Miten saada itsetunto takaisin....?

Mä olen 16-vuotias 163,5 pitkä ja olen ylipainoinen. En ole aina ollut, mutta sen jälkeen kun masennuin pahasti aloin olla vaan koneella ja istua. Sen seurauksena sain noin 35 kiloo lisää inhottavaa massaa...
Harrastan liikuntaa oikeastaan päivittäin, koska harrastan yleisurheilua ja muutenkin rakastan liikuntaa, mutta silti nämä yli määräiset kilot eivät lähde...
Syön kahta lääkettä Seroquelia ja Deprakineä. Johtuisiko näistä etten voi laihtua?
Lääkärini ei osaa sanoa...tai ainakin ei usko että näin olisi, mutta mun itsetunto laskee silti...
1305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei!

Deprakinen sivuvaikutuksiin kuuluu painonnousu lievästä myös hyvin voimakkaaseen. Seroquel taas saattaa aiheuttaa ruuansulatushäiriöitä. Nämä lääkkeet saattavat myös aiheuttaa voimattomuutta, mikä taas ei varmaankaan edistä intoasi liikkua. On kumma, että lääkärisi on sanonut noin. Kehotan hakeutumaan uudelleen vastaanotolle ja kertomaan kiusallisesta painonnoususta. Urheilevan ihmisen painon ei pitäisi nousta noin paljoa pelkästään lisääntyneen istumisen takia. Miten syöt? Lisäksi olen kiinnostunut siitä, onko sinulla todettu skitsofrenia - eli syötkö seroquelia siihen vaivaan? Mikäli ei ole, lääke on ehdottoman väärä ja sinun tulee hakeutua lääkäriin asian tiimoilta. Masennukseen hyvä lääke on esimerkiksi lähes sivuvaikutukseton Cipralex. Kannattaa etsiä netistä tietoja lääkityksestäsi, esim. sivuilta www.tohtori.fi/laakeopas. Voimia...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itsetunto nollassa... :( kirjoitti:

Mä olen 16-vuotias 163,5 pitkä ja olen ylipainoinen. En ole aina ollut, mutta sen jälkeen kun masennuin pahasti aloin olla vaan koneella ja istua. Sen seurauksena sain noin 35 kiloo lisää inhottavaa massaa...
Harrastan liikuntaa oikeastaan päivittäin, koska harrastan yleisurheilua ja muutenkin rakastan liikuntaa, mutta silti nämä yli määräiset kilot eivät lähde...
Syön kahta lääkettä Seroquelia ja Deprakineä. Johtuisiko näistä etten voi laihtua?
Lääkärini ei osaa sanoa...tai ainakin ei usko että näin olisi, mutta mun itsetunto laskee silti...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu