ikuinen sinkku?

Niin, olen siis 'vasta' 17-vuotias. Monet luultavasti sanovat, että olen liian nuori, tai että mun pitäis odottaa, niin se "oikea" tupsahtaa eteeni. Mutta kun mä en enää usko tohon.. Mä olen luopunut toivosta löytää ketään.

Näen ympärilläni onnellisia pareja.. ja samalla masennun entisestään. Mulla ei ole ketään.. Mun kriteerit on varmaankin aivan liian korkealla, mutta toisaalta miksi ne ei saisi olla? En halua olla onnettomassa suhteessa, jossa en rakasta kumppaniani..

Yksi syistä on myös se, että vihaan itseäni. Löydän omasta itsestäni ja kehostani koko ajan vain huonoja puolia.. Ja murrosikäni on jo ohitse. Jo kohta täysi-ikäisen olisi varmasti syytä oppia hyväksymään itsensä.. Mutta minä en osaa. Ajattelen vain koko ajan, että tuo ja tuo nauraa minulle, koska olen liian lihava tms.

Ääh, tulen hulluksi. Kukaan ei varmaan voi auttaa mua.. Kirjottelin nyt kuitenkin ajatukseni tänne, jos joku (mitä epäilen) ne jaksaisi lukea..
81565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ensin tosiaan joudut hyväksymään itsesi.

Jos joku nauraa sinulle, naura mukana. Ellet tosiaan ole esittämässä jotain.
Tuolla tavalla on jää muuten rikottu enemmän kuin kerran.
Kertoo naurajalle että kaverilla on terve käsitys itsestään sekä huumorintajua. Kukapa sellaiseen ei tuntisi mielenkiintoa?

Äläkä etsi niitä huonoja puolia itsestäsi, niitä nimittäin on AINA. Ellet ole liian lihava niin olet sitten liian laiha, tai liian sopiva.

Onnellisiin pareihin kannattaa suhtautua hymyillen (ole onnellinen heidän onnestaan, hymyä naamaan ja sitä rataa).
Muuten menee 'perussuomalaisen kateuden' linjalle. Sama jos joku ostaa raha-arvan ja voittaa 100000 Euroa, olen ennemmin iloinen heidän voitostaan, kun masennun että miksen itse voittanut.

Nuori olet kyllä, sinulla on vielä runsaasti aikaa 'etsiä'.

Rakkaudesta: Se yleensä heräilee vasta ajan kuluessa ja voimistuu ajan kanssa.
Vain elokuvissa rakastutaan heti.

Kriteereista en tiedä, mutta sen tiedän että kun rakastut, ne kriteerit lahtee aika selkeesti romukoppaan.

Toivottavasti auttaa edes vahan.

Äänestä
  • " Rakkaudesta: Se yleensä heräilee vasta ajan kuluessa ja voimistuu ajan kanssa.
    Vain elokuvissa rakastutaan heti. "

    Hyvin sanottu. Ton ymmärtäminen tuntuu olevan liian monelle liian vaikeaa.

    Äänestä

Sulla on ainakin kavereita, minulla ei ole niitäkään. Noh omavika se on kun olen epäsosiaalinen, mutta joskus kyllä minuakin vituttaa.

Äänestä

Mun varmaan pitäis painua johonkin kellariin, kun en ole kovin epätoivoinen, vaikka olenkin jo 29 vuotias. Enkä ole oikeastaan koskaan seurustellut, tosin tällä hetkellä on eräs kiikarissa... Älä nyt vielä tuossa iässä epätoivoon syöksy! :P

Mistä muuten tiedät, että murrosikäsi on ohi? Onkohan mulla se ohi jo? :)

Äänestä

Elämässä on paljon muutakin kuin naiset, jos kaikki aikasi menee siinä, että kadehdit kavereita tahi tuntemattomia kuinka niillä jokaisella on "onnellinen" suhde, huomaat valitettavan pian hukanneesi elämäsi. 20-30v naisilla kun on enemmän kuin paljon valinnavaraa miesten suhteen, eli on aivan sama vaikka olisit kuinka täydellinen mies, kumppanimarkkinoilla vastaan tulee aina parempi.
Eli on ihan turhaa ottaa paineita asiasta, johon voi lopultakin itse hyvin vähän vaikuttaa. Jos se "unelmien nainen" kävelee vastaan joskus, niin hyvä.. jos ei.. päivä se on huomennakin :)

Äänestä
  • Niin, ihan hyviä kommentteja on tullut. En tosin tiedä, auttaako ne mua.. Ehkä mun vaan pitäis yrittää ajatella positiivisemmin.. Mutta minkäs sille mahtaa, etät näen kaiken niin negatiivisesti. Niin, ja mä olen muuten tyttö..

    Äänestä

  • luopunut toivosta.. kirjoitti:

    Niin, ihan hyviä kommentteja on tullut. En tosin tiedä, auttaako ne mua.. Ehkä mun vaan pitäis yrittää ajatella positiivisemmin.. Mutta minkäs sille mahtaa, etät näen kaiken niin negatiivisesti. Niin, ja mä olen muuten tyttö..

    älä luovu toivosta.... mä oon ihan samas tilantees sunkaa... täytyy vaan muuttaa asennetta! mä oon tajunnu et ei mitään saa suremal! kyl onni viel kävelee vastaan...
    mä joudun viel kattelee mun kavereit, joil kaikil on joku, ymmärrän kyl jos suo ei innosta kattoo muit parei... se on kyl ihan turhaa et muut sanoo oota vaan ni sun vuoro tulee viel, ja se tulee sit ku tulee. hyvä puhuu, ku ittellään on joku ja tuntee olonsa rakastetuks....
    keep ya head up baby... that´s the only way you can survive...
    -soulmate-

    Äänestä

Johtuisiko tämä asenteestasi? Vihaat itseäsi. Olet masentunut. Olet epätoivoinen. Olisiko tällainen unelmapartnerisi?

Korjaa ensiksi oma elämäsi, ennenkuin alat etsimään onnea muualta. Mitä luulet itsellesi käyvän erossa, jos rakennat onnesi jonkun toisen varaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luopunut toivosta kirjoitti:

Niin, olen siis 'vasta' 17-vuotias. Monet luultavasti sanovat, että olen liian nuori, tai että mun pitäis odottaa, niin se "oikea" tupsahtaa eteeni. Mutta kun mä en enää usko tohon.. Mä olen luopunut toivosta löytää ketään.

Näen ympärilläni onnellisia pareja.. ja samalla masennun entisestään. Mulla ei ole ketään.. Mun kriteerit on varmaankin aivan liian korkealla, mutta toisaalta miksi ne ei saisi olla? En halua olla onnettomassa suhteessa, jossa en rakasta kumppaniani..

Yksi syistä on myös se, että vihaan itseäni. Löydän omasta itsestäni ja kehostani koko ajan vain huonoja puolia.. Ja murrosikäni on jo ohitse. Jo kohta täysi-ikäisen olisi varmasti syytä oppia hyväksymään itsensä.. Mutta minä en osaa. Ajattelen vain koko ajan, että tuo ja tuo nauraa minulle, koska olen liian lihava tms.

Ääh, tulen hulluksi. Kukaan ei varmaan voi auttaa mua.. Kirjottelin nyt kuitenkin ajatukseni tänne, jos joku (mitä epäilen) ne jaksaisi lukea..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu