Go Jorma, Go!

JormaVeitikka

Yleisöltä
Musiikista vuonna 2010

lauantai 24.07.2010

Ihmiset kuuntelevat musiikkia paljon joka päivä. Musiikki on tärkeää kaikille ihmisille.

Silloin, kun minä olin nuori, siinä alle 20-vuotias, musiikkia oli monenlaatuista ja eri musiikkilajeilla oli paljon eroavaisuuksia. Kaikki löysivät oman musiikkinsa. Kun minä aloin kulkea tansseissa, tango oli suosittua, ja sitä soitettiin paljon.

1960-luvulla tango oli hyvin yleinen musiikin kohde. Tuolloin 1960-luvulla tangoa osattiin soittaa. Tuolloin oli tangoa, valssia, polkkaa, jenkkaa, fokstrottia, rokkia. Nuo kaikki musiikit olivat erilaisia ja niitä piti tanssia eri tavalla ja tanssikansa osasi kaikki tyylit.

Nykyään vuonna 2010 ovat kaikki musiikkilajit samanlaisia ja kaikki nuo tanssit soitetaan fokstrottina eli foxina. Tämän huomaa kun tanssilavoilla kuuntelee musiikkia. Tähän on valitettavasti tultu, ja kuuleehan tuota foxia radiossa ja televisiossakin.

Seinäjoella on pidetty Tangomarkkinoita yli 20 vuotta ja viime aikoina on Seinäjoen Tangomarkkinoiden sävellyskilpailussa tangosävellyskisoissa tangot sävelletty foxiksi. Tämäkin kappale, joka valittiin vuonna 2010 voittajaksi tuossa tangosävellyskisassa, oli selvää foxia.

Ei ole enää Suomessa tangosäveltäjiä. 1960-luvulla oli Unto Mononen, mutta kun yksi mies ampui Monosen, ei ole enää ketään tangosäveltäjää. Kyllä fokseja ja rokkia on sävelletty ja kaikenlaista pilkkamusiikkia, mutta kunnon musiikkia ei enää sävelletä.

Rokkimusiikkihan on sellaista, että otetaan kattilankansia ja aletaan niitä hakata toisiinsa, niin siinä on selvää rokkia. Minä sanoisin, että rokkimusiikki on selvää saatananpalvontaa. Saatananpalvontaa on monenlaista, mutta kun kuuntelee radiosta ja televisiosta rokkia, tulee mieleen, että pitää erota kirkosta. Näin nykynuorisomme on tehnytkin.

Suomen ainoa euroviisuvoittajamme Lordi on siitä hyvä esimerkki. Onhan Mauri Antero Nummisellakin rokkilevy nimeltä Perkele ja levyä on myyty musiikkiliikkeissä esimerkiksi Anttilassa. Tämä oli silloin, kun oli 30 cm:n LP-levyjä myynnissä. Muitakin saatananpalvontatyylejä rokissa on ollut. Esimerkiksi punk ja heavy metal.

Minä sanoisin, että nykynuorisomme menee pilalle, kun se on kuunnellut rokkia. Nykyään on viety pieniä lapsiakin kuuntelemaan rokkia. On jopa järjestetty omia lasten rock-konsertteja.

Tällä tavalla on pakotettu lapset kuuntelemaan rokkia. Kyllähän se tiedetään, että lapset vasta opettelevat elämää. Minun mielestäni on väärin, että kolmivuotiaille ja neljävuotiaille on järjestetty rokkikonsertteja oliko se Joensuussa tai kuitenkin tuolla Venäjän rajalla. Venäjällä rokkimusiikki on suosituinta musiikkia nykyään.

JORMA NURMIRANTA

Kauhajoki

http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=519662

2

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PakanaLordi

      "Saatananpalvontaa on monenlaista, mutta kun kuuntelee radiosta ja televisiosta rokkia, tulee mieleen, että pitää erota kirkosta", "Muitakin saatananpalvontatyylejä rokissa on ollut. Esimerkiksi punk ja heavy metal", "Venäjällä rokkimusiikki on suosituinta musiikkia nykyään". LOLZ.

    • lermo2

      taas joku jolta on aamu lääkkeet jääny väliin,avautuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe