Yhä useampi työnantaja vaatii työntekoa ilmaiseksi, kaiken lisäksi yhteiskunta patistaa tähän työvoimatoimenpiteiden avulla. Kohta palkka on enää pelkkä hyvä vitsi, kun työkokemus korvaa palkan.
Palkka kohta enää hyvä vitsi
palkat historiaan?
9361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei tarvitse tehdä alle tess:n ja työnantajalle voi ilmoittaa että palkan noustessa työteho ja ammattitaitokin saattaa kummasti kohentua. Kyllä fiksu työnantaja osaa laskea mikä kannattaa.
olin hiljattain puheissa yhden yrittäjän kanssa ja palkkatarjous oli paljon alle tessin. Herran meininki oli muutenkin "kiire kiire" touhua. Tietääkseni tyypillä on töissä vain nuorempaa sakkia jotka eivät osaa vaatia mitään.
Meillä tess. minimi ja hyvin nopeasti kaverit jotka osoittaa oma-aloitteellisuutensa ja ahkeruutensa saavat korotuksia. Tietysti pitää osata pyytää ja perustella.
jos porvareiden ylivalta saa jatku
Liittykää ihmeessä oman alanne liittoon, ytk ajaa Suomen tuhoon se on nähty.
70 luvulla lyötiin persettä penkkiin monella alalla jos joku duunari ei kuulunut liittoon. Ja homma pelasi kiitettävästi työnantajan ja tekijän välillä. Mutta sitten tulivat nämä virulaiset halpatyöläiset kuvioihin ja niin duunari nyt makaa kuin on petannut.
On käsittämätöntä miten työntekijät arvostaa oman työnsä ja ammattinsa, ei mitään ylpeyttä ja omanarvontuntoa. Kaikki myydään muutamalla satasella vuodessa ja samaan aikaan juodaan ja poltetaan tuhansia vuodessa. YTK on tyhmimmistäkin tyhmimpien työttömyyskassa eikä muuksi muutu. Toivotaan että niitä kusetetaan niin monta kertaa että järki voittaa.
ole yhteenkään törmännyt joka olisi ilmaiseksi vaatinut työtä tekemään vaan ihan lakien ja sopimusten mukaista palkkaa on tarjottu.
Esimieheni tekee töitä vapaa-aikanaan etänä, jopa lomillaan ja usein kotoa käsin vapaa-aikana. Kaikki mahdolliset nakit heitetään hänellle. Hän on toimihenkilötehtävässä. Tiedän, kun hän on itse sanonut, että hänelle ei makseta mitään näistä töistä. Hän tekee töitä jopa virkistyspäivinä, jolloin muut virkistyvät, ottaa läppärin mukaan ja työskentelee etänä. Hän on tosi mukava työkaveri pidän hänestä paljon ihmisenä mutta olen huolissani hänen jaksamisestaan.