Palanut iho

åpoiuyfgtyhujk

Eli onnistuin eilen polttamaan ihoni auringossa... koko selkä on punainen, kuten myös takareidet polvitaipeisiin asti. Kipu on tähän mennessä jo hellittänyt, olen laittanut sellaista rauhoittavaa aloe vera voidetta, hydrokortisonivoidetta kivuliaimpiin kohtiin ja ostin apteekista Bepantholia.

Ylihuomenna töihin, ei oikein innostaisi tämän kirvelevän ihon kanssa töihin mennä, mutta pakko. Onko vielä jotakin kikkoja, millä tämän saisi hellittämään... vai mahtaakohan pahin olla jo perjantaihin mennessä ohitse? Luin jostain, että sauna auttaisi, mutta minusta se kuulostaa hieman epäilyttävältä?!

Ja kyllä, en muistanut/viitsinyt sitä aurinkorasvaa laittaa, hittolainen. Noh, mitä tästä sitten oppiikaan.

15

5369

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nexa

      ...jogurtilla tai piimällä.

      • niinnö

        jogurttia tai piimää vaan!


      • tinttuliiini
        niinnö kirjoitti:

        jogurttia tai piimää vaan!

        tavallinen tulehduskipulääke voi auttaa. Buranaa vaan naamaan!


      • Nainen!

        Kyllä nuo pitäisi auttaa jotenkin - auttaahan ne alapäähänkin. ;)


    • Palanut

      Minulla täysin sama ongelma! Onnistuin tänään polttamaan kasvoni, vatsani ja jalkani täysin. Ihanaa... Huomenna pitäis juhliin mennä lyhyessä mekossa. Käytin jopa aurinkorasvaa ja lisäilin sitä tarpeeksi usein mielestäni, mutta ei näämmä riittänyt. Nyt polttelee ja käytän after sunia ym. Mietin nyt vain lääkärissä käyntiä, koska jostain luin, että jos on kämmentä suurempi alue niin pitäisi mennä. Ei kyllä houkuta. Polttelee ym. ihan hirveästi. Eikö mitään muita kenoja ole?

    • MarikaL

      Samoin, paloin myös tänään. Kaikista harmillisinta on, että oli arskat silmillä ja nyt sitten on naama muuten punainen mutta valkoiset renkaat silmien ympärillä. Onneksi sentään loma, ettei tarvitse töihin mennä häpeämään.

      • za

        käytä itsestään ruskettavaa,joka on kasvoille tarkoitettu,niin saat myös sy-ympäristölle rusketuksen-silleen kevyesti taputellen-olen kokeillut ja kunhan ei laita ihan silmään kiinni,niin ei kirvelekään...


      • MarikaL
        za kirjoitti:

        käytä itsestään ruskettavaa,joka on kasvoille tarkoitettu,niin saat myös sy-ympäristölle rusketuksen-silleen kevyesti taputellen-olen kokeillut ja kunhan ei laita ihan silmään kiinni,niin ei kirvelekään...

        Kokeilin itseruskettavalla liinalla silmien ympärille muttei tuntunut tarttuvan oikein. Kummalliset läntit ohimoille sain aikaiseksi mutta muuten en mitään.


    • Palanut

      Tänään sitten huomasin, että kasvoissa poskipäillä vesikelloja. Kasvot eivät ole kipeät tai muuta, mutta näyttävät kamalalta, eikä varmasti tee kovin hyvää iholle. Miten pitäisi toimia?

      • tiina_x

        ...maltillisemman aurinkoaltistuksen lisäksi vahvoja D-vitamiinitabletteja. Ei pala niin herkästi kun on kuuri niitä päällä.


    • Eräs lyyti!

      Mihin aikaan suomessa ei kannata olla auringossa?

      Kävelin ulkona suurin piirtein klo 13 ja sitä kesti n. 30 minsaa, mutten palannut tms.
      Sitten kun tulin kotiin ja istahin jossain vaiheessa n. klo 16 puutarhatuoliin niin eikös sääriin tullut heti pisamia, mutten palanut. Myös käsivarren pisamat on tummuneet ja kai lisääntyneet.

      Nyt sitten on sekin testattu, ettei porkkanoiden syönti auta mitään - kilo porkkanoita menee joka viikko ja syöty monta viikkoa.

      • f9039

        niin ei tartu pahemmin enää ulkopuolella näin raatiossa sanottiin


    • oulusta iltaa

      että jokapäiväsistä varoitteluista huolimatta osaa olla polttamatta ihteenne=? pitääkö tahalleen grillata. tahalleen tahalleen

      • eioooulua

        Ophetthele pharhemmhin Ohulua.


    • Anonyymi

      Löytyiskö linjastolle palomies joka ihonsa polttanut ,pääsee Rikospoliisi kortisoni,vsihtopiiriin,vaimon suku syyllinen kun poliisi polttaa ihonsa Moite nurkka linjasto luonti poliisi,K Ruoka, Alko Nivala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3577
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2684
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2607
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2082
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1902
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe