisi mennä "vanhaan malliin".

    • m.o.t.

      Mieti iokein hartaasti, tiedätkö ainuttakaan oikeasti fiksua jalkapalloilijaa?
      Jo alasarjoista lähtien kielenkäyttö on törkeää ja käytös alla kaiken arvostelun.
      Saunailloissa, palkintomatkoilla ym. juodaan ja huorataan niin paljon kuin p*rse kestää.
      Olen joutunut seuraamaan työni takia jalista vuosikymmeniä, eikä minulla ole siitä mitään hyvää sanottavaa.
      Harjoituskentillä parkkitilaa on vähän, niin autot yksinkertaisesti parkkeerataan vaikka ihmisten pihoihin, jos täytyisi muuten kävellä yli sata metriä.
      Monet tuntemistani palloilijoista vaikuttavat kahvikämpässä suorastaan vajaaälyisiltä ja vähemmän esillä oleviltakin löytyy kaikilta vähintään yksi luuranko kaapista.
      Tästä sakista sitten tulee aikanaan valmentajia ja lajin johtajia.

    • seurannut olen

      Jalpapallo vaikuttaa varsin vanhanaikaiselta ja melko väsyneeltä lajilta...

      • 10 000 ottelua

        ottelua kyseiset arvostelijat ovat tuominneet??
        Ei teillä ole näköjään hajuakaan otteluiden tuomaroinnista, saatikka lajin säännöistä, kunhan pääsee jotain nettiin räksyttämään.


      • +1+1+
        10 000 ottelua kirjoitti:

        ottelua kyseiset arvostelijat ovat tuominneet??
        Ei teillä ole näköjään hajuakaan otteluiden tuomaroinnista, saatikka lajin säännöistä, kunhan pääsee jotain nettiin räksyttämään.

        Tietäen millaisia tunteita jalkapallo ihmisissä aiheuttaa maailmalla niin toivottavasti ei vaadita pahan virheen tehneen tuomarin murhaa ennen kuin videotarkastuksiin mennään.


      • energia ja
        +1+1+ kirjoitti:

        Tietäen millaisia tunteita jalkapallo ihmisissä aiheuttaa maailmalla niin toivottavasti ei vaadita pahan virheen tehneen tuomarin murhaa ennen kuin videotarkastuksiin mennään.

        vouhotus voitaisiin käyttää johonkin yleishyödylliseen, kuten sademetsien ja lasten suojeluun.


    • fudis...

      urheilulaji.

    • Matti Viikate

      Tuossahan on siita, kyse etta aitoon peliin ei monen mielesta kuulu kameroiden kaytto. Mutta kylla se reiluuden ja motivaation kannalta, olisi valttamatonta kayttaa kameroita. Se vie motivaatiota, jos huijarit paasevat juhlimaan vapaasti. http://mattiviikate.newsvine.com/

    • taivaantalikynttilät

      kun Ghana pelasi tiukan pelin USA:n kanssa ja VOITTI! Hyvä Ghana....vaikka USA on ihastukseni, suon voiton Ghanalle...hyvä nyt Afriikka nousee....nautin suuresti pelistä!

      • Tärkein asia mihin tuomareiden pitäis puuttua radikaalisemmin on Filmaaminen, ihan liikaa ollut sitä mm-kisoissa ja tuntuu että nykyisin ei tietoakaan käsitteestä fair play.
        Siksi olen samalla kannalla että lopputulokseen vaikuttavat tapaukset tulisi hoitaa kameran kautta. Otetaan vaikka kameratuomari joka päättää, ja lähettää tiedon suoraan erotuomarin korvaan. Ei tulisi ainakaan mitään hirveän vääriä tuomioita.

        Noista paitsioista sanoisin että niitä on turha lähteä kamerasta tarkistelemaan. Ne kuuluvat pelin luonteeseen ja raja tuomarit riittävät siihen. Toki niissäkin virheitä sattuu mutta ei se mitään.


      • Asiantunkija
        sfinski80 kirjoitti:

        Tärkein asia mihin tuomareiden pitäis puuttua radikaalisemmin on Filmaaminen, ihan liikaa ollut sitä mm-kisoissa ja tuntuu että nykyisin ei tietoakaan käsitteestä fair play.
        Siksi olen samalla kannalla että lopputulokseen vaikuttavat tapaukset tulisi hoitaa kameran kautta. Otetaan vaikka kameratuomari joka päättää, ja lähettää tiedon suoraan erotuomarin korvaan. Ei tulisi ainakaan mitään hirveän vääriä tuomioita.

        Noista paitsioista sanoisin että niitä on turha lähteä kamerasta tarkistelemaan. Ne kuuluvat pelin luonteeseen ja raja tuomarit riittävät siihen. Toki niissäkin virheitä sattuu mutta ei se mitään.

        "mutta ei se mitään."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      152
      4892
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3586
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2563
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2243
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      95
      2113
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      26
      2011
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1478
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      105
      1360
    Aihe