http://www.mol.fi/paikat/
mistä saan sevlille paljon koko suomessa on vapaita työpaikkoja mol.fi sivustolla. osa noista paikoista on kyllä henk.vuokrauksian lume paikkoja jotka on jo täytetty tai niitä ei tulla täyttämään koskaan.
mistä saan sevlille paljon koko suomessa on vapaita työpaikkoja mol.fi sivustolla. osa noista paikoista on kyllä henk.vuokrauksian lume paikkoja jotka on jo täytetty tai niitä ei tulla täyttämään koskaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
löytyy paikkoja joihin haetaan moninkertaisella haulla. Oiskohan alle puolet todellisia hakuja ?
Ja MOL-sivustolla on työpaikkoja jotka ei sinne kuulu, esim. sähköurakoijan töitä jne...
Sekä paljon työpaikkoja joihin on työntekijä tiedossa mut paikka pitää olla julkisesti haussa, näin tekee kai julkinen sektori nykyisinkin. En tiedä velvoitetaanko muitakin työnantajia jotka saavat EU- sun muita tukaisia samaan menettelyyn.
Kyllä työvoimaviranomaisten ylläpitämällä sivulla täytyisi viranomaisen vaatia näitä henkilövuokraustoimistoja mainitsemaan mihin yritykseen he hakevat työntekijöitä.
Monta kertaa kun lueskelee niitä ilmoituksia, niin vuokrausfirman omaa mainosta on 80 % tekstistä ja vain pieni viittaus millaista henkilöä ja millaiseen yritykseen ollaan hakemassa. Lisäksi sama paikka julkaistaan monta kertaa peräkkäin ja hakuaikaa on vain muutama päivä kerrallaan. Toiset firmat taitavat vain kerätä meistä työnhakijoista itselleen referenssejä, joita esittelemällä saavat kiireiset pienyrittäjät solmimaan sopimuksia, joissa yritetään etsiä ASAP:pina jotain pätevyydeltään yli-ihmistä.
alkupuolella tuollainen laki vuokrafirmojen paikkojen asiakasyritysten ilmoittamisesta oli voimassa parisen kuukautta. Vuokrafirmat eivät noudattaneet lakia paskankaan verttaa, ja laki ilmoitusvelvollisuudesta kumottiin pikapikaa.
Näin meillä Suomessa, fantastista Anni.
Et tarvitse useampia paikkoja, joten mieti sitä yhtä mihin pääsisit työhön.
Hyvä että joku viisas käy välillä meitä työttömiä muistuttamassa miten helppoa on työllistyä!
Me kaipaamme juuri tälläistä pientä kannustavaa muistutusta!
Kun edes kerran viikossa joku kävisi meille vihjaisemassa että pitää hakea työpaikkaa/työpaikkoja niin eihän vuoden lopulla olisi ketään työttömänä !!