Go Jorma, Go!

JormaVeitikka

Yleisöltä
Musiikista vuonna 2010

lauantai 24.07.2010

Ihmiset kuuntelevat musiikkia paljon joka päivä. Musiikki on tärkeää kaikille ihmisille.

Silloin, kun minä olin nuori, siinä alle 20-vuotias, musiikkia oli monenlaatuista ja eri musiikkilajeilla oli paljon eroavaisuuksia. Kaikki löysivät oman musiikkinsa. Kun minä aloin kulkea tansseissa, tango oli suosittua, ja sitä soitettiin paljon.

1960-luvulla tango oli hyvin yleinen musiikin kohde. Tuolloin 1960-luvulla tangoa osattiin soittaa. Tuolloin oli tangoa, valssia, polkkaa, jenkkaa, fokstrottia, rokkia. Nuo kaikki musiikit olivat erilaisia ja niitä piti tanssia eri tavalla ja tanssikansa osasi kaikki tyylit.

Nykyään vuonna 2010 ovat kaikki musiikkilajit samanlaisia ja kaikki nuo tanssit soitetaan fokstrottina eli foxina. Tämän huomaa kun tanssilavoilla kuuntelee musiikkia. Tähän on valitettavasti tultu, ja kuuleehan tuota foxia radiossa ja televisiossakin.

Seinäjoella on pidetty Tangomarkkinoita yli 20 vuotta ja viime aikoina on Seinäjoen Tangomarkkinoiden sävellyskilpailussa tangosävellyskisoissa tangot sävelletty foxiksi. Tämäkin kappale, joka valittiin vuonna 2010 voittajaksi tuossa tangosävellyskisassa, oli selvää foxia.

Ei ole enää Suomessa tangosäveltäjiä. 1960-luvulla oli Unto Mononen, mutta kun yksi mies ampui Monosen, ei ole enää ketään tangosäveltäjää. Kyllä fokseja ja rokkia on sävelletty ja kaikenlaista pilkkamusiikkia, mutta kunnon musiikkia ei enää sävelletä.

Rokkimusiikkihan on sellaista, että otetaan kattilankansia ja aletaan niitä hakata toisiinsa, niin siinä on selvää rokkia. Minä sanoisin, että rokkimusiikki on selvää saatananpalvontaa. Saatananpalvontaa on monenlaista, mutta kun kuuntelee radiosta ja televisiosta rokkia, tulee mieleen, että pitää erota kirkosta. Näin nykynuorisomme on tehnytkin.

Suomen ainoa euroviisuvoittajamme Lordi on siitä hyvä esimerkki. Onhan Mauri Antero Nummisellakin rokkilevy nimeltä Perkele ja levyä on myyty musiikkiliikkeissä esimerkiksi Anttilassa. Tämä oli silloin, kun oli 30 cm:n LP-levyjä myynnissä. Muitakin saatananpalvontatyylejä rokissa on ollut. Esimerkiksi punk ja heavy metal.

Minä sanoisin, että nykynuorisomme menee pilalle, kun se on kuunnellut rokkia. Nykyään on viety pieniä lapsiakin kuuntelemaan rokkia. On jopa järjestetty omia lasten rock-konsertteja.

Tällä tavalla on pakotettu lapset kuuntelemaan rokkia. Kyllähän se tiedetään, että lapset vasta opettelevat elämää. Minun mielestäni on väärin, että kolmivuotiaille ja neljävuotiaille on järjestetty rokkikonsertteja oliko se Joensuussa tai kuitenkin tuolla Venäjän rajalla. Venäjällä rokkimusiikki on suosituinta musiikkia nykyään.

JORMA NURMIRANTA

Kauhajoki

http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=519662

2

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PakanaLordi

      "Saatananpalvontaa on monenlaista, mutta kun kuuntelee radiosta ja televisiosta rokkia, tulee mieleen, että pitää erota kirkosta", "Muitakin saatananpalvontatyylejä rokissa on ollut. Esimerkiksi punk ja heavy metal", "Venäjällä rokkimusiikki on suosituinta musiikkia nykyään". LOLZ.

    • lermo2

      taas joku jolta on aamu lääkkeet jääny väliin,avautuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2922
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      134
      2111
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1788
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1395
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      63
      1319
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1252
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1069
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1017
    Aihe