e-pillerit pois -> naama kukkii

Hei! Olen syönyt e-pillereitä yli kymmenen vuotta jatkuvasti. Alussa ne määrättiin aknen hoitoon (Diane Nova) ja sen jälkeen normaali ehkäisyyn (Yasmin).. myös yasminissa oli aknea vähentävä vaikutus. Mustapäitä minulla on ollut jatkuvasti ja pientä finnien muodostumista pillereistä huolimatta, mutta ei haitaksi asti. Puolitoista kuukautta sitten lopetin pillereiden syömisen, koska haluamme puolison kanssa lapsen. Lapsen tulolla ei nyt kiirettä ole, mutta onpahan mahdollisuus jos on tullakseen =)

E-pillereiden lopettaminen on kuitenkin tuonut ikävän sivuoireen.. naama on kukkinut kuin teini-ikäisellä jo kohta kuukauden ajan. Olen käyttänyt reilun vuoden ajan Lumenen sensitive -sarjan päivä- ja yövoidetta, jotka olen todennut hyväksi iholleni enkä usko, että ongelma olisi siinä. Kasvohoidoissa käyn säännöllisesti kahden-kolmen kuukauden välein. Ongelma on omassa jälleen käyntiin lähteneessä hormonituotannossa... Hermot menee tämän asian kanssa.. ystävätkin ovat sanoneet asiasta, mutta olen kertonut vaihtaneeni kasvorasvaa / syöneeni suklaata (vaikka makeaa syön todellisuudessa n. kerran viikossa vähän (ei tee mieli)). Onko jollain muulla ollut samanlaista ongelmaa? Miten olette ratkaisseet sen vai oletteko antaneet "kukkien kukkia". Vähenevätkö iho-ongelmat ajan kanssa kun kroppa tottuu uuteen tilanteeseen? Apua!
3235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuo on aika yleistä pillereiden lopettamisen jälkeen. Aknen pitäisi kyllä helpottua, kun hormonitoiminta taas tasaantuu. Siihen voi vaan mennä aikaa, esim. puolisen vuotta tai pidempäänkin.

Äänestä
  • Voi itkut.. puoli vuotta tätä näppylänaamaa tai enemmänkin.. nyt kun taas olen lomilta palannut töihin, niin joudun käyttämään enemmän meikkiä kun asiakaspalvelussa olen ja kunnon oravanpyörä on valmis..

    No, kaitpa sitä pitää kärsiä vaan.. =)

    Äänestä

  • annika***** kirjoitti:

    Voi itkut.. puoli vuotta tätä näppylänaamaa tai enemmänkin.. nyt kun taas olen lomilta palannut töihin, niin joudun käyttämään enemmän meikkiä kun asiakaspalvelussa olen ja kunnon oravanpyörä on valmis..

    No, kaitpa sitä pitää kärsiä vaan.. =)

    Kannattaa kuitenkin käväistä vielä ihotautilääkärin vastaanotolla niin saat edes jotain paikallishoitoja tms. oireiden helpottamiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


annika***** kirjoitti:

Hei! Olen syönyt e-pillereitä yli kymmenen vuotta jatkuvasti. Alussa ne määrättiin aknen hoitoon (Diane Nova) ja sen jälkeen normaali ehkäisyyn (Yasmin).. myös yasminissa oli aknea vähentävä vaikutus. Mustapäitä minulla on ollut jatkuvasti ja pientä finnien muodostumista pillereistä huolimatta, mutta ei haitaksi asti. Puolitoista kuukautta sitten lopetin pillereiden syömisen, koska haluamme puolison kanssa lapsen. Lapsen tulolla ei nyt kiirettä ole, mutta onpahan mahdollisuus jos on tullakseen =)

E-pillereiden lopettaminen on kuitenkin tuonut ikävän sivuoireen.. naama on kukkinut kuin teini-ikäisellä jo kohta kuukauden ajan. Olen käyttänyt reilun vuoden ajan Lumenen sensitive -sarjan päivä- ja yövoidetta, jotka olen todennut hyväksi iholleni enkä usko, että ongelma olisi siinä. Kasvohoidoissa käyn säännöllisesti kahden-kolmen kuukauden välein. Ongelma on omassa jälleen käyntiin lähteneessä hormonituotannossa... Hermot menee tämän asian kanssa.. ystävätkin ovat sanoneet asiasta, mutta olen kertonut vaihtaneeni kasvorasvaa / syöneeni suklaata (vaikka makeaa syön todellisuudessa n. kerran viikossa vähän (ei tee mieli)). Onko jollain muulla ollut samanlaista ongelmaa? Miten olette ratkaisseet sen vai oletteko antaneet "kukkien kukkia". Vähenevätkö iho-ongelmat ajan kanssa kun kroppa tottuu uuteen tilanteeseen? Apua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu