onko palkka ok?

Aloitin kahvila-ravintola myyjänä n. pari kk sitten palkka nykyään 1542€/kk. Työ vuoroja yleensä klo 12.30- 20.00 Työ kokemusta ei ole minkäänlaista eikä ammatillista koulutusta kuin vajaa 2 vuotta jäi koulun viimenen vuosi suorittamatta ja siitä aikaa liki 10 vuotta. Onko palkka minkälaisella tasolla mielestänne?
8474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä kai tuohon sentään lisät tulee päälle, jos teet iltoja ja viikonloppuja?

Äänestä

Tessin mukaan vähemmän.

Äänestä

ei viikonloppuna (eli la ja su) töitä ja iltatunteja 2 tuntia/päivä

Äänestä

No jos tunteja on se 7,5, niin sehän tekee 1542/21/7,5=n. 9,80€/h.

Eikös iltalisä ole yleensä ollut jotain 2-3€ luokkaa? Se tiputtaisi 105e(2x2,5x21) kokonaistulosta eli voidaan laskea tuntipalkaksi n. 9,10€ 2x2,5€ per päivä.

Ei tuo mikään huono palkka ole kahvilatyöstä ilman mitään ravintolakoulutusta tai kokemusta.
Toki sen on syytä nousta kokemuksen lisäänyttyä, eli vaikkapa ensi vuonna pyydät palkankorotusta. Teet työsi hyvin ja innokkaasti sekä positiivisella asenteella niin sinulle halutaan maksaa enemmän. Ja jos ei nouse, niin työpaikan vaihto on paras ratkaisu siinä vaiheessa.

Toki jos olet jotenkin epäpätevä, laiska tai jotain muuta epäselvää syytä pomon silmiin - niin ei se palkka välttämättä edes nouse. Jos pomo ei huomaa miten paljon yrität ja ponnistelet, niin on turha tuhlata aikaasi sen enempää kuin on tarve hyvän kokemuksen saamiseksi seuraavaa työpaikan etsimistä varten.

Kyllä ravintolatyöntekijä jolla on kokemusta ja vaikka ei koulutustakaan, voi tienata yli 2000€/kk. Yleensä ne ovat kyllä lisistä ne extraeurot.

Hyvä että olet hommissa, sitä se lähtee: palkka nousee joko tässä paikassa tai seuraavassa eikä kannata odottaa liian pitkään liksan nousua. Viimeistään ensi keväänä pyydät korotusta.

Äänestä

Eihän tuolla palkalla tietysti rikastumaan pääse, mutta onhan se jo jotain. Lähtökohtiisi nähden se on kyllä ihan ok.

Äänestä

Ammattitaitoinen lähitoitaja saa vastaavilla vuoroilla noin 100-200€ enemmän. Mieti siitä että onko kahvilan pitäminen ja ihmisten terveyden hoitamisen korvaukset linjassa keskenään.

Äänestä

Kyllä noilla lähtökohdilla saat olla kiitollinen palkastasi. Juuri mainittuun hoitotyöhön liittyen palkka on jopa liian "kohillaan". Toki olen iloinen, että ihmisille maksetaan - ja tässä tapauksessa asiakkaat maksavat eli homma on täysin terveellä pohjalla.

Sinuna kouluttautuisin työn ohessa ja pohtisin, mikä on seuraava duunipaikka ja/tai urasuunnitelmasi. Joko pläni lienee syytä olla?

Äänestä

niin ei ole mitään perusteluja pyytää lisää liksaa edes 2 vuoden työssäolon aikana. Työnantaja tekee hallaa itsellensä jos laittaa alkupalkan liian suureksi jolloin työntekijä rupeaa jo 2 kk kuluttua pyytämään lisää vaikka palkka on jo taulukoiden mukaan ylisuuri. Itse en palkkaisi ketää jolla ei ole minkään alan koulutusta ja koulut suorittamati ja lopputulos on lukemamme mukainen "???". En usko että kyseinen henkilö edes on ahkera kyseisessä työssä. Ihmisen ahkeruutta voidaan vain analysoida mennen mukaa eikä siinä ole kehumista ainkaan "???":llä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Aloitin kahvila-ravintola myyjänä n. pari kk sitten palkka nykyään 1542€/kk. Työ vuoroja yleensä klo 12.30- 20.00 Työ kokemusta ei ole minkäänlaista eikä ammatillista koulutusta kuin vajaa 2 vuotta jäi koulun viimenen vuosi suorittamatta ja siitä aikaa liki 10 vuotta. Onko palkka minkälaisella tasolla mielestänne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu