Tämä on kaikille!
Ellien
5136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
miten kauan ollut ärt.suolen oireyhtymä itselläsi??
No en edes tiedä onko mulla sitä mutta tänään sain kerran tulemaan tarpeet ihan normaalisti ja tuolla ruokavaliolla vatsan pitäisi muutenkin voida hyvin automaattisesti. (;
Kun söin puuroa niin mun mahaa alko turvottaa ja tuli ilmavaivoja. Mistä saan selvyyden ettei johdu huonosta ruuansulatuksesta? Sitten kyllä pystyasennossa tuntui että maha alkoi palaamaan normilleen mutta menin pitkäkseni vähäksi aikaa sivuasentoon ja tuntui että kun se olisi roikkunut kuin kivi?
Ei kaikki käy kaikille. Ei ole mitään yleispätevää ohjetta millä kaikkien vaivat helpottuvat koska ihmiset ja heidän sisuksensa ovat niin yksilöllisiä.
Itse saan vatsan pysymään kunnossa kuitupitoisella ravinnolla ja runsaalla kasvisten syönnillä. Talviaikaan puuro on joka aamu aamupalana mutta näin helteillä olen usein tyytynyt pelkkään jugurttiin. Leipää menee sitten kyllä enemmän illalla.
Tyttärellä oli ummetusta ja ilmavaivoja jatkuvasti mutta kun hän muutti ruokavalionsa kevyemmäksi ja kuitupitoismmaksi ei sen jälkeen ole ollut mitään vaivaa ja ylipainokin hävisi. Hän jätti sokerin kokonaan pois ja rasvat minimiin.
Toivottavasti ei oo liian myöhäistä. Hei miltä tämä nyt teistä kuulostaa:
Nää oireilut alko joskus heinäkuun alussa tuli yllättäin pahoinvointia ja ripuloin. Silloin edellisenä päivänä söin perunavelliä ja kun käytiin vanhainkodissa yks mummeli tarjosi meille pullaa ja kahvia. Sitten sitä on jatkunu millon mitenki, ripuloiden tai ei eniten ehkä on ollut vatsankurinaa. Eilen se oli niin häiritsevää etten saanu ees nukutuks. Laktoosittomia tuotteita oon alkanu käyttämään. Aina kun ripulia on tullut syötyä normaalia jugurttiakin että todella toivoisin sen vaan olevan tuota laktoosi-intoleranssia.