Palstalla on ollut erinäisiä kirjoituksia siitä, miten naiset ovat kohdelleet jotakuta miestä huonosti. Ja tulipahan vain mieleeni kysyä, että mitä naiset tarkalleen ottaen sitten ovat tehneet sellaista, mikä on ollut niin kamalaa.
Pitävätkö miehet esimerkiksi suunnattomana vääryytenä ja karmeana kohteluna, jos nyt joku satunnainen baarissa, tai muussa paikassa iskuyrityksen kohteeksi joutunut nainen ei olekaan siinä silmänräpäyksessä valmis seksiin tai parisuhteeseen. Tai kenties ei ole edes ylipäänsä kiinnostunut koko miehestä.
Se pikku ongelma on vain se tosiasia, että vaikka mies yrittäisi iskeä tuhatta naista, niin yhdelläkään näistä naisista ei ole sitten minkäänlaista velvollisuutta kiinnostua tästä miehestä.. (Eikä smiehellä ole mitään velvollisuutta kiinnostua yhdestäkään näistä naisista.)
Pitävätkö miehet esimerkiksi suunnattomana vääryytenä ja karmeana kohteluna, jos nyt joku satunnainen baarissa, tai muussa paikassa iskuyrityksen kohteeksi joutunut nainen ei olekaan siinä silmänräpäyksessä valmis seksiin tai parisuhteeseen. Tai kenties ei ole edes ylipäänsä kiinnostunut koko miehestä.
Se pikku ongelma on vain se tosiasia, että vaikka mies yrittäisi iskeä tuhatta naista, niin yhdelläkään näistä naisista ei ole sitten minkäänlaista velvollisuutta kiinnostua tästä miehestä.. (Eikä smiehellä ole mitään velvollisuutta kiinnostua yhdestäkään näistä naisista.)
Vastaukset 65
Vanhimmat
ja johon olin syvästi ihastunut, paljastui lutkaksi, joka oli harrastanut seksiä kahden miehen kanssa yhtä aikaa! Tietenkään hän ei kertonut tätä heti vaan vasta sen jälkeen kun olimme rakastelleet ensimmäistä kertaa (jota odotin kauan).Tuli saastainen olo sen jälkeen. En halunnut nähdä naista enää ikinä.
että naiset lopettavat seksiseikkailunsa, jos suollat tänne näitä epävarmalta kuulostavan miehen mielipiteitäsi?
Aloituksessa kysyttiin, mitä kamalaa naiset ovat tehneet. Tuo nyt ei todellakaan kuulu siihen kategoriaan, sillä eihän kukaan ole mitenkään tilivelvollinen kumppanilleen ajasta, jolloin he eivät ole olleet yhdessä.
Mikäli naisella esim. olisi ollut sukupuolitauti kyseisen aktin seurauksena ja hän olisi jättänyt sen kertomatta, niin kyseessä olisi tosiaan ilkeä juttu (koska silloin vaarantaa toisen terveyden). Mutta se, että jollain on seksielämää ennen sinua EI OLE vääryys tai huonoa kohtelua millään tasolla.
Oikeassa olet, ettei naisilla (tai miehillä) ole velvollisuutta kiinnostua iskijästä. Miehiä asiassa kuitenkin eniten turhauttaa nykyin kysynnän ja tarjonnan tilanne, joka on hyvin edullinen naisille. Varsinkin baareissa/yökerhoissa tämä tilanne on selviten esillä. Väitän, että kuka tahansa normaalinnätti tai jopa ulkonäöllisesti vähän keskiarvon alapuolella oleva tyttö saa kyllä niin halutessaan miesseuraa baarista yhdessä illassa ilman, että hänen itsensä täytyy tehdä edes mitään aloitetta.
Sen sijaan ihan normaalinkomeat miehet eivät välttämättä useankaan baari-illan aikana pääse jutteluastetta pidemmälle vaikka oma-aloitteisesti koittavat naisia lähestyä. Keskivertoa rumemmilla harvemmin on toivoakaan, ellei sitten ole siunattu mielettömän hyvillä sosiaalisilla lahjoilla.
Toinen yllättävänkin yleinen juttu minkä olen huomannut, on kuinka jotkut naiset käyttävät fiksuja, huomaavaisia, hyvätapaisia ja empaattisia sinkkumiehiä vain olkapäänään (tai oikeammin vessanpönttönään), joille voivat purkaa pahaa oloaan aina kun joku alfauros johon muka niin kovasti ollaan oltu rakastuttu on naisen hetken päästä jättänyt kuin käytetyn maton. Nainen tulee tämän fiksun ja empaattisen miehen kainaloon itkemään ja ollaan olevinaan niin hyvää ystävää ja halitaan ja pusutellaan ja juuri kun miehelle alkaa tulemaan vaikutelma että juttu voisi edetä pitemmällekin alkaa nainen roikkua uuden pleijjerin kainalossa ja ollaan taas niin rakastuneita. Hetken päästä sama toistuu alusta.
Onneksi en itse ole koskaan tällaiseen asemaan joutunut. Vinkkinä miehille jotka tätä mahdollisesti lukevat ja tunnistavat tässä itsensä: Antakaa typerän horon sitten tehdä vaikka itsemurha mutta älkää missään nimessä antako itsenne alistua tällaiseen asemaan.
tuohon olkapään asemaan ei saa päästää itseään valahtamaan, jos on vähänkään kiinnostusta naista kohtaan. Se vuodatus on vain lopetettava ystävällisesti, tai otettava vähän etäisyyttä naiseen. Ja sitten peliliikkeitä naisen suuntaan, niin että tilanne saadaan selvitettyä!
Jep. Tosin yleensä miehet jotka tuohon asemaan joutuvat eivät ole niitä kaikkein parhaimpia naisten iskijöitä ja toisaalta naisiin jotka miestä tällä tavoin hyväksikäyttävät tuntuu juuri vetoavan tämä alfauroiden röyhkeä ja egoistinen käytös/iskeminen, mikä taas ei tämän mukavan miehen luonnolle sovi. Nainen kai ajattelee, että kyllä hän pystyy rentun kouluttamaan hyville tavoille. No, etpä kuule pystykään.
Ja mitäs sitten vaikka ei pystyisi kouluttamaan? Tajuatko että tappio oli kuitenkin sinun? Sinulle ei jäänyt siinä pelissä edes sitä mahdollisuutta mikä naisella oli.
"Toinen yllättävänkin yleinen juttu minkä olen huomannut, on kuinka jotkut naiset käyttävät fiksuja, huomaavaisia, hyvätapaisia ja empaattisia sinkkumiehiä vain olkapäänään (tai oikeammin vessanpönttönään), joille voivat purkaa pahaa oloaan aina kun joku alfauros johon muka niin kovasti ollaan oltu rakastuttu on naisen hetken päästä jättänyt kuin käytetyn maton. Nainen tulee tämän fiksun ja empaattisen miehen kainaloon itkemään ja ollaan olevinaan niin hyvää ystävää ja halitaan ja pusutellaan ja juuri kun miehelle alkaa tulemaan vaikutelma että juttu voisi edetä pitemmällekin alkaa nainen roikkua uuden pleijjerin kainalossa ja ollaan taas niin rakastuneita. Hetken päästä sama toistuu alusta. "
Mahtaakohan kyseessä olla samat naiset, jotka kohtelevat ystäviäänkin vastaavalla tavalla. Eli yhteyttä pidetään ja seuraa kaivataan vain ja ainoastaan silloin, kun tällaisella naisella itsellään on ongelmia parisuhteessa (tai muussa elämässä.) Ja sitten kun löytyy uusi mies (tai palataan vanhan kanssa yhteen.) niin ne vanhat ystävät eivät ole enää minkään arvoisia. Ja kaikki yhteydenpito unohtuu, kunnes on taas aika parkua omia ongelmia jollekin. (Ne ystävien ongelmathan eivät voisi vähempää kiinnostaa.)
No, onneksi voin sanoa, että tuollaiset naiset oppii kyllä tunnistamaan muutaman kerran jälkeen, ja tietää miten heihin tulee suhtautua.
ja dissata naisten ulkonäköä. Ehkä media aivopesee miehiä nykyään photoshopilla ja pornolla sen verran ettei tavallinen nätti tyttö tunnu enää missään. Sitten kyllä voisi miehenä oppia olemaan yksin eikä dissata naisia. Tuskin miehet jotka ovat pinnallisia olisivat edes tyytyväisiä seksiin ja parisuhteeseen tavistytön kanssa.
Mutta siis, aina voi itsellensä uskotella olevansa hottis mies vaikkei flaksi käykään. Ainakin tulee itselle parempi mieli.
Ja onko pakko aina iskeä niitä trendipissismeikkilaihaliinihottiksia? Ai niin, tietty on kun ne on niin ihqui vaikka ne dumppaa tavismeihet heti alfan nähdessään. Se tavallinen tarina.
Eikö vois jo lopettaa tän turhan aiheen. Ihan yhtä lailla miehet menee alfan kimppuun, turha siitä on naisia yksin syytellä. Hassua, että ensiksi sanotaan että naiset on taviksen alapuolella ja silti onniillä muka vientiä ja sitten parveillaan trendipissisten ympärillä. Sitten haukutaan naisia alfan ympärillä parveilusta vaikkei itsekään OIKASTI välitetä niistä seinäruusutapeteista. Tekopyhää.
Herrajumala, mikä estrogeeniräjähdys täällä on tapahtunut?
Tarkoitukseni ei ollut kehua miesten ulkonäköä, tai dissata naisten vastaavaa. Itse asiassa uskalsin jopa olettaa, että tätä ns. markkina-arvoteoriaa pidetään ihan yleisesti totena, eli että miehet ovat paljon aktiivisempia ja oma-aloitteisimpia tulemaan juttelemaan naisille, ja toisaalta miehiä yleensä tuppaa olemaan paikoissa missä tällaiset iskuyritykset tuntuvat luonnollisimmilta (lue baareissa) enemmän, mikä johtaa naisnäkökulmastakatsottuna ylikysyntään, joka taasen antaa naisille paljon enemmän varaa nirsoilla.
Ja en nyt menisi sanomaan näitä naisia jotka käyttävät mukavia miehiä sylkikuppinaan "alfoiksi", itseään kuitenkin eniten tuntuvat satuttavan peleillään.
Niinpä niin, pidetään tytöt mölyt maassa ja alistutaan hymyillen nätisti niin miehillä on paaaljon helpompaa ja maailma pelastuu. Mitäs sitten vaikka naisella on paha olla kunhan miehillä menee hyvin. Ei vaan jaksa tätä jatkuvaa naisten dissausta. Naisen mielipiteet tuntuu olevan ihan toisarvoisia, sitten ihmetellään miksi "kunnon" miehet jää yksin. Mitä kunnollista on naisten haukkumisessa ja vähättelyssä?
Ja tämä on kohdistettu monelle muullekin mieskirjoittelijalle kuin pelkästään sulle.
Se on järjen tie. Naiset ovat oikeasti tyhmiä.
Kun pysyttelee kolmen neljän sanan lauseissa, niin mahdollisuus kirjoitusvirheisiinkin pienee. Samalla saa asian esitettyä napakan iskevästi. Huonona puolena on se että oman erinomaisuuden esilletuominen muuttuu hieman hankalammaksi. Hienoilla sanoilla selittely nostaisi tasoasi huomattavasti verrattuna kommentoitaviisi.
Kato kaikkien ei tarvii sitä omaa erinomaisuutta erikseen korostaa.
Juu, tuota "kunnollisuutta" minäkin olen ihmetellyt, nämä surkimukset mieltävät itsensä ns. kunnollisiksi miehiksi, mutta varsin pian näidenkin taustalta huomaa, että kyse ei oikeasti ole siitä, mutta kyseesä lienee vain tapa hahmottaa omaa olemistaan ja selittää asia itselle ns oikein päin = kun en kelpaa, naisissa kaikki vika!
Kyllä ihan oikeasti kunnollisia miehiä on olemassa ja he ovat taatusti kuumaa tavaraa naisille! Ehkä tuossa kyllä iälläkin hiukan merkitystä, vanhemmiten kunnollisuus nousee arvoon arvaamattomaan, mutta ei kunnollisuus tee nuorestakaan miehestä hyljeksittyä, vika on jossain muualla!
Kyllä ihan oikeasti kunnollisia miehiä on olemassa ja he ovat taatusti kuumaa tavaraa naisille!
YTM:äthän ne naisista ovat niitä oikeasti kunnollisia miehiä, eivät muut.
"ei kunnollisuus tee nuorestakaan miehestä hyljeksittyä, vika on jossain muualla! "
Usein köyhyydessä tai jännittävyyden puutteessa?
saa ihan uuden merkityksen. Kunnollinen on niin paljon muutakin kuin pelkkä siveä sukupuolikäytös. Se on palstan pojilta päässyt unohtumaan. Lutkittelu ja toisen sukupuolen jatkuva haukkuminen ja suoranainen viha/inho ei ole kunnollisuutta.
Kavahdan palstalla heti jos joku mies sanoo itseään täysin kunnolliseksi muttei silti saa naista, yleensä ei tarvitse lukea viestiä kuin pari riviä edemmäksi kun naisia jo haukutaan ja syyllistetään siitä kun "kunnon mies" ei saa naista, kymmenen riviä edempänä lutkitellaan ja haukutaan yksinhuoltajat ja arvostellaan kovalla kädellä suominaisen ulkonäkö.
Oikeasti kunnolliset miehet viedään käsistä!
Mutta kun naiset ovat lutkamaisia, yksinhuoltajat mitä ovat ja suominaiset todellakin epäesteettisen näköisiä.
Valehdellako pitäisi?
Kannattaa muistaa että tämä palsta on internetissä ja täällä keskustellaan (pääosin) anonyymisti. Hyvin harvalla ihmisellä olisi pokkaa kirjoittaa samoja asioita omalla nimellään saati puhua niitä ääneen "tosielämässä".
"Ehkä tuossa kyllä iälläkin hiukan merkitystä, vanhemmiten kunnollisuus nousee arvoon arvaamattomaan"
Eli silloin kun nainen alkaa läheestyä ikää 30, villit sinkkuvuodet ja alfauroiden kanssa temmellys alkaa olla ohi, ryppyjä alkaa kohta tulemaan silmäkulmiin ja perhettä pitäisi alkaa perustamaan jos sellaista on harkinnut.
Niin, tällöin kyllä alkaa kelpaamaan se nörtähtävä ja ujohko, ei-niin-komea mutta rehellinen ja uskollinen, empaattinen ja hyvin tienaava sekä arvostetussa asemassa oleva (siis kunnollinen) diplomi-insinööri, johon ennen ei vilkaistukaan.
Ei toki valehdella tarvi, ehkä parempikin että annat heti alkuun oikean kuvan itsestäsi/mielipiteistäsi, mutta ei kannata kovin suurta suosiota odottaa ainakaan ns normaaleilla "markkinoilla", ehkä jossain uskonnollisissa piireissä mielipiteillesi olisi enemmän ymmärtäjiä..
Mutta ei se kokemattomuus/neityys miehestä kunnollista tee! Kyllä ne on ihan muut piireet!
Niin, onko tuossa nyt oikesti jotain kummallista?
Eikö normaali ihminen muutu ja kehity, tarpeiden ja tilanteiden mukaan?? Aikuistu? Ei niille naisille edelleenkään yli kolmikymppisinä kuitenkaan kelpaa nämä naisia huorittelevat katkerat kaverit (no ehkä joku nainen näillekin löytyy, mutta puhutaan nyt kuitenkin yleisemmässä mittakaavassa).
Ja kuten sanoin ei oikeasti kunnollinen mies ole hyljeksitty nuorenakaan, kyllä niille vakavia nuoria naisia löytyy, mutta kun se kunnollisuus merkinnee aivan eri asiaa näille naisettomille kavereille, kuin muille ihmisille..
Useat virolaiset kaunottaret ovat olleet kanssani samaa mieltä, että suomalaiset naiset eivät ole oikeita naisia.
Siis virolaiset kaunottaret ovat sitä mieltä että suominaiset ovat lutkia?
Ja kuinkahan suuri otanta sinulla mahtaa olla? =)
Niin, mulla aina vilahtaa silmissä tietyt tyypit, kun mainitaan virolaiset ja venäläiset.. Totta on, että heidän joukossaan on paljon pitkiä ja solakoita naisia (on niitä suomalaisissakin) mutta kun hekään ei toki kaikki ole sitä! Naapurustossa löytyy näitä maatuskoita (eikä ihan ikäkään vielä edellyttäisi tuota nimitystä), eräs ihan kiva virolaisnainen (osittain hampaaton) sai suomalaisesta kiltistä miehestä hyvän elättäjän lapsilleen kun osasi vain oikeista naruista vetää..
Että ei me nyt niin erilaisia olla noiden naapureiden kanssa, kai?? Mutta kun otanta on tarpeeksi pieni niin saadaan toki iana haluttu tulos!
Taidat olla vain kateellinen seksikkäille Tallinnan tytöille.
"vika on jossain muualla! "
Itselläni taisi riittää viaksi totaalinen babyface siinä iässä, kun olisi pitänyt harjoitella tyttöjen kanssa olemista ja seukkailua. Ei musta kiinnostuneet 18 täytettyänikään kuin sakkolihat, ja siihen ei moraali venynyt. Meni monta vuotta ettei tullut muuta kuin jotain kännipussailukokemuksia, nyt sentään on viimeisen vuoden sisään irronnut kahdesti irtoseksiä mutta muuhun olen kelvoton, kun en ole koskaan seurustellut saati asunut kenenkään naisen kanssa, jotain vikaahan sellaisessa täytyy olla.
...onko täällä joku väittänyt että kunnollinen mies on hyljeksitty kunnollisuutensta takia, mutta fakta on, että kunnollisuus ei vielä riitä, vaan pitää olla paljon muutakin, ennen kuin kelpaa naiselle.
komeille ja tyylikkäille ruotsalaismiehille sekä karismaattisille, raamikkaille norjalaismiehille.
Sorry, minä käyn ulkonäköni puolesta ruotsalaisesta koska vain, on niin monesti luultu svenssoniksi.
"Juu, tuota "kunnollisuutta" minäkin olen ihmetellyt, nämä surkimukset mieltävät itsensä ns. kunnollisiksi miehiksi, mutta varsin pian näidenkin taustalta huomaa, että kyse ei oikeasti ole siitä, mutta kyseesä lienee vain tapa hahmottaa omaa olemistaan ja selittää asia itselle ns oikein päin = kun en kelpaa, naisissa kaikki vika! "
Tiedätkö mikä naisissa ketuttaa eniten ? Se, että oikeasti kunnolliset miehet niputetaan kiltisti näihin atm-sekidaa ja ikuista lutkittelua herjaaviin luusereihin.
T: Mies, joka elää selvin päin omaa itsenäistä elämäänsä (ilman kumppania). Irtosuhteet ja lutkittelu ei nappaa pennin vertaa, ja vielä vähemmän sitoutumiskyvyttömät - helpot naiset.
miehet eivät edes uskalla lähestyä naista, niin miten kuka tahansa nainen voi saada baarista seksiseuraa tekemättä mitään? :D
Raittius ja seksistä pidättäytyminen eivät vielä tee miehestä kunnollista.
En minä ainakaan halua raitista miestä eikä miehen ole tarvinnut elää kuin munkki. Joku sellainen normaali ja kunnollinen kaveri on kiva. Ja siis se ettei halua raitista miestä ei tarkoita sitä että mies saa olla rapajuoppo. Ei saa. Eikä se, että miehen ei ole tarvinnut elää kuin munkki tarkoita sitä että miehellä voi olla 10 lasta ympäri kyliä ja kaikki mahdolliset sukupuolitaudit. Mutta kyllä mies on voinut nauttia elämänsä aikana sekä alkoholista ja seksistä ja hyvä jos on tehnyt niin.
Kunnollisuus syntyy muista asioista. Esimerkiksi rehellisyydestä.
"Tiedätkö mikä naisissa ketuttaa eniten ? Se, että oikeasti kunnolliset miehet niputetaan kiltisti näihin atm-sekidaa ja ikuista lutkittelua herjaaviin luusereihin."
Puhut ihan puutaheinää...
No jos olet niin ihana ja hyvännäköinen, niin miksi olet täällä sitten muita haukkumassa etkä etsimässä itsellesi yhtä ihanaa ja hyvännäköistä naista. Taitaa kuule se sun ihanuus olla ihan sielä omien korvien välissä
"Sen sijaan ihan normaalinkomeat miehet eivät välttämättä useankaan baari-illan aikana pääse jutteluastetta pidemmälle ..."
Eli se paha mitä naiset tekee, on ettei ne anna. Että mies ei saanutkaan seksiä, vaikka oli jutellut naisen kanssa???
Sekö tästä pitäisi päätellä?
Ja toisten kunnioittamisesta ja arvostavasta suhtautumisesta.
Kunnollisuus syntyy muista asioista. Esimerkiksi rehellisyydestä.
Naisiahan tämä ei luonollisestikaan koske.
Ei, kun se on jalkojen välissä!
Heh heh...
Taas yksi nainen, jolle sana raittius tuntui olevan varsinainen "täky", johon tarttua. Satutko muuten tietämään, että minun ei tarvitse selitellä sinulle sitä, miksi en juo tai miksi niin tekisin. Kyse on omasta valinnasta ja siitä, että mies voi toimia kuten parhaaksi näkee, eikä lupaa tai edes mielipidettä tarvitse kysyä naiselta. Ainakaan tuntemattomilta.
Sama juttu seksin kanssa. Miksi hukkaisin aikaani ja näkisin vaivaa sitoutumiskyvyttömiin naisiin, joille käy kyllä irtosuhteet ja ns "helppo elämä", mutta mikään muu juttu ei tunnu onnistuvan ?!
Toisen kunnioittaminen ja arvostaminen lähtee siitä, että olet ensinnäkin sinut itsesi kanssa, ja kykynet ottamaan itsesi lisäksi toisen huomioon muutenkin kuin juhlapuheissa, tai Suomi 24:n deittipalstan kliseelauseissa.
On iso joukko miehiä jotka uskaltavat lähestyä.
En nyt muista mikä olisi kauheinta. Erilaisia ohareita sun muuta pelaamista on kyllä koettu ja katteettomia lupauksia mutta lähinnä netin kautta. Iät 14-19 luokkaa.
Jos nyt arkipäivän liveä ajatellaan niin tavallaan pahinta mitä nainen voi tehdä on antaa ymmärtää olevansa kiinnostunut mutta sitten ei olekkaan.
Kouluvuonna tutustuin naisen aloitteesta yhteen naiseen joka oli hyvin kohtelias ja vieraanvarainen ja pikkuhiljaa rohkaistuin hengaamaan naisen kanssa enemmänkin. Itsekkin tein herrasmiesmäisiä tekoja tälle naiselle ja naisen pakottamana jopa tanssin hänen kanssaan mikä ei minulle siihen aikaan ollut luonnollista. Lopulta sain naisen numeron ensikysymällä ja kun ensimmäistä kertaa laitoin viestin ja pyysin tulemaan yhteen paikkaan (hän oli sanonut että aina voi kutsua) niin en saanut vastausta vaan hän tuli vieraan miehen kanssa emmekä puhuneet enää sen jälkeen. Lähetin hänelle myöhemmin kuulumisviestin vielä kaiken varalta neutraalimmassa ympäristössä useiden päivien päästä ja en saanut mitään vastausta. Ihmettelin!
-
En nyt kehtaisi sanoa tulleeni hyväksikäytetyksi mutta sinänsä harmittaa että nainen voi tuolla lailla pyörittää miestä ja pitää otteessa ja sitten kuitenkin se ei merkitse mitään.
-
Suorempaakin toimintaa, koskettelua sun muuta tuli samana aikana ja taas kuvittelin jotakin olevan meneillään mutta ei.
Naisille tai miehille joilla on superhyvä itseluottamus tuollainen käytös voi kai tuntua luonnolliselta koska nainen tavallaan esioletetaan aina viattomaksi ja nainen voi portinvartijana määritellä mikä on sopivaa käytöstä ja on aina oikeassa. Naisten seksuaalisuus muutenkin on vähän leudonpuoleista ja nainen ei ehkä edes tajua oman käytöksensä seksuaalisia ulottuvuuksia miesnäkökulmasta. Kun nainen lähestyy miestä niin se on vain ihminen ihmiselle mutta kun mies lähestyy naista niin se on eri juttu taas.
Höpö höpö!
Totta kai nainenkin (/mieskin) voi olla alkujaan kiinnostunut, mutta kiinnostus saattaa lopahtaa ennemmin tai myöhemmin, yleensä näin käy jossain vaiheessa. Ei se että olet ehkä viikon pari kiinnostunut tutustumaan toiseen, ole lupaus tulevasta!
Ja useamman vuosikymmenen kokemuksella voin sanoa, että kyllä se miehenkin kiinnostus usein lopahtaa, ehkä päivän tai 20 päivän päästä who knows, sellaista se tutustuminen on!
"Kouluvuonna tutustuin naisen aloitteesta yhteen naiseen joka oli hyvin kohtelias ja vieraanvarainen ja pikkuhiljaa rohkaistuin hengaamaan naisen kanssa enemmänkin. Itsekkin tein herrasmiesmäisiä tekoja tälle naiselle ja naisen pakottamana jopa tanssin hänen kanssaan mikä ei minulle siihen aikaan ollut luonnollista. Lopulta sain naisen numeron ensikysymällä ja kun ensimmäistä kertaa laitoin viestin ja pyysin tulemaan yhteen paikkaan (hän oli sanonut että aina voi kutsua) niin en saanut vastausta vaan hän tuli vieraan miehen kanssa emmekä puhuneet enää sen jälkeen. Lähetin hänelle myöhemmin kuulumisviestin vielä kaiken varalta neutraalimmassa ympäristössä useiden päivien päästä ja en saanut mitään vastausta. Ihmettelin!
-
En nyt kehtaisi sanoa tulleeni hyväksikäytetyksi mutta sinänsä harmittaa että nainen voi tuolla lailla pyörittää miestä ja pitää otteessa ja sitten kuitenkin se ei merkitse mitään.
-
Suorempaakin toimintaa, koskettelua sun muuta tuli samana aikana ja taas kuvittelin jotakin olevan meneillään mutta ei. "
Voin hyvin kuvitella tuollaisen tilanteen olevan äärimmäisen turhauttavaa. Koska ilmeisestikin sinä ja tämä ilmeisestikin näitte kyseisen tilanteen täysin eri kanteilta. Voin hyvin kuvitella, että kyseinen nainen ajatteli sinua ensisijaisesti ystävänään.
Mitä tuohon kosketteluun tulee. (Tietysti kysymys on siitä, kuinka intiimille tasolle mentiin) niin jotkut naiset vain ovat sellaisia, että he ovat aina halailemassa kavereitaan ja muuta sellaista. Tietysti asia muuttuu kyseenalaiseksi, jos tähän kaikkeen on liittynyt selkeitäkin lupauksia mahdollisesta seurustelusta.
Minulle on itse asiassa tapahtunut vastaavalla tavalla erään miehen kanssa. Kyseinen mies oli niin kohtelias ja huomaavainen, että oikeasti kuvittelin hänen olevan ihastunut minuun. Onneksi kuitenkin sain tarpeeksi ajoissa selville, että kyseinen herrahenkilö on samaan tapaan huomaavainen kaikkia muitakin ihmisiä kohtaan. Se nyt vain oli hänen tapansa ja luonteenpiirteensä, ilman, että siihen olisi liittynyt mitään henkilökohtaista.
Ehkä suurin ongelma miehen ja naisen välillä onkin siinä, että mies näkee naisen käytöksessä mahdollista ihastusta ja kiinnostusta ja halun seurusteluun, vaikka nainen on omasta mielestään ollut vain ystävällinen ja kohtelias
"Ehkä suurin ongelma miehen ja naisen välillä onkin siinä, että mies näkee naisen käytöksessä mahdollista ihastusta ja kiinnostusta"
Mikä siinä on väärin, että tiedustelee naiselta kiinnostusta romanttiseen suhteeseen, jos kerran itse on naisesta kiinnostunut? Mies tulee jäämään ikisinkuksi, jos se odottelee naiselta jotain selvää merkkiä kiinnostuksesta. Jos nainen on vaikka pelkästään ystävällinen, miksei voisi kysyä, ei siinä mitään häviä. Miksi tämä on suuri ongelma, eikö nainen voi vastata ei, ja jatkaa ystävä-linjalla edelleen.
"Mikä siinä on väärin, että tiedustelee naiselta kiinnostusta romanttiseen suhteeseen, jos kerran itse on naisesta kiinnostunut? Mies tulee jäämään ikisinkuksi, jos se odottelee naiselta jotain selvää merkkiä kiinnostuksesta. Jos nainen on vaikka pelkästään ystävällinen, miksei voisi kysyä, ei siinä mitään häviä. Miksi tämä on suuri ongelma, eikö nainen voi vastata ei, ja jatkaa ystävä-linjalla edelleen. "
No, siis eihän siinä mitään ongelmaa tulisikaan, jos mies kysyisi asiasta naiselta. Mutta kun kyse onkin siitä, että mies alkaa kuvitella naisen käytöksen perusteella liikoja, eikä vaivaudu kysymään asiasta suoraan. Ja sitten tulee näitä onnettomia väärinkäsityksiä, joissa loukkaannutaan siitä, että se nainen ei oikeasti ollutkaan kiinnostunut tai suorastaan huijasi, vaikka se naisen oletettu kiinnostus on ollut vain miehen omassa mielikuvituksessa
...mutta jos nainen on sellainen pleijeri, joka tykkää härnätä, ei se silloin suoraan sano juuta eikä jaata. (eikä kyllä suoraan sano moni muukaan nainen.) Nainen saattaa myös sanoa ei kiinnosta, vaikka sitä kiinnostaisikin.
Naisten kanssa nää touhut menee hyvin useasti vaikeaksi.
Olen pessimisti joten en hirveästi pety enkä tuossakaan tapauksessa. Kuitenkin sillä tavalla ajatellen että sikäli kun jotain toivoa on niin se lähtee tuollaisista todisteista niin vähänhän se turhauttaa.
Toinen nainen oli ulkomaista alkuperää ja erittäin flirtin oloinen mutta myöhemmin tajusin että hän on sellainen kaikkia kohtaan...
Joka tapauksessa nainen voi harrastaa tuollaista jos haluaa koska eivät miehet kehtaa pahasti sanoa tai sitten nauttivat jollakin asteella kun taas jos mies flirttailee, käy iholle ja kiusoittelee niin nainen enemmänkin näyttää hapanta naamaa koska naista kiinnostaa vain erityinen mies.
Varjopuolena tuommoisessa naisen harrastamassa miehellä leikkimisessä on se että siinä voi tulla pakottaneeksi miehen oman mukavuusalueensa ulkopuolelle eikä siitä sitten ole miehelle mitään sellaista iloa ja vastinetta mitä toivoisi.
No, teille naisille se kiinnostuminen tuntuu olevan kaikki kaikessa. Jos mies ei esimerkiksi töiden tai muiden kiireiden vuoksi ehdi ottamaan yhteyttä joka päivä, tästä nainen tottakai tekee sen johtopäätöksen, että miehen mielenkiinto on lopahtanut. Voi herranjestas sentään !
Vastaavasti taas nainen voi olla muutaman päivän viestittelemättä, kun on ollut "muita kiireitä". Jos asiasta kysyy, se tulkitaan painostamiseksi tai ties miksi.
Ihan vain joskus tulee mieleen, että kun teillä naisilla on siinä meikkipöydän edessä peili, siihen kannattaisi myös joskus katsoa ihan kunnolla ja hartaasti.
Siis mistä ihmeestä te vedätte näitä "totuuksianne"??
Jostain teinisarjoistako?
Ei jummarra 8/
No voi voi voi voi voi voi . . . . . Mikäkä miesten valitusvirsiketju ny täää on??????
Eiks se mee niin, et jos haluu saada, niin on pakko antaa . . . ja piste!!!!! ;))))
"Pitävätkö miehet esimerkiksi suunnattomana vääryytenä ja karmeana kohteluna..."
No ei pidä, mutta kyllästyttäähän se, jos jokaikisestä aloitteesta saa pakit välittömästi ennen kuin on edes ehtinyt kertoa itsestään mitään, ilmeisesti pelkästään sen vuoksi, että pituuteni jää hieman miesten keskiarvosta.
Eiks itsekunkin kannattaisi vain opetella paremmaksi ihmistuntijaksi, ettei päättelisi liikaa ulkoisista merkeistä - miesten tai naisten - eikä pyrkisi pääsemään johonkin hienoon lokeroon kokeakseen tulleensa hyväksytyksi?
...ei vaan kiinnosta tulla hyväksi ihmistuntijaksi. Ne on muutenkin liiaksi tunteittensa vietävissä, että tuohon on turha pistää toivoaan.
Nojaaa . . . ei taida kuitenkaan yksistään naisten ominaisuus se "tunteidensa vietävinä oleminen" olla ;))) . . . taitaa ne miehetkin "joskus" höynähtää ;)))))))
Pakit saa toki jokainen halutessaan antaa, mutta itse en enää haluaisi kuulla tarkasti eriteltyjä syitä miksi en kelpaa. Vielä kun jokaisella naisella on hieman eri mielipiteet, niin riittävän kauan sinkkuna elettyä on tuskin enää yhtäkään piirrettä jota ei olisi haukuttu.
Silti pitäisi vaan olla aktiivinen, hymyssä suin ja pilke silmäkulmassa...
"Silti pitäisi vaan olla aktiivinen, hymyssä suin ja pilke silmäkulmassa..."
-Miten niin pitää? Kukaan ei pakota. Kyllä se on ihan sinun omassa päätösvallassa millainen olet. Olet aika tympeä kuuloinen kaveri mutta ilmeisesti muutkin ovat tämän huomanneet.
Tietenkin pitää olla aktiivinen ja hymyssä suin, jos naisseuraa haluaa.
