Käydä säännöllisesti vahaukseen tai sokeroitiin?? kertokaa!
Miten teillä on varaa?
hehehlbb
5821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Töitä tekemällä saa rahaa.
kuullut että jollain on huono palkka? ehkä kaikki eivät ole kuten sinä joka ansaitsee 5 tonnia kuussa.
Jos ansaitsee alle 1500 euroa ni voit olla varma että ei ole varaa paljon mihinkään. Sossupummina jopa olisi siihen varaa
Jollei ole varaa, ei sitten käy poistattamassa karvojaan. Jos karvojen poistattaminen on kuitenkin tärkeämpää kuin esimerkiksi nettiyhteys tai syöminen, säästyy raha karvojen poistattamiseen. Sillä lailla siis on varaa.
Vai luuletko sinä, että jostakin taikuudesta on saatavissa rahat karvojen poistamiseen?
Ei se nyt kovin kallista ole - tein sokeroinnin ensimmäistä kertaa itse. Tältä foorumilta löytyi ohje sokerointiin, käytännössä siis puolikas sitruuna, 4dl sokeria ja 0,5dl vettä. Hintaa tuolle taitaa tulla vajaa euro - jos omalle työlle ei laske mitään!
Tein siis näin: pieneen kattilaan 4dl sokeria, puolikkaan sitruunan mehu ja puoli desiä vettä. Tuloksena sohjomainen tahna. Puulastalla sekoittaen seos kiehuvaksi ja lieden lämpö alas (asteikolla 1-6 käytin kuumenemisen jälkeen kolmosta, sitten kakkosta). Aikaa kului reilu 15 minuuttia (kiehumisen alkamisesta), sokeritahna oli vahvan teen/ miedon kahvin väristä, kaadoin seoksen kahdelle kertakäyttölautaselle (voisi valita paremminkin...). Jäähdyttelin, odottelin, ja kun töhnä oli kosketuskelpoista, kaavin siitä pingispallon kokoisen möhnäkkeen ja kyllä, se muotoutui sormissa kuten sinitarra - vähän tarttui ensin sormiin, mutta sitten muotoutui palloksi.
Silla pallukalla karvanpoisto onnistuu: painetaan pallo nahkaan, levitetään vastakarvaan ja nykäistään myötäkarvaan pois. Muotoillaan uusi pallo ja seuraava alue käsittelyyn. Itse tein brassin, eli istuin sohvalla pyyhkeen päällä, ripottelin perunajauhoja karvoitukselle (silloin sokeri ei jää ihoon kiinni, vaan tarttuu vain karvoihin) ja pieni alue kerrallaan tuli siloista pintaa. Sattuuhan se, mutta nyt on karvatonta, sängetöntä, ei kutita... Ja mainoksen mukaan olotila kestään 4-6 viikkoa.
Tuosta neljän desin satsista riittää useampaan käyttökertaan, kokeilen seuraavaksi kainaloita, jos uskallan. Ne on kuulemma kaikkein kivuliaimmat???
Mikset mene kysymään matkailupalstalta, miten on varaa lähteä Mauritiukselle?
Kaikkien on elettävä realiteettien mukaan. Kunkin realiteetit nyt ovat vain omanlaisiaan. Mutta taisitkin vain hiukka haluta ärsyttää, eikö vain?