Mites uppoo porukalle vanhempi suomitavara? Kollaa kestää? Onko ihan tuntematonta nykyteineille?
Diggaako joku?
20
1069
Vastaukset
- maine ja raha no no
Yes, Kollaa Kestää on todellakin klassikko suomi rockissa.
Mul on niiden kaikki sinkut ja levy (jäähyväiset aseille).- Sotakoira musti
Kollaahan oli aivan loistava orkesteri, joskin lyhytikäinen. Ymmärtääkseni koko tuotanto mahtuu yhdelle cd:lle
- Eci
Sotakoira musti kirjoitti:
Kollaahan oli aivan loistava orkesteri, joskin lyhytikäinen. Ymmärtääkseni koko tuotanto mahtuu yhdelle cd:lle
Huippu orkesteri! Samoin myös Laman tuotanto mahtuu yhelle levylle.....
- Osmo (älä onnu)
Eci kirjoitti:
Huippu orkesteri! Samoin myös Laman tuotanto mahtuu yhelle levylle.....
Lama oli kanssa yksi mun suosikeista aikoinaan. Teki upeita sinkkuja ja hyvän levyn. Tyyli tietysti muuttui levylle eli nopeutta tuli lisää soitantaan ; )
Itse en oikein pitänyt siitä, mutta silti kokonaisuutena levy on ihan ok. Huumoriakaan ei ole unohdettu sanoituksissa (mistä pidän paljon). Livenä Lama on ehdottomasti yksi energisimmistä bändeistä.
- punkkari v:83-04
kollaa ja ratsia rulaa.
- ei aikuinen
Kollaa Kestää=1
- punkkari v:83-04
ypöviis,tuo maan mainio ryhmä.
lamakin oli hyvä.löytyy vinyylinä.- Melkein mummu
tähän väliin en malta olla mainostamatta mielestäni erittäin sympaattista orkesteria nimeltä Vaavi.
- Rock Against Raija F"
Melkein mummu kirjoitti:
tähän väliin en malta olla mainostamatta mielestäni erittäin sympaattista orkesteria nimeltä Vaavi.
Vaavi on erittäin sympaattinen ja hyvä bändi männeiltä ajoilta. Neljä Nolattua Neroa oli hyvä levy.Teki myös muutaman upean sinkun,mitä levyillä ei ole.
- Shitter
kollaa kestää on yksi parhaista
- joopeli
VITTU MIKÄ HOMO SÄKIN SAATANA.
- maiga
vanhemmat kappaleet on parhaimpia..
ei mitään nykypäivän kaupppatavaraa joissa yritetään väkisin saada jotain aikaseksi ettei vaan unohduta.. Ja eihän ne edes soita itte!! - salopunx
juu kyllä kollaa kestää on yksi parhaimmista !
tälle "teinille"! ainakin kelpaaa- suomipunk
ratsia ja kollaa kestää mun lempi bändit
- :)))
kyllä menee kollaat ja lamat.. (:
- ?
ei mene kollaa kestää mut laman koko tuotanto uppoo.....toi kollaa kestää ym. toisen aallon jutut on vähän liian lepsua tyylin tahdon rakastellasinua tai hei hei kuka rakastaa muatai jotain itsesääli "kirjoituksia kellarista" täytyy kuitenkin myöntää että omistan useemman kollaa kestaa levyn mut se ei tarkota että pidän siitä vai tarkottaako?
- :)))
? kirjoitti:
ei mene kollaa kestää mut laman koko tuotanto uppoo.....toi kollaa kestää ym. toisen aallon jutut on vähän liian lepsua tyylin tahdon rakastellasinua tai hei hei kuka rakastaa muatai jotain itsesääli "kirjoituksia kellarista" täytyy kuitenkin myöntää että omistan useemman kollaa kestaa levyn mut se ei tarkota että pidän siitä vai tarkottaako?
eipä kait,mie en omista yhtäkään kollaan levyä,kpl oon vaan kuullu ööhh.. 4? :DD
Et entiiä voinko sanoo,et oon joku fani.. :D
Jo,ei mullekkaan niin noi uuen aallon jutut muute mee,mut on esim,wouden pidä kii iha hyvä biisi :)
Ite tykkään kylläkin enemmä hooceestä :DD
- 1ku1suus
Kollaa Kestää oli upea bändi aikoinaan.Teki muutaman hienon coverinkin levylleen kuten mm. Syksy(shot by both sides) ja kaupunkisissi(urban guerilla) ja sinkkuna ainakin Yhden Soinnun Ihme(one chord wonder) : )
- Mr.Ramone
Mut kai lasketaan "nykyteineihin" kun oon -89 syntyny. Mut kyllä Kollaa Kestää uppoaa. Ja tietysti Lama ja Ratsia. Ja ja... niitä on niin paljon. No yksinkertaisesti sanottuna, vanha suomipunk on sitä parasta vaikka Ramopunkikin kiinnostaa. Ja sensuuri sekä 013 on hiton kovia. En jaksa edes luetella kaikkia vanhoja suomipunkbändejä joita kuuntelen. Vois laittaa seuraavaks soimaan Rattusta ja sen jälkeen Maho Neitsyttä. Ja tottakai niin kovaa et naapuritki kuulee.
- Mr.Ramone
Ja Ypö-Viis on ehdottomasti yksi suosikkibändeistäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt364423Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.522369Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö481432- 931288
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.281217Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381188Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä521132Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161965- 60921
Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175899