Mikähän virsi sopisi nuoren (alle30v) hautajaisiin viimeiseksi virreksi, jonka joku esittää? kokemuksia tai ideoita otetaan vastaan!
Nuoren hautajaisiin virsi?
8
5863
Vastaukset
- Fani.
ei ole koskaan esitykappale, se on yhteislaulu, rukous, ja ei näin ollen ole sovelias yksittäisen laulajan esittämäksi lauluksi.
- romppumi
Kiva kun sen tulit kertomaan! Autoit kauheasti tässä virren valinnassa!! :)) Itse nyt ainakin olen tuttavien\sukulaisten hautajaisissa laulanut lopussa virren YKSIN. Hautajaiset on nyt sitten ollut jotenkin vissiinkin epäsoveliaita.
Kertaakaan en huonoa palautetta ole saanut, ja vieraat ovat tykänneet.
- vientsu6a
Kyllä nuorenkin ihmisen hautajaisissa voi laulaa samoja mitä aikuisten
Lauloin siskoni hautajaissa Huhtikuussa 2010 "Niin kaunis on maa- romppumi
Itselleni tuotti aikamoisia paineita valita virttä, kun en vainajaa kuitenkaan kauhean hyvin tuntenut, ja virren valinta jäi vastuulleni.. Mutta siitäkin selvittiin ja nyt on virsi valmiina, eikä mikään erikoinen mikä olisi tarkoitettu nuorille, vaan ihan yleinen virsi. :)
- Jou roti
Kys laulu ei ole virsi, eikä edes periaatteessa hengellinen laulu. Sopii muistotilaisuuteen, joka ei ole kristillinen toimitus vaan omaisten oma juhla. Siunaustilaisuusmusiikkia se ei ole.
- Dumari Nurmio
Tuomar Nurmion versiona. Kaunista ja koskettavaa!
- jani h
jos olet uskossa jeesukseen? niin rukoile ja ano jeesukselta,niin saat sopivan virren. eikä sillä iällä ole merkitystä.
- Kati Pirttimaa
Virsi 517, Herra, kädelläsi, erityisesti neljäs säkeistö sopisi hyvin. Iltavirret ovat myös hautajaisissa sopivia, ikään katsomatta, esim 548 Tule kanssani, Herra Jeesus. Virren voi aivan hyvin esittää hautajaisissa myös yksinlauluna, useinhan surun keskellä on muutenkin hankala laulaa, ja veisuu menee aika tavalla kanttorin lauluna.
Kati Pirttimaa
Kallion seurkaunan kanttori
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847152Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik885341Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013420