Jos lämmittää nyt

saunan ja astuu sinne, veiskö se paradoksaalisesti helteen aiheuttamaa kuumumista pois? Mitä sanotte? Kokemuksia kuumista asunnoista?
Ja kyllä, helle on perseestä, juuri nyt. Huomenna pääsen viileään työhuoneeseen chillailemaan...
7125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niinhän täällä moni on näiden helteiden aikana väittänyt. Minä kävin viikko sitten saunassa ja hien valuminen ei loppunut varmaan pariin tuntiin, kun sekä sisällä, että parvekkeella oli 30 astetta lämmintä. Viileä suihku viilentää mielestäni paremmin.

Äänestä
  • 20-asteista kylpyä, mutta ongelma on se, että ei ole aikaakaan kun tulin sellaisesta suihkusta : (

    Äänestä

Kyllä. Kuumuus on suhteellista, jos käyt saunassa kohoaa ruumiinlämpösi ja suhteellinen viileän tuntu aiheuttaa sen että helteestä tuleekin "mukavan lämpöistä" joksikin aikaa ennenkuin lämmönsäätelykoneisto alkaa taas kuumotella.

Samaa voi simuloida kuumalla juomalla joka nostaa kehon lämpötilaa hiukan. Paras on sellainen joka viilentää aistien kautta - etelän maissa ne juovat kuumaa piparminttuteetä. Bonuksena tietenkin nesteytys.

Kannattaa myös hikoilla kunhan ilmanvaihto toimii. Se on se luonnollinen tapa viilentyä.

Äänestä
  • kovasti hikoilla ja käydään todella kuumana. Auton saisi nopeasti kylmäksi...

    Äänestä

kiinni, ei päässyt lämmin sisälle. Täällä on aika viileää, piti avata ikkuna ettei tarvitse lisätä vaatteita.
Asunnossani olevaa saunaa en lämmitä näin helteellä. Rantasaunassa on sensijaan kiva kylpeä ja käydä vaikkapa uimassa välillä.

Kesällä pitää olla lämmintä. Helteet ovat hyvä asia. Ei niitä hellepäiviä kuitenkaan kovin monta kesässä ole.

Äänestä
  • periaatteessa aivan samaa mieltä, nyt kuitenkin olosuhteiden pakosta ilman luonnon kastautumispaikkaa ja sellaisen katon alla, joka on koko pitkän päivän varannut lämpöä itseensä : ( Tykkään lämmöstä, kulkisipa edes vieno tuulenvire. Mutta emmä jaksa valittaa tän enempää, menen kylpyyn cuulisti.

    Äänestä

niin kuuma ilma että teimme Cutty Sarkissa sauna ja lämmitimme niin kuumaksi, kuina mahdollista ja kävimme siellä vilvoittelemassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cinnamon.Girl kirjoitti:

saunan ja astuu sinne, veiskö se paradoksaalisesti helteen aiheuttamaa kuumumista pois? Mitä sanotte? Kokemuksia kuumista asunnoista?
Ja kyllä, helle on perseestä, juuri nyt. Huomenna pääsen viileään työhuoneeseen chillailemaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu