En lötänyt muista keskusteluista vastaavia , eli ideana olisi ottaa lainaus jonkun viisaan suusta oleva teksti .
Englannin kielellä sitten kääntää se Haltiakielelle , mutta kuka ymmärtää haltiakieltä mistä voisi kysyä neuvoja , Torresin haltiakieli tatska näyttää pirun hienolta , vähän erinlaista kun näitä latinan kielisiä on nähty sun muita .
toi olis se englannin kielinen : To whom much is given much is expected se pitäs vääntää haltiakielelle ?
nyt kaikki taru sormusten herran faneista ajatuksia : )
kiitos
Englannin kielellä sitten kääntää se Haltiakielelle , mutta kuka ymmärtää haltiakieltä mistä voisi kysyä neuvoja , Torresin haltiakieli tatska näyttää pirun hienolta , vähän erinlaista kun näitä latinan kielisiä on nähty sun muita .
toi olis se englannin kielinen : To whom much is given much is expected se pitäs vääntää haltiakielelle ?
nyt kaikki taru sormusten herran faneista ajatuksia : )
kiitos
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jep jep. Itsekkin funtsinut samoja. Löytänyt muutamia saitteja, mutta mitään gurua asiaan en vielä ole löytänyt.
Pari linkkii asiaan:
http://www.dafont.com/theme.php?cat=705
http://www.arwen-undomiel.com/elvish/eng_to_elv.html
http://www.jrrvf.com/hisweloke/sindar/online/english.html
linkkejä, oikea haltija kieli sen verran salaista ettei sitä löydy netistä.
Kiitos k7u6 , eikä sen tarvitse täysin aitoa olla , kuka tuolla kylillä tietää spennailla , että nyt ei poika sulla lue ihan oikein toi : ) jos niitä heeboja on muutama tässä maassa . Eikö noista A:kkosista voi suoraan vetää ton tekstin ?
http://tengwar.art.pl/tengwar/ott/start.php?l=en
Pystyyköhän tuohon luottamaan ihan sokeasti , nyt otin kyllä sellasen savotan , että taitaa mennä hermot ennemmin kun tatska on kädessä , auttakaa avutonta ihmistä , menee yöt ja kaikki epätoivoisesti netti kahlatessa eikä järkeä tule yhtään lisää : )
Auttaisko jo tarttuisit ihan alkuperäisteokseen, ainakin mun Taru sormusten herrasta -painoksen lopussa on aakkoset ja niiden merkitykset ja hieman selitetty niiden käytöstäkin. (En nyt väitä että senkään avulla kääntäminen olis mitenkään helppoa, merkit ja äänteet kun ei ole kuitenkaan ihan yksi yhteen vastaavia, yms.)
Vanha aihe, mutta ehkä joku myöhemminkin haluaa tietää tästä ja olen löytänyt mielenkiintoista infoa.
Hyödyllinen sanakirja: http://www.elfdict.com/
Tengwar taas ei ole kieli vaan kirjoitusjärjestelmä. Tolkien kirjoitti paljon englantia sillä. Eri kielet käyttävät vähän erilaisia moodeja, joten on tärkeää että se valitaan oikein. Suomen kieleenkin on kehitelty sellaista: http://www.sci.fi/~alboin/suomitengwar.htm
Aika keskeneräinen kyllä, mutta hyvä lähtökohta quenya-moodiin yhdistettynä. Itse käyttäisin kyllä ainakin konsonantinkahdennusmerkkiä ja ehkä diftongeja, mutta jälkimmäisiä voisi joutua keksimään uusia, joten ymmärrän hyvin että kirjoittaja jätti ne pois.
Sitten vielä kokoelma väärin menneitä: http://quenya101.com/2012/08/17/the-ultimate-elvish-tattoo-collection/
Ja hyviä: http://quenya101.com/2013/08/17/the-greatest-elvish-tattoo-collection-ever/
Muutenkin hyvä sivu: http://quenya101.com/
Jos jotain haltijakielistä pitäisi olla, käyttäisin nimenomaan quenyaa.
Löysin yhden itsekin: http://www.deviantart.com/art/Tengwar-tattoo-182393439
Konsonantit ovat kai oikein, mutta vokaalit heittävät. Siinä lukee "friidom has (a) mianing for m(i)". Suluissa olevat "leijuvat ilmassa". Niillä pitäisi olla kantaja.