Kiltti ja kaunis nainen

Huonoina puolina epävakaus/pitkäaikainen masennus.
Mitäs mieltä ihmiset on tällaisesta? (Täällä, jokainen on tietenkin omaa mieltään...)
9899
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mitä se tarkoittaa?
Ihminen voi masentua syvästikin kaltoin kohdeltuna. Valitettavasti kiltit ihmiset ovat helppoja uhreja joillekin pleijereille.
Masennuksen voi voittaa. Sen käy läpi oikeasti yli puolet ihmisistä. Tilastot kertovat toista, mutta totuut on että yli puolet sairastavat masennuksen jossakin vaiheessa elämää. Harvemppi hakee apua ja tilastot syntyvät avun hakijoista.

Äänestä

Tähän liittyen, mitä mieltä miehet ovat hyväksikäytetystä naisesta? Jos nainen on raiskattu, ja masennus johtuu siitä?

Äänestä
  • Tälläisen naisen olen tuntenut. Eihän se naista pahenna yhtään. Mieheltä vaaditaan viisautta ja ymmärrystä hoitaa naista, ja naiselta halua työstää tapahtuma. Hankalaksi menee, jos naisen jatkuva primitiivireaktio on torjunta.

    Äänestä

todellakaan nykyaikana ole mitään pahaa.Ja näin tunneihmisenä voin sanoa,että kiltillä luonteella varustetulle on varmasti suurempi "vaara" joutua tappelemaan näiden mainitsemiesi asioiden kanssa.Johtuen hyvin pitkälle usein muistakin ihmisistä johtuvista asioista.
Mutta olettaisin että ihmisyyteen liittyy näitäkin "huonoja"puolia.Ja pitääkin liittyä ettei se ihmisyys katoa!

Äänestä

Depressio on sairaus, jonka puhkeamiselle sairastunut ei voi mitään. Musta on väärin kutsua sitä "huonoksi puoleksi" kenessäkään.
Ja mikä on "kiltti"?
Aikas helekutin laaja käsite sekin, niin kuin "kaunis" tai kaikki muutkin yhdellä sanalla kuvattavat ihmisen ominaisuudet...

Esim. itsensä vähättely on jo asenne joka saattaa vaikuttaa oleellisesti sen kumppanin löytymiseen vaikka naama tai kroppa olis kuinka "kaunis" tahansa.

Äänestä
  • Vanha sanonta kuuluu että tuli on hyvä renki ja huono isäntä. Kiltteydestä voi sanoa samaa. Sen laatu ratkaisee; onko itseään kunnioittavasti ja aidosti kiltti, vai kiltti sen takia että sillä saa pisteitä.
    Jälkimmäistä laatua on joskus hyvin hankala erottaa terveestä kiltteydestä, sitä voi tosi helposti niin itse kuin ulkopuolisetkin luulla terveeksi kiltteydeksi. Siitä onkin sitten suora väylä masennukseen. Tähän ei välttämättä tarvitse liittyä edes hyväksikäyttöä, vaan se kiltteyden roolin ylläpitäminen on niin kova ponnistus että ihminen uupuu.

    Voihan sitä sitten olla vielä kauniskin lisäksi, kiltteyden laadusta huolimatta.

    Äänestä

"Huonoina puolina epävakaus/pitkäaikainen masennus." Kysyn samaa kuin joku muukin ketjussa, eli miksi huonoina puolina. Parempi surullinen ja masentunut, kuin turhanpäiväinen kälättäjä. Minun puolestani nainen voi olla hiljaa ja suruissaan vaikka koko ajan, vertaa Almadovarin Talk to Me-elokuva rakkaudesta koomassa oleviin naisiin. Masennus ja suru ovat positiivisia prosesseja, elleivät eskaloidu tuhoisiin mittasuhteisiin.

Kiltteydestä en ole niinkään varma, jos kiltteys merkitsee alistuneisuutta ja muiden ehdoilla elämistä. Tässä voi olla syy masennukseenkin. Kiltti saa olla, mutta olisi hyvä olla oma itsensä ja pystyä sanomaan vastaan ja suuttua tarvittaessa.

Äänestä
  • "lämminhenkisyyttä" tarkoitan tuolla kiltteydellä, kyllä mulla temperamenttiakin löytyy, jos ärsytetään...

    Äänestä

Miten niin "Huonoina puolina"? Jokainen meistä on erinlainen, lisäksi pitkä aikainen masennus on vain sairaus,sitä sinun ei tarvitse hävetä ollenkaan.

Todellisia huonoja puolia ihmisessä ovat: Pettäminen, kaksinaamaisuus, epäluotettavuus, kieroilu, valehtelu, pinnallisuus, etc....

Sairaudet ovat sairauksia, ne eivät sinua kuitenkaan huonommaksi tee kuin muutkaan kanssa ihmisiäsi. (Jos joku muu sanoo jotain muuta, niin he eivät ole muuta kuin pinnallisia ihmisiä)

Jos todella olet lämminhenkinen, niin hienoa. Ikävä vain että kerrot itsestäsi noin niukasti, totta kai on vaikeaa avautua, eikä läheskään kaikkea tarvitse kertoa heti alkuun mutta ehkä hieman lavemmin?

Joka tapauksessa itsekkin kaipaisin seuraa, ongelmani vain on etten halua ravata baareissa, enkä missään irkissä istua illat tuijotellen kuvia ja heitellen mauttomuuksia saadakseni seuraa, olen aika syvällinen ihminen vaikka puhunkin paljon myös "Kevyttä juttua" Esim. töissä tai puolitutuille, haluaisin myös jonkun sellaisen naisen joka ei itse ravaa baareissa koko ajan, tai "Ole liian kiireinen" Kunnon suhdetta varten. Kyllä, haluaisin suhteen! Aidon ja kunnollisen.

Olen ikäluokassani poikkeus monessa asiassa, haluan viettää ihan tavallista arkea jonkun sellaisen kanssa josta välitän todella. Siivota, löhötä telkkarin edessä, käydä lenkillä, puhua päivästä, kokkailla, etc. Olla rauhassa, totta kai välillä voisi käydä vaikkapa ulkomailla tai silloin tällöin jossain ulkona leffassa, syömässä ja miksei siellä terassillakin tuopposella?

Kun taas muut ikätoverini vain riekkuvat baareissa viikonloput ja sekoilevat.

Kaipaisin nimenomaan lämminhenkistä ja kilttiä seuraa. Koska itsekkin olen sellainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vbjkölkjpåäpo¨åpläöä kirjoitti:

Huonoina puolina epävakaus/pitkäaikainen masennus.
Mitäs mieltä ihmiset on tällaisesta? (Täällä, jokainen on tietenkin omaa mieltään...)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu