apua mun päänahka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

taas kokeilin värjätä sävyteshampoolla vaihteeksi, mutta ihan sama tulos kuin kestoväreillä ja raita-aineilla eli päänahka täynnä kipeitä paukuroita jotka kutiaa!!! Olenko siis allerginen väriaineille????
Nuo paukurat kutiaa ja kun niitä raapii tulee tilalle kauhea rupi joka kestää kauan parantua!!
Finnejä ne ei ole!
Mitähän kannatais tehdä tai millä pestä??
9518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jotakin allergialääkettä allergiseen reaktioon

Äänestä

Ne kaupan sävyte"shampoot" ovat kestovärejä. Niissä on vain miedompi hapete. Todennäköisesti kyseessä on allerginen reaktio.

Äänestä
  • mutta sittenhän en uskalla enää ikinä kokeilla mitään hiusväriä, en kesto tai kevytväriäkään!
    kiva alkaa olla maantienvärinen.....

    Äänestä

  • rupipää kirjoitti:

    mutta sittenhän en uskalla enää ikinä kokeilla mitään hiusväriä, en kesto tai kevytväriäkään!
    kiva alkaa olla maantienvärinen.....

    Voisithan sä kokeilla vaikka jotain kivoja raitoja kampaajalla. Se ei olis kosketuksis sun hiuspohjaan muutakun pesun ajan. Eli ei sun tarvitse olla maantienvärinen vaikka sulla joku allergia onkin.

    Äänestä

Jos vielä uskallat kokeilla, niin pese väri hyvin pois, vaikka useampaan kertaan shampoolla! Ja tietysti myös huolellinen huuhtelu, myös hoitoaineen poishuuhtelu.
Useasti ärsytysreaktiot johtuvat huonosta värin poispesusta.

Äänestä

kokeillut henna hiusvärejä? siis ihan luonnonhennaa tai sitten niitä vähän käsiteltyjä henna pohjaisia hiuvärejä, niistä löytyy eri värejä. :)

Äänestä

mulla samaa, kun on atooppinen iho. ja silti pitää vaan vaalentaa vaikka hammasta purren :D mutta mulla on toiminu locoid liuos päänahalle. helpotta kyllä kummasti kun pistää yöksi tätä tököttiä päähän. lääkäriltä käy kysymässä jos kirjoittaa reseptin. mutta jos sun päänahka on pahasti auki, niin en suosittele. kirveele meinaan ihan mukavasti :D

Äänestä

Tuossa jo joku aikasemmin mainitsi henna-väristä. Kasviväreillä saa värjättyä hiusta sävyillä kuparista ketunpunaiseen ja punaruskeasta/tummanruskeasta mustaan. Vaalennus ei valitettavasti onnistu, mutta tummaksi värjäävänä en edes ymmärrä miksi ihmiset käyttää hapetteellisia värejä. Pienestä tuoksukaupasta saa tilattua erilaatuisia ja hintaisia hennoja ja indigoita sekä muita kasvivärejä, joilla taittaa vähän hennan sävyä. Luontaistuotekaupoissa on myös olemassa valmiita sekoituksia, joissa osassa saattaa olla muitakin kuin orgaanisia aineita, mutta nekin takuulla hellävaraisempia kuin hapetteelliset markettivärit. Suosittelen vahvasti tutustumaan kasviväreihin, jos haluat elävät, paksut ja uskomattoman kiiltävät hiukset, joita ei markettiväreillä tule koskaan saamaan. Vastaan mielelläni kysymyksiin aiheesta :)

Äänestä

Olet siis herkistynyt vakavasti hapateväreille. Vaihtoehtoja on tasan kolme.

1) lopeta värjäys. Kokonaan & ikuisiksi ajoiksi.

2) blondaa jos tukan värin tummuus on se joka ei miellytä. Mielellään raidoittamalla (väriä ei pääse päänahkaan asti) ja kampaajalla.

3) kasvivärit. hennalla, indigolla, katamilla ja amlalla saa aikaan erilaisia lämminsävyisiä ruskeita. Näillekin voi allregisoitua eli pitää tarkkailla tilannetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rupipää kirjoitti:

taas kokeilin värjätä sävyteshampoolla vaihteeksi, mutta ihan sama tulos kuin kestoväreillä ja raita-aineilla eli päänahka täynnä kipeitä paukuroita jotka kutiaa!!! Olenko siis allerginen väriaineille????
Nuo paukurat kutiaa ja kun niitä raapii tulee tilalle kauhea rupi joka kestää kauan parantua!!
Finnejä ne ei ole!
Mitähän kannatais tehdä tai millä pestä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu