Mieheni petti minua 4 naisen kanssa (pitkia suhteita) ennenkuin joutui henkisesti niin suuren ahdistuksen valtaan etta tunnusti itse kaikki tekosensa. Tutkittjouani tarkemmin naita kakkosia selvisi etta kaikki nama naiset olivat tulleet petetyiksi aikaisemmissa liitoissaan, joten ymmarrysta siita millaiselta petetyn vaimosta tuntuu pitaisi kylla loytya. Taitaa useammalla ainakin vanhemmilla kakkosilla olla mielessa kosto? Varmasti tietaa etta ukkomies ei niin vain huoli jo siipeensa saanutta, jotain vikaahan siina hylatyssa vaimossa taytyy olla jos ukko lahtee vieraisiin ainakin kakkonaisen mielesta?
Tottako?
m1888t
5299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olin vuoden verran toinen nainen. En ole koskaan joutunut petetyksi (paitsi ehkä tämän jutun tiimoilta) enkä ole itse pettänyt. Mies väitti olevansa eroamassa, vaimon kanssa ei ollut enää minkäänlaista parisuhdetta, erossa asuttiin ja niin edelleen... Uskoin miehen puheet. Jossain vaiheessa sitten aika piankin ymmärsin, ettei kaikki tainnut olla ihan niin kuin ilmoitti. Yrittivät siinä samalla vielä saada liittoaan toimimaan, kun tapaili pari kertaa viikossa minua päivä- ja yöretkillään. Vaimo ei tainnut tietää heidän "erostaan" mitään. Nykytilanne on se, että heidän suhteensa on kuollut ja kylmä, mutta asuvat yhdessä omaisuutensa takia.
Alussa ajattelin, että haluaisin tutustua mieheen paremmin, ja ehkä myöhemmin voisin seurustella hänen kanssaan vakavastikin. Tilanteet siis kuitenkin muuttuivat, ja nyt en missään tapauksessa enää haluaisi miehestä mitään vakavampaa. En halua pettäjää ja valehtelijaa.
Miehellä on ollut aina muitakin seksisuhteita. Vaimo ilmeisesti "tietää" tämän, mutta ei enää jaksa välittää. Minä lopetin suhteen. En olisi koskaan halunnut tuollaiseen tilanteeseen. Uskoin valheet ja ihastuin. Mies itkee perääni, lupaa eron ja maat ja taivaat... On vain jo vuoden myöhässä :(. Pidän minäkin hänestä edelleen, mutta voisinko koskaan luottaa tuollaiseen? En.
Olen n. 40-vuotias, enkä todellakaan ollut kostamassa mitään kenellekään. Tiedostan myös sen, että mies on voinut puhua minulle vaikka minkälaista kukkua suhteestaan vaimoonsa, mutta osan tiedän olevan totta (muuta kautta selvinnyt).
Minulla oli aluksi kurja olo petetyn vaimon puolesta kun petos selvisi minulle. Mutta niin kuin jo kirjoitin, vaimo tietää kyllä miehensä luotettavuuden ja on päättänyt kestää kulisseissa. Se on hänen valintansa. Mies on taatusti jo deittaillut useampaakin seksisuhdetta minunkin jälkeeni. Silti, jotenkin surullisia tuollaiset suhteet.
Taitaa jokainen tilanne olla omanlaisensa. Voi olla, että pettäjämiehet toimivat tietyllä kaavalla joka kerta (hyväksi todettu tapa), mutta uskon että kaikilla naisilla ei ole samanlaisia toimintamalleja.
Piti vielä lisätä...
Uhkasiko joku miehesi suhteista (nainen tai naisen mies) kertoa sinulle miehesi petturuudesta? Se pakottaisi miehen kertomaan sinulle ennenkuin muut ehtivät.
Taitaa muuten olla ainoa keino jatkaa avioliittoa tuollainen rehellinen avoimuus: Että sori vaimo, olen käynyt vuosikausia panemassa muita, ollut pitkiäkin suhteita, olen hakenut ja saanut seksiseuraa netistä, maksan seksistä parikymppisille opiskelijatyttösille jne... Annatko anteeksi, haluan parantaa tapani. Vieläkö tahtoisit yrittää kanssani?
Jos minua petettäisiin, tuo taitaisi olla ainoa keino yrittää pelastaa suhde. En tiedä, haluaisinko enää yrittää, mutta jos jotain kertomatta jätettyä joskus selviäisi, niin suhde loppuisi juuri siihen. Pitää pystyä luottamaan.
Kosto kenelle? Sinuakin on petetty, haluatko sinä kostaa ja jos haluat niin kenelle? Itse en ainakaan näkisi vaivaa alentua sille tasolle, en ykkösenä enkä kakkosena. Ehkä he jo petetyksi tulleena tietävät että se on asia josta voi päästä yli ja eteenpäin, ja siksi moraali antaa periksi kakkosena olon. Syyhän on pettäjässä, siinä joka pettää luottamuksen ja valehtelee sille kenen tulisi olla kaikista rakkain. Ehkä he ymmärsivät sen ja tajusivat lähteä huonosta suhteesta. Mutta koska eivät ole vielä valmiita uuteen suhteeseen, he tyytyivät sellaiseen josta saivat perustarpeet. Ehkä miehessäsi on samoja viehättäviä piirteitä kuin heidän entisissä pettäjämiehissään, mutta kakkosena olo sellaisen miehen kanssa on turvallisempaa kuin oikea suhde, kun tietää missä mennään ja ei tarvitse enää pelätä tulevansa petetyksi? Kuinka kauan miehesi on valehdellut sinulle? Onko hän jo ehtinyt kovettaa moraalinsa? Monesti salasuhteeseen koukkuun jääneet tunnustavat vain antaakseen itsestään rehellisen vaikutelman, jotta saisivat taas puhtaalta pöydältä jatkaa pettämistä. Mietihän objektiivisesti, kuinka hän on valehdellut sinulle menemisistään, on ollut tyytyväinen kun uskot ja lähtenyt vihellellen toisen naisen luo.
todennäköisesti narsistinen persoonallisuushäiriö. Hän on kertonut sinulle pettämisistään ilmeisesti siksi, että joku noista salanaisista on tosissaan uhannut hänet käräyttää. Hän ei rakasta sinua, eikä niitä toisia naisia. Kukaan, joka elää noin ei rakasta kuin itseään. Oman napansa vuoksi hän on sinulle nyt vuosien pettämisten jälkeen kertonut. Hänen katumuksensa ei ole aitoa. Hän on tapapettäjä. Älä turhaan syytä niitä toisia naisia, miehesi on häiriintynyt.
sinäkin sitten siipeesi saanut, eikä sinuakaan enää ukkomiehet huoli. Oleellinen kysymys on, miksi miehesi petti sinua noilla useilla pitkillä sivusuhteilla..? Onko hän kertonut sulle, miksi niin teki?