Olisi aikeissa hommata.Bensa vai diesel on vielä hiukan mietinnässä.Ei oikein ole tietoa noiden kestävyydestä eli voitteko valaista millä koneella tuo kannattaisi ostaa 2,7 vai 3,1td vai jollain noista bensa vaihtoehdoista.Vuosimalli jota haen olisi 1999-2001!
Jeep grand cherokee
9
1573
Vastaukset
- grhrhh
bensa syöppö on. keskikulutus 4,7 litran koneella melkein 17 litraa/100km. Mutta jos rahaa on niin mikäs siinä..
- 3+15=?
Mielestäni bensakoneista 4,7 V8 ehdottomasti, liikauttaa autoa mukavasti (8-9s sataan) ja kulutus on suunnilleen samaa luokkaa kuin 4,0 I6:lla. Keskikulutus noin 15l/100km. En tiedä paljonko pienemmillä koneilla saa vetää, mutta 4,7:lla saa vetää sen 3500kg. Jos jotain hyvää tuosta I6:sta pitää sanoa, niin on sillä ainakin erittäin kestävän koneen maine jeeppifoorumeilla. Ei sen puoleen, kestäähän tuollainen 4,7 V8:kin, jonka viritysaste on voitu jättää melko matalaksi, 223hp /400Nm. Samasta 4,7:sta löytyy myös -02 lähtien 265hp/450Nm -versio.
Dieseleistä ei ole kokemusta, mutta kulutus niissä tais olla 10l/100km paikkeilla. 3,1 on italialaisen VM:n -99/-01 valmistama, jonka korvasi -02 mersun 2,7. En ole lukenut kummastakaan, että niissä olisi ollut jotain suurempia ongelmia, mutta 2,7:ssa on vähän pienempi kulutus ja enemmän tehoja.
Kannattaa ostaa sellainen jossa on Quadra Drive -neliveto, eli hydrauliset lukot sekä etu- takaperässä. Limited -varustelutasossa tais löytyä QD vakiona. Kannattaa myös tutustua tyypivikoihin, koska luonnollisesti niitäkin on. Esim.Limitedin ilmastoinnin sekoitusläppien korjaus on kallista huvia. Tuon ikäsissä Jeepeissä joita katselet on tyyppiviat ehditty kuitenkin todennäköisesti korjata.
Onnea etsintään! Grandi on sarjassaan omaa luokkaansa.- tietäiskö joku
Kiitos erittäin asiallisesta vastauksesta.Hienoa huomata että teitä asiallisiakin vastaajia löytyy tältä foorumilta.Helpotti kyllä ainakin minua kun ei jeepeistä kokemusta ole.Eli ei muuta kun etsimään sopivaa grandiä:)
- quadradrive-limited
Sekoitusläppiä vaihdellessa nostetaan koko kojelauta päältä pois. Aika on kallista, jos sen kuluttaa korjaamolla. Tilaa osat jenkeistä, ja vaihtaa itse. Ei niin kallista, mutta jos senkin ajan istuu kapakassa vetämässä kossua, se se vasta kallista on. Ja, Quadra-Drive on verraton kaveri maastossa, huonoilla teillä. Ei tule talvella niin paljon lunta ettei pääsisi.
- Pöööööööööööööööööö1
4.0 suora kutonen pitäisi olla aika pommiverma ikiliikkuuja!
itse ostaisin sen 4.7 V8! voimaa ihan mukavasti ja kulutus siinä 12-15l välillä! Diesel vie tietenkin vähemmän mutta koneena se 3.1 on aika heikko ja kallis ylläpitää! kansivikoja jne. ja tehoton jotain about 140hv :D
Lisätietoa tekniikasta saat Jamant Oy nimiseltä firmalta! http://www.jamant.fi/
harmittaa vaan ettei suomesta löydy pelkällä takavedolla noita Grand Cherokeeitä, itse en tarvitse nelivetoa mutta sitten pitäisi jenkeistä itse tuoda...- Jeepisti
Selec Track vaihteiston saa pelkälle takavedolle.
- JeeppiOnJees
Terve, kirjoittelen muutaman vuoden myöhässä, mutta aihe liene jollekin ajankohtainen?
2,5 td on kokemukseni mukaan ihan hyvä moottori (VM). Jeeppiä en ole valitettavasti edes ajanut, mutta Grand Voyageria joskus senkin edestä. Moottori on hyvä ja luotettava, sekä edullinen huollettava; perus esikammiodiesel. Heikkouksiakin oli jotain: Kohonnut kulutus ja päästöt juuri ja juuri läpi katsastuksesta (3.0 td / 2,5 d). Syynä on syöttöpumpun vikaantunut elektroniikka, kuulemma. Korjauksena joko pumpun vaihto, tai jonkun rele-mukavan vaihto jollain osaajalla (netistä luettua). Pumppuongelman huomaa "puputtavasta-tyhjäkäynnistä" lämpöisenä ja mustasta savusta taustapeileissä, sekä n. 9l/100 km kulutuksesta (etuveto G-Voyagerilla).
Jos kannet vuotaa, kuten wanhoissa dieseleissä yleensäkin, niin korjauksena on joko remontti, tai Bilteman 5€ paikkaneste (vihreä). Asiasta tulee mainita myydessä.
G-Voyagerin vaihdelaatikko (ehkä samaa tekoa Jeepissä), hylki ja rutisi vaihtaessa pakkaskelillä. Ratkaisuna on vaihtaa ATF-öljyt uusiin (manuaali). Toiminta on kunnossa jälleen!
Plussaa manuaalivaihteisessa oli siinä, kun sähläsin Lapin tulvissa kartturin takia, liian suurella nopeudella syvään veteen... tuloksena sammuminen (tapahtunut aiemminkin Opelin dieselillä meren ranta-aallokoissa). Manuaalissa ratkaisuna 4-vaihteen valinta ja hehkujen irrotus, sekä "lypsäminen" nytkyttämällä edes takaisin ja lopuksi starttauksia ilman hehkuja. Hehkut takaisin ja käyntiin! Erämaa jäi taakse ja VM-diesel jatkoi, kun mitään ei olisi tapahtunutkhan (n. 50th km, ja myyntiin).
Lopuksi kysymys: Miksi ostaa aasialainen korvike, kun samalla hinnalla saisi aidon Jeepin? - Eisiisoototta
Aasialainen korvike? Salli mun nauraa.
Jeep on luotettavuustilastojen aivan häntäpäässä monena vuotena. Maineeltaan varsin epäilyttävä vikapesä. Kannattaa oikeasti kiertää kaukaa.
Japanilaiset ovat olleet pysyvästi kärkipaikoilla.
Huhhuh mikä kommentti. Korvike!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2565665NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1375165Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku284918Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1292197- 4051867
Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova541784Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann181722HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a951715- 961454
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3971389