YTK:n tess

Mistä saa näitä YTK.n neuvottelemia parempia työehtosopimuksia? Niissä on kuulemma jotain erilaista kun YTK:laiset ei koskaan joudu väärinkohdelluisi tai heille ei koskaan makseta liian pientä palkkaa. Auttakaa uutta YTK:laista.
7344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kavereineen kertonee sinulle mielellään asioista enemmän.

Äänestä
  • Kiinnostaa myös on kuulemma jotenkin erilainen siinä saa mitä haluaa kirjoitti kolmas mies.

    Äänestä

Neuvottelen itse oman sopparini, joten miksi turhaan maksaa liitoille ylimääräistä. Ammattiliitot tuohoavat Suomen kilpailukyvyn, roska väkeä niiden johdossa ökypalkalla. Sinä liittoon kuuluva, mieti pari kertaa, ansaitseeko joku 0,5 % korotuksen sinulle neuvotellut satojen tuhansien palkan vuodessa?

Äänestä
  • Liittojen puheenjohtajista, työntekijäpuolella hyvin harva saa yli 100 000e/v. Työnantajapuolella sitten palkat on toista luokkaa. Miksi esim. rak-liiton pj. ei sais tienata 100 000 kun pörssiyhtiöiden pj:t tienaa sen 10-100 kertaisena. Satoja tuhansia ei tienaa yksikään ay-pomo, tulot on ollut lehdessä et varmaan osaa lukea.

    Äänestä

  • Tuunari10 kirjoitti:

    Liittojen puheenjohtajista, työntekijäpuolella hyvin harva saa yli 100 000e/v. Työnantajapuolella sitten palkat on toista luokkaa. Miksi esim. rak-liiton pj. ei sais tienata 100 000 kun pörssiyhtiöiden pj:t tienaa sen 10-100 kertaisena. Satoja tuhansia ei tienaa yksikään ay-pomo, tulot on ollut lehdessä et varmaan osaa lukea.

    http://www.iltasanomat.fi/verotiedot/2008/kategoria.asp?katid=21

    Jo 2008 AY johtohahmot tienasi yli 100 tonnia, osa jo yli 200 tonnia ja työnantaja puolella jopa yli 300 tonnia.

    Lentoemojen pj. pienipalkkaisimpana 42.740€

    Minua ei ainakaan huvit maksaa noiden ökypalkkoja siitä että pitävät palkat inflaation tahdissa. AY väki ei ole hankkinut mitään uusia merkittäviä etuja vuosikymmeniin, eikä tule hankkimaan.

    Äänestä

Mahtaisiko olla niin että ne osaa hoitaa itse omat asiansa, joille riittää kassan jäsenyys?

Äänestä
  • Nykyään onkin kovempi työ säilyttää entiset edut kuin hankkia uusia. Työnantaja esittää joka vuosi lukuisan määrän tess:heikennyksiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi ytk:lainen kirjoitti:

Mistä saa näitä YTK.n neuvottelemia parempia työehtosopimuksia? Niissä on kuulemma jotain erilaista kun YTK:laiset ei koskaan joudu väärinkohdelluisi tai heille ei koskaan makseta liian pientä palkkaa. Auttakaa uutta YTK:laista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu