Autot parisuhteen edelle

Aamu--

Hei! Mulla on eräänlainen ongelma.. Olen 20vuotias nainen ja mieheni on 29vuotias. Olemme ns etäsuhteessa. Välimatkaa meillä on 100km mutta näemme kuitenkin yllättävän usein, joskus joka viikonloppu mutta useimmiten joka toinen. Olen monesti kysynyt mieheltäni että "tulisitko seuraavana viikonloppuna tänne?" jolloin hän usein vastaa että ei jouda kun pitää autoa laittaa. Hänellä on siis joku auton romu jota hän kovasti haluaa laitella kuntoon. Joka helevetin päivä yöhön asti se värkkää sen autonsa kanssa viikonloput paitsi jos on luonani. Pyysin häntä kerrankin tulemaan viikoksi tänne kun miehelläni oli sillon lomaa mutta vastaus oli taas ei jouda ei jouda, kysyin miksi et niin vastaus on pitää laitella tuota autoa.

Ymmärrän kyllä.. Tiettyyn pisteeseen asti.. Harrastuksia saa ja pitää olla ja omaa tilaa pitää olla mutta tuntuu että autot menee tämän suhteen edelle kohta. Itse kulkisin hänenkin luonaan mutta eihän se onnistu ku mies päivät värkkää autonsa kanssa. En minä oo niin kiinnostunut autoista että menisin sinne katsomaan kun toinen värkkäilee. Jos hänen luokseen menisin, haluaisin aikaa viettää mieheni kanssa kahdestaan ilman sitä helkutin autoa.

Sitten välillä tuntuu siltä että mahdunko tämän ihmisen elämään edes? Uskoisin mahtuvani kunhan mies tekisi mullekin tilaa.

Onko kellään samanlaisia kokemuksia?

2

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rehellisesti sanottuna minusta ainakin kuulostaa siltä, että suhde on tuhoon tuomittu. Jos oikeasti toista rakastaa ja joutuu viettämään viikot erossa, niin luulisi todella mielummin viettävän aikaa oman kullan kainalossa kuin autoja rassaamassa.... varsinkin, jos suhteenne on suht tuore! Onhan miehellä viikollakin mahdollisuus vapaa-aikanaan rassailla autoaan. Suosittelisin nostamaan kissan pöydälle ja kysymään mieheltä suoraan, onko ollenkaan vakavissaan kanssasi. Ja ole itsellesikin rehellinen, että haluatko todella tuollaisen miehen, joka asettaa autot edellesi.

      • ..nainen..

        Mitä minä teisin jos mulla olisi niin?
        Näyttäisin hänelle, että hän on maailman tärkein ihminen. Nainen itse voi niiiin paljon tehdä:) Jos ei mahdollista ilman autoa, jos hän haluu niin, okei,sitten treffit autohallissa. Antaisin rakkaalleni vähän aikaa katsoa autoa..mutta sitten teisin niin että hän pystyisi katsomaan vain mua (ja uskon että olen mielenkiintoisempi autoa:) ).Luulen että rakkaani tykkäisi siitä:) Ja voiko olla hän ymärtäisi, miten paljon rakastan ja hänkin teisi niin kuin sä haluut...Näytä miten rakastat häntä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      272
      4707
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      99
      3534
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      26
      2846
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      67
      2350
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      102
      2259
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      92
      1519
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1329
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1316
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      74
      1276
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      67
      946
    Aihe