Pikku kysymyksiä

Dreamyz

Moi! Olisin kiinnostunut laulamisesta urana. Mutta siis en tarkoita vielä, vaan sitten joskus vanhempana. :)
Minulla on sävelkorvaa jo ennestään, osaan laulaa nuotilleen.
1. Mutta sitten minulla ei ole yhtään hajua mistään laulu,-ja hengitystekniikoista?
2. Kannattaisiko minun käydä laulutunnilla, jos haluan olla joskus laulaja?
3. Olen vasta 11. Voiko lauluääneni muuttua jossain määrin, kun vertaa minun ääntäni 11 vuotiaasta 20 vuotiaaseen? Voiko se muuttua rumemmaksi tai paremmaksi?
4. Ovatko ulkomaalaiset artistit, esim. Lady GaGa, käyneet laulutunneilla? GaGan levyn "Thank you" kohdasta löytyy jotain, että "kiitos valmentajalleni, Don Lawrencelle. Olet paras opettaja mikä minulla on ikinä ollut. Kiitos sinulle minun äänestäni" tms. ??

Toivon, että ette antaisi "ei susta mitään laulajaa tuu" tms. koska tämä on oikeasti lähellä sydäntäni ja se on elämäntoiveeni.

2

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laulavainen

      Kiva, että sinulla on jo nyt pitkän tähtäimen haaveita. Vastaan ensin muutamaan kysymykseesi ja ehdotan sitten jotain, mitä voisit tehdä jo nyt.

      Kyllä, äänesi tulee muuttumaan seuraavan kymmenen vuoden sisällä. Hormonaaliset muutokset tuovat myös tytöille äänenmurroksen, vaikkei se usein kuulukaan yhtä selkeänä kuin monilla pojilla.
      Myös reilumpi hengittäminen, ryhti jne vaikuttaa (puhe)ääneen, vaikket edes laulaisi.

      Monet esiintyvät artistit käyvät ainakin silloin tällöin tunnilla saamassa täsmäohjeita, äänenhuoltoharjoituksia jne. Jokaisen omista lähtökohdista ja äänellisistä tavoitteista riippuu, haluaako käydä säännöllisesti tunneilla, vai vaikkapa vain silloin tällöin.

      Olet vielä ala-asteella. Koska varsinaiset lauluopinnot eivät tule kyseeseen, voisit osallistua kuoroihin, ja opetella ainakin alkeita vaikkapa pianon- ja kitaransoitosta. Saat monipuolista kokemusta ja tietämystä musisoinnista, myös yhteismusisoinnista, ja voit myöhemmin myös säestää itse itseäsi sekä muita. Tutustut myös muihin musiikista kiinnostuneisiin. Miksei jonkinnäköistä bändiäkin voisi samanikäisten kanssa kasata, ja soitella kaikille mieluisia biisejä.
      Laulajalle on tärkeää hyvä (selkeä, kaunis) artikulointi sekä etenkin kevyen musiikin puolella tuo englannin kielen ääntämys. Näitä voit harjoitella esimerkiksi lukemalla hitaasti ääneen jotain itselle mieluisaa kirjallisuutta. Runoja, biisien tekstejä tai vaikkapa nuortenlehteä ;)
      Johonkin tanssi- tai jumpparyhmään liittyminen olisi myös hyväksi ja näytelmäkerhot ja ilmaisutaidon kurssit kannattaa hyödyntää myös. Tanssi ja näytteleminen korostuvat etenkin, jos joskus innostut musiikkiteatterista. Mutta kaikille laulajille ja esiintyjille näistä on toki iloa ja hyötyä.
      Nyt kesällä saatat ehtiä myös kirjastoon. Kuuntele myös "vanhempia" laulajia vuosikymmenten takaa. Mikä näiden kestosuosikkien laulussa vetoaa yhä? Onko se samettinen ääni, upea, rehellinen tulkinta vai mikä? Millainen ääni on heleä, millainen tumma? Millainen karhea? Mikä miellyttää ja miksi?

      Malta tehdä pohjatyötä rauhallisesti, sillä sinun ja äänesi on saatava vielä rauhassa kasvaa ja kehittyä. Kun et ahnehdi ja kiirehdi, äänesi (ja pääsi!) kypsyy ja kestää paremmin rankan ammatin vaatimukset.

      Onnea matkaan!

    • lemio

      Ihmisen ääni muuttuu koko elämän ajan. Jos esimerkiksi vertaat 80-luvun Madonnaa nykypäivään, äänen tummentuminen on korviinpistävä.
      Tai esimerkiksi vielä 90-luvulla Whitney Houston kuulosti aivan fantastiselta, mutta nykyään hänen laulunsa kuulostaa hiukan joltain telakkanosturilta.

      Mutta yleensä ennen kuin murrosikä on ohi, ei ketään pidetä vielä tosissaan laulajana, eli sen aikana tapahtuu se suurin äänen muutos. Tosin huippulaulajan potentiaali on yleensä havaittavissa ennen murrosikääkin. Eli jos äänesi on nyt hento, ei siitä ikinä tule vahvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9121
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      82
      8451
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      6463
    Aihe