työttömän sääliä osakseen?
Tarvitseeko työllinen
tärkeä kysymys
15128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
monissa tilanteissa voi tarvitakin.
kouluttamattoman pitkäaikaistyöttömän sääliä vai akateemisen pätkätyöttömän sääliä?
enemmän ensiksi mainitun.Se todennäköisesti tietää oikeasta Elämästä enemmän(siitä mistä ei kirjoista lueta).
onko kouluttamaton pitkäaikaistyötön paras asiantuntija säälimään työllistä ja miten kouluttamaton pitkäaikaistyötön korreloi kunkin työn asiantuntijuuden kanssa (
sääli liittyi vaikka huonoihin työolosuhteisiin tai työntekijän heikkoluonteisuuteen.
Suomessa...?
*huonot työolosuhteet?*
työläisiä on ihan ympäri maailmaa,kuten on kouluttamattomia pitkäaikaistyöttömiä ja akateemisia pätkätyöttömiäkin.
haluaa vastaanottaa afrikkalaisen uuninpankollamakoilijan säälin vastaan?
Kysytään samantien tarviiko työtätekevä pankinjohtajan, pörssisijoittajan tai poliitikon sääliä osakseen?
Ei tarvi. Orjat eivät tee mitään isäntien säälillä. Sitä sääliä voi olla mutta se on turhaa eikä vaikuta mihinkään. Eikä orja tarvi toisella tavalla orjuutettujen sääliä.
Jos suomalainen työtätekevä on kusessa jollain tavalla se on ihan sen työtätekevän oma moka. En tällä sano että työntekeminen olisi väärin, mutta se että hyväksyy järjestäytyneen loisimisen sen sijasta että vaatisi kohtuutta kaikilta on kyllä vitunmoinen virhe työväeltä. Työttömällä on kuviossa oma roolinsa, pelotteena. "Sä menetät KAIKEN jos lopetat työn!" - sanoo suuri omistaja ja suuri poliitikko & virkamies - jotka ovat nykysysteemissä suurimmat loiset jotka oikeuttavat yleisesti loisimisen ja koittavat syyllistää työttömiä (pätkääkään antamatta armoa sille osuudelle niitä ihan oikeasti elämänsä paskovia lois-työttömiä).
Ylivelkaantuva valtio antaa loistavan tekosyyn jatkaa paskaa politiikkaa ja antaa lisää valtaa niille jotka ovat vastuussa työtätekevien suomalaisten taakasta. Oikeasti suuri osa poliitikoista, virkamiehistä, T&E-keskusten työttömien farmareista, työttömyys-yrittäjistä (nimenomaan työttömyyden pohjalta luodusta yrittämisestä!), lobbareista, turhanpaperitalouden pyörittäjistä, välistävetäjistä - pitäis tehdä kaikista "toistaiseksi hyödytön" statuksellinen ja keksiä tälle arviolta miljoona henkeä käsittävälle joukolle jotain ihan oikeasti merkittävää tekemistä. Siinä on 200 miljoonaa vuosittaista henkilötyöpäivää jotka tällä hetkellä ovat pois oikeaa ja hyödyllistä työtä tekevien selkänahasta ja yleisestä asioiden toimivuudesta.
orjia?
Työhaluista työtöntä kutsuisin enemmänkin vangiksi jota koitetaan lopulta hyödyntää orjuudella.
Kun taas esim. ansiosidonnaisella olevaa työnvieroksujaa (jolle olisi paikka tiedossa) kutsuisin tämän maailman riistäjä-kuninkaaksi mikäli hän ei oikeasti halua töihin.
All profit no effort.
Ja asennevamma-työtöntä voisi kutsua loispummiksi ellei sitten tee hyvää musiikkia tai muuten tee itseään sosiaalisesti merkityksekkääksi.
jotain noista mainitsemistasi työttömistä?
Mä haluan vain oikeutta maailmaan.