Kun käry käy, ja kaikki kortit on iskettävä pöytään.. totuus on joskus kamala asia. Pettymys itseeni ei vedä vertoja petetyn kärsimyksille.
Miten saan vaimoni luottamaan jälleen???
Samassa työpaikassa on ex salarakkaan kanssa jatkettava kuitenkin.. (on muuten helv# töissäkin)
En voi vaihtaa työpaikkaa. Mutta tilanne alkaa vaikuttaa avioliittoon niin, että edessä on kohta ero. :(
Kertokaa kokemuksistanne.. kiitän
Miten saan vaimoni luottamaan jälleen???
Samassa työpaikassa on ex salarakkaan kanssa jatkettava kuitenkin.. (on muuten helv# töissäkin)
En voi vaihtaa työpaikkaa. Mutta tilanne alkaa vaikuttaa avioliittoon niin, että edessä on kohta ero. :(
Kertokaa kokemuksistanne.. kiitän
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tunteet ne on sillä kakkosellakin. Tuskaista on sielläkin, et vain ollut näkemässä.
Tuskaista varmaan, kun huomaa että tuli tehtyä typerä virhe ja sekaantua varattuun mieheen?
On se kummallista, kun voimakkaat tunteet sumentavat järjen niin helposti.
Luottamus on mennyt ja sitä on mahdoton saada takaisin. Koska ihmiset sen tajuaa että näillä asioilla ei leikitä!
Parempi kuitenkin, että totuus tuli ilmi mitä aikaisemmin sen parempi. Pettäminen ja valheessa eläminen tulee aina julki ennemmin tai myöhemmin. Kuukausia tai jopa vuosia jatkunut pettäminen johtaa heti eroon, sen olen tuttavapiireissäni huomannut. Eräs entinen työtoveri kehuskeli kuinka avoin ja salliva suhde heillä oli ja sitä hän todella käytti hyväkseen. Mutta lopulta se oli kuitenkin liikaa, kun kerran työmatkalta suunnniteltua aikaisemmin kotiintullessaan löysi vieraan miehen vaimon vierestä. Se liitto loppui siihen.
Miksi töissä oleminen on helv#? Etkö pysty irtautumaan ex-salarakkaasta? Asia on tehtävä heti selväksi eikä enää jatkaa seurustelua työasioitten hoitoa lukuunottamatta. Mikään tai kukaan ei saa olla omaa vaimoasi tärkeämpi. Näin vaan on, jos haluat pysyä liitossasi ja palauttaa vaimon luottamuksen.
Täydellinen avoimmuus ja jopa ajatusten kertominen saattaa korjata tilanteen.
Asiaa on vaikea kommentoida, kun ei tunne taustoja tarpeeksi:
Kuinka pitkä avioliittonne on, lapsia?, Onko ex-salarakas sinkku vai varattu jne.
ryhtyy, se leikin kestäköön !