Kyllä se tää miehen elämä on vaikeaa . . . . Täytyy olla aktiivinen ja hymyssä suin . . . ja palkintona on vain rukkaset!!! ;)))))
...oli?
ehkä pahimmat pohjanoteeraukset ovat, kun tyttöystävä yritti iskeä kaveriani ja yksillä treffeillä nainen alkoikin keskenkaiken iskemään ex-poikaystäväänsä.
yksi nainen jota treffailin. kysyi myös kaveriani treffeille, kehtasi vielä kysyä minulta ensin mitä mieltä siitä olen. no sanoin että ei kai se mulle kuulu, mutta meidän tapailumme loppuu tähän. mitä mieltä te naiset olisitte miehestä, joka haluaisi treffailla kahta ystävätärtä yhtäaikaa?
että kyllähän nuo suomalaiset naiset ovat melkoisia huoria ja jakorasioita tai vaihtoehtoisesti mulla on ollut huono säkä.
Huoriahan ne on, mutta eivät sitä kuitenkaan suostu myöntämään. Näkee sen tästäkin palstasta, kukaan nainen ei myönnä millaisia paholaisia suomalaiset naiset ovat.
Oletko ihan varma, että seurustelitte myös naisen mielestä? En tunne yhtäkään naista, joka toimisi noin, enkä ole ikinä kuullut vastaavasta tapauksesta.
Sen sijaan olen kuullut lukuisia tilityksiä naisilta siitä, että he ovat olleet tosi hyvää ystävää jonkun miehen kanssa ja sitten kun nainen kiinnostuu romanttisesti tällaisen ystävämiehen ystävästä, niin ystävämies vetääkin kurpitsankokoisen herneen nenään -- on kuvitellut, että kyse on seurustelusta, vaikka kyse olisi muuten vain tapailusta & rennosta yhdessäolosta.
"Oletko ihan varma, että seurustelitte myös naisen mielestä"
mitä noista asioista tarkoitit? vaikka ei seurusteltaisi, vaan oltaisiin vasta tapailuvaiheessa, niin ei silloin lähdetä kesken treffien iskemään muita, tai yritetä iskeä kavereita.
"on kuvitellut, että kyse on seurustelusta, vaikka kyse olisi muuten vain tapailusta & rennosta yhdessäolosta."
kyllä minä erotan romanttisen treffailun, johon kuuluu suudelmat ja muut, tavallisesta kaverihengailusta. myönnän kyllä että oltiin vielä ihan alkutaipaleella eli emme todellakaan seurustelleet, mutta ei se sitä tarkoita että suostuisin tapailuvaiheessakaan siksi "toiseksi parhaimmaksi vaihtoehdoksi".
ja jos me vaan oltiin ihan puhtaita kavereita, niin miksi ihmeessä edes kysyä, voinko pyytää kaverias treffeille, etenkin kun sen kaverin kautta oltiin tutustuttu, eli niillä oli ollut aikaisemminkin vispilänkauppaa. minusta vaan oli jotenkin huvittavaa kun tyttö ei meinannut ymmärtää, miksi minä kylmenin ja suuntasin huomion muihin naisiin.
eli kylmenin "siinä mielessä", en siten etteikö mun kanssa olisi voinut edelleenkin kaveerata kaveripohjalla.
Teini-iässä, varsinkin yläasteella, koettu täydellinen dissaus ja nöyryyttäminen tuttujen ja tuntemattomienkin tyttöjen osalta. Kerrankin kaupan lehtiosastolla lehtiä selaillessani selkäni taakse ilmestyi kolme minulle täysin tuntematonta tyttöä, jotka nauroivat minut ulos koko kaupasta. Siis seurasivat minua ympäri kauppaa nauraen ja huudellen jotakin valtavan hauskaa läppää perääni, niin kauan kunnes tajusin paeta ulos kaupasta. Tuo on vieläkin yksi elämäni ihmeellisimmistä ja nöyryyttävimmistä kokemuksista. En vieläkään tajua mikä minussa oli/on vikana (en ollut ulkonäöltäni tai pukeutumiseltani mitenkään valtavirrasta poikkeva), mutta silloin viimeistään tajusin olevani vastakkaisen sukupuolen silmissä varsin vastenmielinen ihminen.
Vielä reilusti yli kaksikymppisenäkin on täysi mahdottomuus saada edes naispuolisia kavereita, en osaa edes kuvitella miksi kukaan nainen haluaisi viettää aikaa seurassani.
jos se nyt vaikuttaa edelleen suhtautumiseesi naisiin, niin mene terapiaan.
Tuota samaa on tapahtunut monille tytöille, eli samanlainen tyttöporukka on kiusannut vastaavalla tavalla tyttöä, niin että tyttö on kärsinyt siitä pitkään ja kauan. Ei kannata pohtia asiaa yksin. Jos olet vielä opiskelijaterveydenhuollon piirissä, hyödynnä se ja pyydä aika lääkärille, jollekin vaikka psykologille.
Järjetöntä olla hoitamatta tuollaista, jos sitä ei omin avuin pysty jättämään taakseen vaan se edelleen aikuisena on traumaattinen.