miten saitte työpaikan?

suhteilla, avoimella hakemuksella, puhelinsoitolla...?

onko aivan älytöntä vain soittaa firmalle ja kysyä suoraan esim. yhtiön henkilöstöpäällikköä puhelimeen? esitellä lyhyesti itsensä ja kiinnostuksensa sekä kysyä vain rekrytointitilannetta? tähtäimessä olisi mulla joku lääkefirma, mietin vaan teenkö itsestäni aivan naurettavan "pellen"? hakemuksiin ei vastata ja yks tuttu sano, että firmoihin tulee satoja hakemuksia, että se on onnesta kiinni kuka tarttuu haaviin? soittamalla ainakin sen mielestä voisi osoittaa aktiivisuutta, minkälaisen kuvan saisitte itse jos sulle soitettais noin vain ja kysyttäis töitä?
4470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

k'äynti on paras.. jos ei paikalla niin uudestaan..

Äänestä

Oon soitellu ja sanovat sitten että pistäppä avoin hakemus sähköpostiin. Siksi lähetän nykyisin ensin sen avoimen hakemuksen ja soitan ehkä myöhemmin. Tosin pääsin yllättäen nyt vuokrafirman kautta töihin.

Äänestä

Ensimmäisen työpaikkani sain, kun soitin suoraan firman pomolle. Olin kuullut huhun, että työntekijälle olisi tarvetta, joten tartuin tilaisuuteen. Ja töitä tuli.

Toisen työpaikkani sain baarissa oluella ollessani. Törmäsin erääseen tuttavaan, ja kun tämä kuuli työttömyydestäni, kysyi tämä kiinnostaisiko lähteä samalle työmaalle hänen kanssaan. Lähdin.

Kolmanteen työpaikkaani päädyin tutustuttuani em. työpaikassa erääseen työnantajaan joka työntekijää oli vailla. Edellinen sopimus oli juuri päättymässä, joten lähdin kolmanteen työhöni.

Kolmannella työnantajalla alkoi työt käydä vähiin, joten tämä vinkkasi eräästä työnantajasta jolla saattaisi töitä olla, joten kävin niitä kysymässä ja näin sain neljännen työpaikkani.

Edellinen työnantaja meni konkurssiin, joten oli tarve viidennelle työpaikalle. Kuulin taas huhun, että eräällä tutulla on töitä ja sinne sitten menin.

Kuudes työpaikka tuli vastaan työharjoittelun kautta. Minulla oli hieman kokemusta alan hommista, ja työpaikan porukka oli otteista mielissään. Siispä sain kuudennen, ja samalla viimeisimmän työpaikkani jossa olen edelleen, ja jossa nyt töitä näyttäisi riittävän.


On käynyt vähän huono tuuri työsuhteiden pituuden suhteen, mutta onneksi sentään seuraava työpaikka on paria kertaa lukuunottamatta löytynyt alle viikossa. Laman alla se ei niin nopeasti tosin käynyt, ja alkuun oli hankaluuksia päästä työelämään kiinni. Koskaan en ole töihin kuitenkaan hakemuksella päässyt, ja iso osa työpaikoista on tarjottu työhanskat kädessä. Todistuksia ei olla ensimmäisen työhaastattelun jälkeen edes kysytty. Että näin meillä.

Äänestä

Ensimmäisen työpaikan sain kun olin kosmetologilla keskellä päivää ja juttelin sen kosmetologin kanssa niin hän vinkkasi eräästä työpaikasta, jota sitten kävin kysymässä. Se oli lyhytaikainen työ, sijaisuus, mutta poiki muita sijaisuuksia ja tuntitöitä, ja viimein sain vakituisen viran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uulalaailoveyoubaby kirjoitti:

suhteilla, avoimella hakemuksella, puhelinsoitolla...?

onko aivan älytöntä vain soittaa firmalle ja kysyä suoraan esim. yhtiön henkilöstöpäällikköä puhelimeen? esitellä lyhyesti itsensä ja kiinnostuksensa sekä kysyä vain rekrytointitilannetta? tähtäimessä olisi mulla joku lääkefirma, mietin vaan teenkö itsestäni aivan naurettavan "pellen"? hakemuksiin ei vastata ja yks tuttu sano, että firmoihin tulee satoja hakemuksia, että se on onnesta kiinni kuka tarttuu haaviin? soittamalla ainakin sen mielestä voisi osoittaa aktiivisuutta, minkälaisen kuvan saisitte itse jos sulle soitettais noin vain ja kysyttäis töitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu