Haluaisin vaihtaa nimeni

Olen 24v nuorimies ja sain syntyessäni toisen nimeni erään miehen mukaan, johon äitini oli nuorena ihastunut. Sitten, ollessani noin 11v, sattumien kautta äitini päätyi edellisen avioeron jälkeen naimisiin tuon kyseisen miehen kanssa! Siitä lähtien minulla on ollut siis sama toinen nimi että -sukunimi tuon miehen kanssa.

Kummastakaan nimestä en pidä (HÄPEÄN) ja tuon miehen kanssa minulla oli erittäin huonot välit noin 8 vuoden ajan. Nyt olen siis 24v ja haluaisin vaihtaa sekä toisen nimeni että sukunimeni. Mielestäni omaan nimeensä pitäisi tuntea mieltymystä, ja nimet ovat suuri osa identiteettiä. On ikävää, kun nimestä naljaillaan kaveripiireissä, enkä edes tunne sitä lainkaan omakseni.

Miksi en sitten ole jo vaihtanut nimeä? En haluaisi loukata tuota isäpuoltani. Hän on myös sairas päälle 6-kymppinen ihminen enkä haluaisi viedä häneltä pois tunnetta, että jotakin hänestä jää tähän maailmaan. Henkilökohtaisen loukkauksen lisäksi pelkään myös, että hän tuon nimenvaihdoksen myötä eväisi minulta perinnön.

Ideoita, ajatuksia?

7

2185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm..

      sinunkin sukunimesi muuttui äitisi uuden avioliiton myötä?

      "Henkilökohtaisen loukkauksen lisäksi pelkään myös, että hän tuon nimenvaihdoksen myötä eväisi minulta perinnön. " Tämä mies on sitten adoptoinut sinut aikanaan. Missä biologinen isäsi on?

      Eli nimi ei kelpaa, perintö kelpaa...

      • "sinunkin sukunimesi muuttui äitisi uuden avioliiton myötä?" - Kyllä. Ei kai 11-vuotiaalla ole arvostelukykyä, mikä on tyylikäs sukunimi ja mikä ei.

        "Eli nimi ei kelpaa, perintö kelpaa..." - Siinä kysytään kypsyyttä. Joku ei välttämättä ymmärrä, ettei siinä ole mitään henkilökohtaista, jos haluaa sukunimen vaihtaa.


      • hmm.
        Crush kirjoitti:

        "sinunkin sukunimesi muuttui äitisi uuden avioliiton myötä?" - Kyllä. Ei kai 11-vuotiaalla ole arvostelukykyä, mikä on tyylikäs sukunimi ja mikä ei.

        "Eli nimi ei kelpaa, perintö kelpaa..." - Siinä kysytään kypsyyttä. Joku ei välttämättä ymmärrä, ettei siinä ole mitään henkilökohtaista, jos haluaa sukunimen vaihtaa.

        kerran odotat periväsi jotain, niin tämän isäpuolesi on täytynyt aikoinaan adoptoida sinut, muutoin et häntä peri.

        Eli onko hän adoptoinut sinut vai ottanut vain nimelleen? Vissi ero.

        Oma tyttäreni oli 5 v kun solmin uuden avioliiton, liiton myötä vain minun sukunimeni muuttui, ei tyttäreni.
        Puolisoni adoptoi tyttäreni sitten myöhemmin.


    • Ota selvää siis

      Siis päätyikö äitisi avioliittoon biologisen isäsi kanssa. Jos näin, niin silloinhan hän ei ole isäpuolesi, vaan isäsi. Ymmärsinköhän jotakin väärin.
      Oli miten oli nimellä ei käsittääkseni ole merkitystä siinä peritkö jonkun ihmisen. Jos perintöä on tulossa, on sinun oltava nk. verisukulainen tai sitten sinut on adoptoitu jotenkin näiden kuvioiden yhteydessä. Otapa selvää mikä tilanne oikeasti on, meinaan siis mitä lukee syntymätodistuksessasi ja mikä on tilanne perinnön suhteen.
      Jos siis haluat muuttaa nimesi, niin verisukulaisena tai adoptoituna oikeus jonkunlaiseen perintöön ei nimen vaihdon yhteydessä ei ilmeisestikään häviä. Jos tilanne on toinen, ei se, että äitisi on jonkun kanssa avioliitossa välttämättä tarkoita sitä, että sinä voisit periä hänet. Voihan olla niinkin, että äitisi on tehnyt miehensä kanssa avioehtosopimuksen, jolloin hänellä itselläkään ei ole osaa eikä arpaa miehensä omaisuuteen, saati sitten sinulla, jos mies menehtyy ennen äitiäsi.
      Perintöasiat eivät siis pitäisi olla nimen muutoksen esteenä.
      Ymmärsiköhän tästä kukaan mitään.
      Tarkoitin vain, että avioliitto sinällään ei oikeuta ketään perintöön. Kannattaa ottaa asioista kuitenkin selvää.

      Puhu asiasta vaikka ensin äitisi kanssa. Kysy häneltä mitä hän ajattelee, jos vaihtaisit nimeä. Ehkä hän osaa antaa vinkkejä siitäkin, miten mies saattaisi asiaan suhtautua.

      • jur.

        ei tämä äidin uusi mies ole adotoinut tai ei ole tehnyt testamenttia jossa tämän aloittajan huomio, niin aloittaja ei ole oikeutettu perintöön.

        Ainoastaan niissä tapauksissa on, jos hänet tämä äidin uusi puoliso on adoptoinut TAI tehnyt sitten aloittajan hyväksi testamentin.

        Muussa tapauksessa aloittaja ei peri äitinsä toista aviopuolisoa.





        "Siis päätyikö äitisi avioliittoon biologisen isäsi kanssa. Jos näin, niin silloinhan hän ei ole isäpuolesi, vaan isäsi. Ymmärsinköhän jotakin väärin. " Kyllä se biologinen ISÄ on edelleen se ensim. puoliso, se aloittajan siittäjä, ei se äidin uusi puoliso. Ja tämä äidin uusi puoliso ei ole se biologinen isä, aloitusviestistähän se tulee ilmi.

        " Sitten, ollessani noin 11v, sattumien kautta äitini päätyi edellisen avioeron jälkeen naimisiin tuon kyseisen miehen kanssa! Siitä lähtien minulla on ollut siis sama toinen nimi että -sukunimi tuon miehen kanssa."


        Joko äidin uusi mies on aloittajan adoptoinut tai sitten ottanut ainoastaan nimilleen. Aloittajahan ei ole kommentoinut asiaa vaikka se on tuolla alusta saakka, ensim. vastauksesta asti, ollut esillä.


    • Isyys?????

      Ota selvää isyyskokeen avulla kuka on biologinen isäsi (terveyskeskus).
      Jos et ole äitisi toisen miehen biologinen lapsi, mielestäni, et peri häntä.
      Ota selvää asioista oikeusaputoimista ja maistraatista.

      • Majjjj

        Kannattaa kertoa isäpuolelle jo hyvissä ajoin etukäteen, että olet ajatellut vaihtaa nimesi ja että et halua loukata häntä. Se on ainakin vähemmän loukkaavaa verrattuna siihen, että vain yhtäkkiä ilmoittaisit nimen vaihtuneen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4465
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe