Yt neuvottelujen

On huvittavaa, että meillä Yt neuvottelussa potkittiin pihalle hiukan yli 10 työntekijää. Irtisanomiset tapahtui joulukuun lopussa. Nyt on huhtikuun alusta asti palkattu 60 kesätyöntekijää työsuhteisiin 2-5kk. Nyt etsitään vuokrafirman kautta 10 työntekijää lisää 3kk, mahdollisesti pitempään. Takaisinottovellisuutta on käytetty jollakin tavalla, mutta eikö kenenkään mielestä olisi jo aika käyttää lakimiestä?
4934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuule ne tahtoi vaan eroon juuri kaltaisistasi "Käytän lakimiestä, en tee töitä, valitan kaikesta, olen ay-aktiivi" henkilöistä.

Aivan oikein sanon minä!

Äänestä
  • Asia, lähti nyt liittojen väliselle kierokselle..

    Äänestä

saa palkata yt-menettelystä huolimatta. Täytyyhän jäljelle jäävienkin saada pitää vuosilomansa.

Äänestä

ja se on aikaisemmin niin vakaan aseman saanut AY liike ja jäsenistö. Nyt ovat ajat muuttuneet ja tämä AY valta murenee murenemistaan. Tämä on hyvä kehitys tällähetkellä. Yritykset valmistautuvat kilpailukykyyn tällä tavoin, se on välttämätöntä että edes jollakin on vielä työpaikka jäljellä.
Yrityksiä "siivotaan", huonot työntekijät poistetaan, heistä tulee pitkäaikaistyöttömiä, joita taas maksetaan veronmaksajien rahoista, ne eivät näin enää rasita yrityksiä.
Tämä kehitys on aivan oikea, ja jo oli aikakin että tähän tullaan, ei modernia sosialismia elävä aikaisempi suomi olisi enää yksinkertaisesti pystynyt rahoittamaan tätä yhteiskuntaa näin kuinka se oli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jälkeen kirjoitti:

On huvittavaa, että meillä Yt neuvottelussa potkittiin pihalle hiukan yli 10 työntekijää. Irtisanomiset tapahtui joulukuun lopussa. Nyt on huhtikuun alusta asti palkattu 60 kesätyöntekijää työsuhteisiin 2-5kk. Nyt etsitään vuokrafirman kautta 10 työntekijää lisää 3kk, mahdollisesti pitempään. Takaisinottovellisuutta on käytetty jollakin tavalla, mutta eikö kenenkään mielestä olisi jo aika käyttää lakimiestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu