kokemuksia mielipiteitä tilanteesta jossa puoliso sairastuu vakavasti ja joutuu laitoshoitoon toistaiseksi, vuosiksi... puoliso työikäinen, nuori. onko moraalisesti oikein erota jos toisen persoona muuttuu eikä kotiintulosta ole selkoa
eron syynä elämätilanteen muutos, sairaus
uupuuuuuuuu
2559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
turha kai on itseään kiduttaa. Jokaisella meillä on vain yksi elämä. Itse kukin itse päättää, miten sen käyttää.
mitä moraalisi sanoo "myötä- ja vastamäessä"..Pohdi se itseksesi ja mieti sitten, miten itse haluaisit puolisosi toimivan, jos sinä olisitkin se joka sairastui.
Onks nyt kyse jostain mielialahäiriöstä vai psyykkisestä loppuunpalamisesta, skitsofreniasta vai mistä? Puhu lääkärin kanssa, kysy miten on hyvä tehdä asia niin ettei potilas kärsi. Mikä on oma osuutesi toisen sairastumiseen (esim. masennus)?
Eihän sinun tarvitse muille perustella toisen hylkäämistä kuin itsellesi. Suku ja ystävät voi kaikota, mutta pääasia että sinä voit elää omaa elämääsi onnellisena..Voithan pysyä hänen elämässään kuitenkin, vaikka eroaisittekin.. ei ole helppo päätös, jos on luvannut rakastaa niin hyvinä kuin pahoina päivinä..