Kuinka säätää / huoltaa Esp M-50

Elikkä Kuinka säätää ja / tai huoltaa Esp Ltd M-50.

1. Miten saan tallasta laskettua kieliä?

2. Siinä on vintage tremolo talla, miten vaihdan kielet? Kiitos jo valmiiksi vastauksista.

- Liner
3795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

1. Kieliä saa laskettua tallast niistä kielien pidikkeistä. Siinä pienessä metalli osassa, josta kieli tulee läpi, on kaksi pientä kuusiokoloruuvia. Pienellä kuusiokoloavaimella kääntämällä myötäpäivää ruuvia saat laskettua kieltä ja toisinpäin. Muista laskea kuitenki molempia ruuveja tasaisesti.

2. Vintage tremolo. Aikas helppoa. Tarvitset: Uudet kielet, sivuleikkurin tai jotkin leikkurit kielien katkomiseen, vaihtoehtoisesti virityskammen (noepammin kielet kiinni) ja viritysraudan tai sähkövirittimen. Tee näin:
A) Löysää virittimestä kieltä niin, että saat sen irti.
B) Työnnä kieliä tallasta läpi. Kielen pallopää pitäisi pilkistää pian kitaran takaa ja voit vetää siitä kielen pois (jos kieli ei tule läpi asti kiertyneen pään vuoksi, voit katkaista pään).
C) Tämä kohta ei ole välttämätön. Puhdista otelauta, kitaran kansi, lapa jne. Helpompaa puhdistaa ilman kieliä.
D) Pujota uudet kielet bodyn takaa niin, että ohuin E menee alimmasta kolosta ja paksuin E ylimmästä.
E) Pujota kielet virittimen läpi. Jätä kiristys varaa kahden virittimen välin verran eli siis vedät kielen suoraksi ja vedät sen virittimien viereen niin, että kokonaispituudeksi saat kolme viritintä (n.6cm). Pidä sormea merkkinä ja työnnä kieli virittimeen.
F) Taita ylimääräinen pätkä kieltä vastapäivään virityssuunnan mukaisesti. Tässä tapauksessa käännä pätkä kohti kärkeä.
G) Kiristä kieliä niin, että ylimääräinen pätkä jään kierrosten alle. Kiristä kunnes kieli alkaa olemaan kireessä
H) Viritä mittarilla tai raudalla tai jollain, mistä saat perusäänet.
I) Tarkista intonaatio ja tee mahdolliset korjaukset (Ei välttämätöntä, mikäli ei osaa, mutta suositeltavaa).
J) Laita kitara vahvistimeen, lisää volaa ja räjäytä naapurisi seinä matalaksi : )

Äänestä
  • Onko takaa pakko ottaa jouset pois?

    Äänestä

Se kielen pää tulee takaa näkyviin, kun on löystyttänyt ensin kielen. Itse katkaisen kielen niin, että saan pujotettua kielen pois helpommin (ei tarvitse vetää koko kieltä läpi. Vastauksena edelliseen kysymykseen: ei tarvitse koskea jousiin tai edes avata jousikotelon kantta. Itse poistin jousikantta suojanneen muovin, kun edellinen omistaja ei ollut sitä tehnyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lineri kirjoitti:

Elikkä Kuinka säätää ja / tai huoltaa Esp Ltd M-50.

1. Miten saan tallasta laskettua kieliä?

2. Siinä on vintage tremolo talla, miten vaihdan kielet? Kiitos jo valmiiksi vastauksista.

- Liner

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu