Selkäsärky ja yöllinen vessassa juoksu

Minulla on jo jonkun aikaa ollut särkyä selässä, jossain siinä munuaisten paikkeilla. Ei ole jatkuvaa tai välillä se on niin pienimuotoista etten kiinnitä siihen huomiota. Välillä särkee enemmän ja välillä vähemmän. Yöllä on pakko käydä 1-3 kertaa vessassa. Muuten selkää pakottaa oikein kunnolla. Ennen ei ole joutunut vessahädän takia yöllä heräämään. Mistä tällainen voi johtua? Se on aika inhottavan tuntuista kun jomottaa oikein kunnolla. Joskus nukkumisesta ei tule mitään.
3323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tarkistuttamaan asia.

Äänestä

Otathan tuossa itsekin munuaiset puheiksi. Oppikirjamaisestihan tuo kuulostaa oireiltaan niistä jotenkin johtuvaksi. Niihinhän nyt voi mennä ihan virtsatietulehduskin tai jokin muun infektion seurauksena tulehdusta altaisiin tai itse munuaisiin.

Mutta miksi ihmeessä kysyä asiasta netissä, kun jo lääkäriin menemällä ja munuaisten toimintaa kuvaavat verikokeet ja vähän mahd. muitakin verikokeita ottamalla jo ollaan huomattavasti viisaampia missä mennään. Pääsääntö nyt kuitenkin on, että jos tuollaista kipua jo on niin kyllä se silloin alkaa jo verikokeissakin jollain asteikolla näkyä.

Jos et saa aikaa, niin tuollaisen kanssa voi mennä jo päivystykseenkin polille jonottelemaan. Ja oikeastaan kannattaisikin... Nähnyt itse parit KUNNON! munuaiskivut, jotka alkujaan pienestä ärtyvät nekin ja voin kertoa niiden voivan olla todella kipeät. Sängystä nouseminen on sama kuin yrittäisi vuorikiipeilyä. Kelju herätys jos puhelinkin on toisessa huoneessa vielä.

Tokihan voin sinulle heittää nyt vaikka ihan lonkalta "munuaisesi ovat oireidesi perusteella jollain lailla häiriötilassa", mutta se ei kokonaisuutta muuta miksikään eli itse et niitä saa puoskaroitua kuntoon ja luultavasti eivät jonkinlaista hoitoa palaudukaan tasapainoon, kun kyse kerran on uudesta ongelmasta eikä jostakin tiedossa olevasta terveysrasitteesta. Jotenkas tyhjennäpä ilta kalenterista ja käväise tohtorissa. TAI ÄLÄ ainakaan juo viinaa, jos haluat edelleen katsella ja kuunnella asiaa reagoimatta siihen mitenkään.

Äänestä
  • Turhaan hosut. Minullakin juuri oli samanlaisia ongelmia, oikeastaan todennäköisesti vielä pahempiakin. Sitten tein jumppaliikeitä siten, että ne perinteiset kontallaan: vasen jalka ja oikea käsi yhtäaikaa ylös ja sitten päinvastoin. Senjälkeen kontallaan selkää köyristellään kuin kissa. Ensin ristiselkä niin alas kuin mahdollista, siis selkä notkolleen ja mahaa alaspäin. Senjälkeen köyristetään selkää siihen kissa-asentoon eli selkä pyöreäksi ja ristiselän kohta mahdollisimman ylös. Ja avot silloin tuntui toisen puolen selkälihaksessa mahdotonta kireyttä. Sen venyttäminen teki gutaa. Seuraavana aamuna kivut puolittuneet ja senjälkeen ei mitään kipuja eikä tarvi pissallakaan juosta yöllä.
    Pönttöviiniä menee kovasti, eikä sillä ole vaikutusta asiaan. Pääasia, että lihaksisto on notkeana!!
    Tee samoin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Selkäsärky kirjoitti:

Minulla on jo jonkun aikaa ollut särkyä selässä, jossain siinä munuaisten paikkeilla. Ei ole jatkuvaa tai välillä se on niin pienimuotoista etten kiinnitä siihen huomiota. Välillä särkee enemmän ja välillä vähemmän. Yöllä on pakko käydä 1-3 kertaa vessassa. Muuten selkää pakottaa oikein kunnolla. Ennen ei ole joutunut vessahädän takia yöllä heräämään. Mistä tällainen voi johtua? Se on aika inhottavan tuntuista kun jomottaa oikein kunnolla. Joskus nukkumisesta ei tule mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu