niin että mikäs mahtaa olla ihan maksimi työaika kaikkinensa? Etenkin kuskin hommissa... saako tehdä vaikka 24h päivän jos ajoa on vain esim 9h?
maksimi työaika
2
673
Vastaukset
- 35
Oletko katsonut jo työehtosopimuksesta? Ainakin kuroma-autoalan työehtosopimuksessa oli mutkikkaat säännöt. Pääsääntö näytti olevan 80 tuntia 2-viikkojaksossa. Eli tuo voidaan sitten tehdä vaikka pidempinä jaksoina, kunhan tauot ja lepoajat huomioidaan työehtosopimuksen ja muiten lakien mukaisesti. Lisäksi näkyi olevan korvattaavaa aikaa, siis sellaista mistä maksetaan normaalia tuntipalkkaa vastaava korvaus, mutta sitä ei lasketa työa-ajaksi. Luottamusmies tai ammattiliiton työssuhdeneuvonta pystyisi kertomaan miten juuri sinun tapauksessa työehtosopimusta tulee tulkita.
- haluan tietää
Kiitos vastauksesta! Yritin kyllä itsekkin niitä lakipykäliä lukea mutta aika hankala niistä oli mitään selkoa saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k542409Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖281759Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt701434Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2381320- 1191154
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13990Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11963vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23948- 68933
- 59856