hei,onko teille ideoita millä sais pestyy paremmin purentakiskot,
pesen ohjeen mukaan joka pv hammastahnalla ja harjalla
mut tartis jotain kovempaa pesua kun inhottavasti aina haisevat
pesen ohjeen mukaan joka pv hammastahnalla ja harjalla
mut tartis jotain kovempaa pesua kun inhottavasti aina haisevat
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olet saanut valitettavasti väärää tietoa.
Käy hammaslääkärilläsi, joka lähettää kiskosi hammaslaboratorioon desinfioitavaksi ja uudelleen kiilloitettavaksi. Hammastahnassa on usein hiovia aineita, jotka poistavat kiillon muovimateriaalista. Himmeä kiilloton pinta edesauttaa bakteerien kiinnittymistä ja vaikeuttaa puhdistamista.
Käytä proteesien puhdistusaineita tai astianpesuainetta esim. Fairyä. Tehosta aika-ajoin pesua desifioivalla poretabletilla.
eli fairy on ihan turvallinen pesuaine?
Purentakiskoa ei missään nimessä saa pestä hammastahnalla juuri sen sisältämien hankaavien aineiden takia. Eli fairya ja lämmintä vettä. Itse käytän omaan kiskooni lisäksi kerran viikossa proteesien puhdistukseen tarkoitettuja poretabletteja, esim. coregaa.
Tässä omalta hammaslääkäriltäni saadut hoito-ohjeet:
"Purentakiskohoito edellyttää hyvää suun puhtautta. Harjaa siis hampaat huolellisesti aina ennen käyttöä ja käytön jälkeen. Puhdista myös kisko aamuin illoin tavallisella hammasharjalla ja lämpimällä vedellä. Jos pelkkä vesi ei mielestäsi riitä puhdistukseen, käytä lisänä astianpesuainetta. Esim. kerran viikossa voit puhdistaa kiskon myös hammasproteeseille tarkoitetulla puhdistustabletilla (esim. Corega tabs). Silloin kun et käytä kiskoa pidempään aikaan, säilytä se kosteassa. Pitkä aika kuumassa ja kuivassa saattaa vääntää kiskoa."
outoa kun hampulääkäri just käski pestä hamastahnalla
Hän ei ole sitten ollut kovinkaan ajan tasalla näiden hoito-ohjeiden suhteen. Eihän proteesejakaan saa pestä hammastahnalla juuri niiden hankaavien ainesosien takia. Purentakiskoissa on samat hoito-ohjeet. Itse olen ammatiltani hammashoitaja, ja me annamme potilaillemme ihan samat ohjeet kuin mitä kirjoitin aikaisempaan viestiin.
juu siis tietenkin uskon,ihmettelin vaan sit näit mun ohjeita
Jeps, kyllä edellinen kirjoittaja on oikeassa; tahnalla ei saa kiskoa pestä naarmuuntumisen vuoksi, vaan esim. fairy on hyvä ratkaisu. Ja corega n. kerran viikossa.