rahahuolet

mieheni tekee ympäripyöreää päivää,siis aamuyöstä keskiyöhön muutaman tunnin unella,maksaakseen henk koht velkaansa. Minun rahoilla eletään täysin. Käy välillä kääntymässä himassa. Pari pientä lasta,helvetilliset univelat ja väsymys. Haluamme molemmat muutosta,mutta epätoivo iskee. Minulla on jopa itsetuhoajatuksia. Onko kohtalotovereita? Vai täytyiskö heittää kinttaat tiskiin?
5372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä nyt kannattaa ottaa mies puhutteluun.

Hienoahan se toki on, että haluaa maksella velkoja pois, mutta luulisin, että vähän pienempikin riittäisi.

Koska tuolla menolla jutun lopputulos voi pahimmillaan olla se, että lapset menettävät sekä äitinsä (jos sinulla kerta on jo itsetuhoisia ajatuksia) että isänsä, koska se nyt on aivan selvä, että tuollaista työtahtia ei kukaan loputtomiin jaksa pimahtamatta.

Ja jos puhuminen ei auta eikä mitään muutosta tule, veikkaisin, että ero olisi paras ratkaisu. Sekä sinun että varsinkin lasten kannalta. Ja ehkäpä myös miehen, tuolla nykyisellä menolla palaa vain loppuun ja siinäpä saattaa sitten loppuelämä olla pilalla.

Äänestä

Onks kellään kokemusta ptc-sivujen tekemisestä? Oon ite harkinnu asiaa ku kaveri tienaa vuokrarahansa kuukaudessa pelkästään sivuillaan :D www.iigaspike.com on selvät ohjeet sivujen tekemiseen. eka paypal-tilin teko, omat sivut jne jne... kokemuksii? kuulostaa ainaki helposti sivujen mukaan.

Äänestä

Eroa. Ei sun tarvii elättää tollasta.

Äänestä

Joskus se elämä koettelee oikein toden teolla. Silloin on ihmisen neuvokkuus kullan kallista.
Onhan tuossa tilanteessanne iso plussakin; mies haluaa maksaa velkojaan pois ja raataa sen takia, siis perheensäkin parhaaksi. Ei ne velat ikuisesti kestä ja lapset eivät ole ikuisesti pieniä ja avuttomia ja syö siksi sinun voimiasi.

Teillä on vain monta energiaa kuluttavaa projektia päällä nyt yhtä aikaa. Siksi se arki tuntuu niin helvetilliseltä. Sen sijaan, että haaveilet jo periksiantamisesta, tulisi sinun sisuuntua vaatimaan tukea itsellesi ja perheellesi.
Ystävät ja sukulaiset kaitsemaan muksuja esim. pariksi yöksi jotta te vanhemmat saatte nukkua univelkojanne pois, jne.

Kaikenlaisista elämäntilanteista selviää kun ei anna periksi toivottomuudelle!!

Tässä maassa on verovaroin ylläpidetty terveydenhuolto- ja neuvolajärjestelmä, jota on lupa käyttää silloin kun omat voimat alkaa ehtyä. Ainakin minä veronmaksajana toivon, että niitä yhteisiä varoja käytettäisiin just sinun perheesi kaltaisten ongelmien hoitoon, mutta sinun sitä apua on haettava, jotta sitä saat.

Äänestä

Mulla on paljon rahaa mut en tiedä mihin sitä käyttäisi edes. Naista ei ole eikä latiakaan velkaa. Olen säästänyt kauan ja en tuhlaa turhuuksiin rahaa. Jonkun loma matkan vois tehdä vaikka ahvenanmaalle täs kesällä. Sellanen ei maksa paljoa ja se on tos aika lähelläkin vielä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


v:n väsynyt äiti kirjoitti:

mieheni tekee ympäripyöreää päivää,siis aamuyöstä keskiyöhön muutaman tunnin unella,maksaakseen henk koht velkaansa. Minun rahoilla eletään täysin. Käy välillä kääntymässä himassa. Pari pientä lasta,helvetilliset univelat ja väsymys. Haluamme molemmat muutosta,mutta epätoivo iskee. Minulla on jopa itsetuhoajatuksia. Onko kohtalotovereita? Vai täytyiskö heittää kinttaat tiskiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu