Paljonkos te muut insinöörit saitte kun pääsitte ekan kerran insinöörin hommiin?
Mä valmistun nyt toukokuussa ja sopparin mukaan tulee 2 643 €/kk ilman työkokemusta. Onko hyvin, kun ikää on 22 v?
Insinöörien alkuliksa?
16
8084
Vastaukset
- Beaver
Palkkasi on hyvä jos olet tavan insnööri, koska omalla kohdalla kohdalla palkkaa maksetaan vain 2.5k Euroa/kk. (työkokemusta 5 vuotta)
Palkkaan vaikuttaa kovasti työmarkkinoiden käytettävissä olevien ammattiosaajien määrä.
T.Automaatioinssi - Yo-merkonomi
Heikostippa ne inseille maksavat. Minä tienaan hanttihommista 5500 euroa kuussa eikä minun tarvi edes paljon mitään tehdä. Koulutukseltani olen merkonomi. Onneksi en päässyt lukemaan tekniikkaa.
- Ekaluokkalainen
Olen ekaluokkalainen softanvääntäjä. Saan palkaa 3400000000000000000000000000000000 biljoonaa euroa minuutissa. Koulua en aio käydä. ÄLKÄÄ OPISKELKO!! OPISKELU EI KANNATA!!! TOIVOTTAVASTI EN JOUDU TEKNIIKAN ALAN OPPILAITOKSEEN!!!
ZIGAMAGEETA!! - insinööri
tarviiko enempää sanoa lainaus:"Onneksi EN PÄÄSSYT lukemaan tekniikkaa" . Ei kaikista ole tekniselle puolelle. Ja tarvitaanhan niitä merkonomejakin johonkin. :)
- Myös Yo-merkonomi
insinööri kirjoitti:
tarviiko enempää sanoa lainaus:"Onneksi EN PÄÄSSYT lukemaan tekniikkaa" . Ei kaikista ole tekniselle puolelle. Ja tarvitaanhan niitä merkonomejakin johonkin. :)
Minä myös tienaan suurinpiirtein samma kuin tuo YO-merkonomi. Tein hyvän uravalinnan aikanani, eikä tarvitse kuunnella insinöörien naurettavia vitsejä...tai siis ne eivät ole naurettavia.
- ops pee
Myös Yo-merkonomi kirjoitti:
Minä myös tienaan suurinpiirtein samma kuin tuo YO-merkonomi. Tein hyvän uravalinnan aikanani, eikä tarvitse kuunnella insinöörien naurettavia vitsejä...tai siis ne eivät ole naurettavia.
On se varmaan melkoisen kivaa lapioida helteessä jotain asvalttihommia yötä-päivää, kun koulussa viihtyneet ajelevat autolla ohi mennessään kesälomalle.
- sukkahunaja
Eikös IOL:n taulukon mukaan keskimääräinen palkka aloittavalla ingen görillä ole jotain 2150 eeroa/kk? Tuohon tietysti vaikuttaa millä alalla on ja yksityisellä vai kunnalla, mutta tuo on vissiin se keskiarvo.
- kysyvä
Eikö sulla ole kavereita kenelle kehuskella palkallasi?
Tottakai se on hyvä, se ei liene kysymys. Kysymys on, että miksi leuhkia asiasta anonyymisti kun sen voisi oikeasti tehdä myös todellisille tutuille..jos sellaisia on?- Daiju
ongelmana se,että kaikki kaverit inssejä tai teknikoita,muijakin lukion lehtori.Itse metalliduunari.Arvaa,vituttaako,kun ei pääse kellekään kehuun palkkaansa?
- inssi
Ekasta insinöörikoulutusta vastaavasta työpaikasta sain vaivaiset 1450 €/kk vuonna 2000.
Ei kauaa jaksanut sitä paikkaa palvella...
Nyt sentään tili jo 2400 e/kk. Sillä pärjää mutta ei todellakaan voi kehua. Humanistillehan tuo olisi jo melkein liikaa...
Pitäisi nyt saada ainakin 2700-3000 e/kk. Sekin olisi vaatimattomasti pyydetty inssiltä, mutta tyydyttäisi minua jonkin aikaa.
Suomen palkkataso on kurja verraten oikeisiin länsimaihin. Työläiset ovat lisäksi ylipalkattuja suhteessa koulutettuihin =(
Tämän kertoo puolueeton eu-tutkimus. - rak ins AMK
Tosi hyvin, jos noin paljon todella saat. Ite sain ekassa insinöörityöpaikassa n. 11500 mk/kk eli noin 1936 ekua. Mut raksainsseillä onkin huonot palkat...
- inzinööri
Vuonna 2001, ekassa koulutusta vastaavassa työssä, palkka euroissa n. 1760. Edelleen sama paikka, palkka vähän alle 2000€. Sähkö-ala.
- Suunnittelija
Suunnittelijan hommat aloitin -97 ja palkka oli 9000mk/kk (1500€). Nyt palkaka on 2630€. Ei mikään älyn hyvä, kuten ei yleensäkään suunnittelijoilla. Omassa firmassa sentään maksetaan ylityöt prosenteilla ja matkustusajasta palkka, joten vuosiansion on noin 35t€.
- valmistunut
Olen 2003 valmistunut ja palkkani on huikeat 1550 e/kk. Ei paljon naurata, työtäkin saa tehdä hiki hatussa noiden ropojen eteen.
- miten
Miten sä voit olla jo valmis inssi 22 vuotiaana? Etkö käynyt armeijaa ollenkaan =)
Joo, mutta tosiaan toi 2600 on todella hyvin jos sen saa heti valmistuttuaan.
Hieman kyllä epäilen että tää on ees totta..- sähkäri2006
Oon raksoilla sähkärinä urakka hommissa, keskiarvo palkka bruttona kk n.3200e vero . Rentoo ja haastavaa hommaa yleensä, välillä voi olla tosi rasittavaakin, aamulla 7 duunii ja 15.30 ulos, eikä tartte duuneja himaan raahata tai luurii vastailla, toisin ku inssit jotka on tänä päivänä suurin osa juoksukoiria tai kortistossa, kun tarjonta on suurempi kuin kysyntä. Sähkö-alallakin on ammattilehdistä lähtien haukuttu miten nykypäivänä koulutuksen laatu ammattikorkeakouluissa on niin huonoa, siksi koulutusta tulevaisuudessa tullaan supistamaan ja kouluja lakkauttamaan, jotta laatu paranisi. Eikä teistä korkeakoulut inssiä tee, vaan työkokemus ja se ,että kuinka päteviä olette (suomex=miten olette jaksanut 4.v lukea niitä kirjoja ja tunneilla kuunnella). Amiksesta ite tiedän 4 ja 1/2.v kokemuksella, että insinöörejä on kahdenlaisia 1.kaverit jotka on käyny lukion ja sitten amtek:in, nämä kaverit eivät ymmärrä mistää hevon p*****, he vai TAITAA TIETÄÄ?daa 2.kaverit jotka ovat käyneet ammattikoulun, sitten amtek:in inssiksi/teknikko (nykyisin työteknikko, omaavat ehkä vielä kentältä työkokemusta, nämä kaverit TIETÄÄ/TAITAA ja osaavat myös opettaa. Eikä mulla mitään kateutta oo mitään inssejä kohtaan, ite luin 2.v eikä ois voinu vähempää kiinnostaa, täytyy muistaa, että elämässä on muutakin kuin työ, se ketä autoillaan ja rahoillaan brassailee, sillä kaverilla on itsetunnossa jotain pahasti vialla ja siitä kannattaa mennä ihan psykiatrille puhumaan, kun kerta valtio ja duunarit senkin lystin maksavat. PEACE=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281828Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3511550- 1471181
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111004
- 285995
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4979Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49938