Kiinnostaisi tietää, oletteko miten hyvin selvillä puolisoidenne varallisuudesta / veloista? Olen seurustellut mieheni kanssa kohta viisi vuotta, mutta hän ei halua kertoa minulle mitään. Asumme vuokralla, emmekä omista mitään yhdessä, huonekalut halpoja, halvat autot. Tiedän miehelläni olevan varallisuutta, mutta en tiedä onko kyse kymmenistä vai sadoista tuhansista. Olen tiennyt myös, että hänellä on lainaa ja tiedän suunnilleen kuinka paljon lainaa on. Varallisuus / lainat on kiinni yrityksissä ja sijoituksissa. Hänen ei tarvitse tehdä palkkatöitä. Tässä on kaikki mitä tiedän. Hän tietää kuukausipalkkani, mutta ei tilini saldoa, koska en ole sitä sanonut, kun hänkään ei kerro mitään. Hän tietää myös, etten ole koskaan mitään perinyt tms., joten voi siitä päätellä, että varallisuuttakaan ei ihan hirveästi ole, sillä olemme nuoria ja vasta päättämässä opiskeluita. Maksamme kaiken puoliksi.
Luulen, että hän ei kerro minulle mitään, koska ei halua "onnen onkijaa". Hänen rahoistaan en ole kiinnostunut, en edes tiennyt mitä nyt tiedän silloin kun aloimme seurustella...Olemme olleet yhdessä kuitenkin jo kohta viisi vuotta...ja olen ajatellut, että menisinkö naimisiiin ihmisen kanssa, josta en tälläisiä asioita tiedä. Vastaus on, että en. (Jos menisimme naimisiin meillä olisi kuitenkin avioehto.)
Olisi mielenkiintoista kuulla muiden ajatuksia? Normaalia vai ei? Vai enkö ole luottamuksen arvoinen? Joku voisi tietty ehdottaa, että taustalla on jotain salamyhkäistä, mutta siihen en usko.
Luulen, että hän ei kerro minulle mitään, koska ei halua "onnen onkijaa". Hänen rahoistaan en ole kiinnostunut, en edes tiennyt mitä nyt tiedän silloin kun aloimme seurustella...Olemme olleet yhdessä kuitenkin jo kohta viisi vuotta...ja olen ajatellut, että menisinkö naimisiiin ihmisen kanssa, josta en tälläisiä asioita tiedä. Vastaus on, että en. (Jos menisimme naimisiin meillä olisi kuitenkin avioehto.)
Olisi mielenkiintoista kuulla muiden ajatuksia? Normaalia vai ei? Vai enkö ole luottamuksen arvoinen? Joku voisi tietty ehdottaa, että taustalla on jotain salamyhkäistä, mutta siihen en usko.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tarvitse edes palkkatöitä tehdä, niin kyllä silloin täytyy tietää miehestä enemmän jotta uskalta sitoutua! Kyse on tuossa vaiheessa (seurustelua jo noinkin pitkään takana) jo luottamuksesta. Ei siellä taustalla tartte mitään kovin kummallista tai rikollista olla, mutta kyllä sitä pitäisi jotain tietää. Voihan olla, että joku kaunis päivä sijoitukset meneekin nurin ja mies on tyhjän päällä. Vaikea siinä kohdin on tukea toista, jos siihenkin asti se on ollut miehen "oma saakkere".
Siis mielestäni ei ole normalia.
Tiedämme tarkalleen toistemme varallisuudet ja velat, on aina tietty ja aina jaettu menojen maksutkin sen mukaan kummalla on paremmin ollu varaa jne. Opiskeluaikanani kumppanini oli jo töissä, joten hän luonnollisestikin maksoi laskut ja kun hän sitten meni vuorostaan jatkamaan opintojaan ja minä olin töissä, maksoin minä tietysti kaikki menotkin.
Tiimityötä siis, alusta pitäen, täällä meillä.
Melkein tekis mieli laittaa tuollainen käytös vaan osaamattomuuden piikkiin, ellei mies ole sitten jo luonteeltaankin ylivarovainen tai kaiken itse kontrolloiva. Ehkä hän ei edes tiedosta asian suorastaan jo häiritsevän sua?
Niin tai näin, vähintään sitten jos ja kun päätätte hankkia omistusasunnon, tulevat ne varallisuudetkin päivänvaloon, koska rahaa tarvitaan ja sitä otetaan sitten joko pankista lainana tai käteisenä tileiltä.
Kyllä mä kehottaisin juttelemaan näistäkin asioista ihan aikuisten tyyliin. Mitä siinä muka menettää, että tuntee kumppaninsa silläkin tavalla "läpikotaisin"? Luulis sen vaan rauhottavan kummankin mieltä, kun ei tarvi enää ounastella eikä epäillä tai peitellä mitään, vaan on avoin puheyhteys elämänkumppaniinsa senkin asian suhteen.
Voi aavistella mutta ei tiedä, minulla on vähän enemmän kun hän osaa epäilläkään. Mutta ei minulla ole mitää tarvetta leveämpään elintasoon joten miksi sitä toiselle kerskua kun niitä ei ole tarkoituskaan alkaa käyttää.
Ja tarkennukseski en minäkään tiedä hänen.
Musta on muutenkin junttimaista puhua rahasta ja siitä paljonko toinen omistaa/ tienaa ym niin henkilökohtaisesta....
Meilläkin maksamme kumpikin omat kulut, käynne vuorotellen kaupassa ja vuokra sähkö menee puoliksi.
Suurin osa pariskuntien riidoista koskee rahaa joten jos siitä ei puhuta eikä toiselle kuulu toisen raha-asiat niin silloihan vältää myös riidan