Haluaisin vaihtaa nimeni

Olen 24v nuorimies ja sain syntyessäni toisen nimeni erään miehen mukaan, johon äitini oli nuorena ihastunut. Sitten, ollessani noin 11v, sattumien kautta äitini päätyi edellisen avioeron jälkeen naimisiin tuon kyseisen miehen kanssa! Siitä lähtien minulla on ollut siis sama toinen nimi että -sukunimi tuon miehen kanssa.

Kummastakaan nimestä en pidä (HÄPEÄN) ja tuon miehen kanssa minulla oli erittäin huonot välit noin 8 vuoden ajan. Nyt olen siis 24v ja haluaisin vaihtaa sekä toisen nimeni että sukunimeni. Mielestäni omaan nimeensä pitäisi tuntea mieltymystä, ja nimet ovat suuri osa identiteettiä. On ikävää, kun nimestä naljaillaan kaveripiireissä, enkä edes tunne sitä lainkaan omakseni.

Miksi en sitten ole jo vaihtanut nimeä? En haluaisi loukata tuota isäpuoltani. Hän on myös sairas päälle 6-kymppinen ihminen enkä haluaisi viedä häneltä pois tunnetta, että jotakin hänestä jää tähän maailmaan. Henkilökohtaisen loukkauksen lisäksi pelkään myös, että hän tuon nimenvaihdoksen myötä eväisi minulta perinnön.

Ideoita, ajatuksia?

7

2212

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm..

      sinunkin sukunimesi muuttui äitisi uuden avioliiton myötä?

      "Henkilökohtaisen loukkauksen lisäksi pelkään myös, että hän tuon nimenvaihdoksen myötä eväisi minulta perinnön. " Tämä mies on sitten adoptoinut sinut aikanaan. Missä biologinen isäsi on?

      Eli nimi ei kelpaa, perintö kelpaa...

      • "sinunkin sukunimesi muuttui äitisi uuden avioliiton myötä?" - Kyllä. Ei kai 11-vuotiaalla ole arvostelukykyä, mikä on tyylikäs sukunimi ja mikä ei.

        "Eli nimi ei kelpaa, perintö kelpaa..." - Siinä kysytään kypsyyttä. Joku ei välttämättä ymmärrä, ettei siinä ole mitään henkilökohtaista, jos haluaa sukunimen vaihtaa.


      • hmm.
        Crush kirjoitti:

        "sinunkin sukunimesi muuttui äitisi uuden avioliiton myötä?" - Kyllä. Ei kai 11-vuotiaalla ole arvostelukykyä, mikä on tyylikäs sukunimi ja mikä ei.

        "Eli nimi ei kelpaa, perintö kelpaa..." - Siinä kysytään kypsyyttä. Joku ei välttämättä ymmärrä, ettei siinä ole mitään henkilökohtaista, jos haluaa sukunimen vaihtaa.

        kerran odotat periväsi jotain, niin tämän isäpuolesi on täytynyt aikoinaan adoptoida sinut, muutoin et häntä peri.

        Eli onko hän adoptoinut sinut vai ottanut vain nimelleen? Vissi ero.

        Oma tyttäreni oli 5 v kun solmin uuden avioliiton, liiton myötä vain minun sukunimeni muuttui, ei tyttäreni.
        Puolisoni adoptoi tyttäreni sitten myöhemmin.


    • Ota selvää siis

      Siis päätyikö äitisi avioliittoon biologisen isäsi kanssa. Jos näin, niin silloinhan hän ei ole isäpuolesi, vaan isäsi. Ymmärsinköhän jotakin väärin.
      Oli miten oli nimellä ei käsittääkseni ole merkitystä siinä peritkö jonkun ihmisen. Jos perintöä on tulossa, on sinun oltava nk. verisukulainen tai sitten sinut on adoptoitu jotenkin näiden kuvioiden yhteydessä. Otapa selvää mikä tilanne oikeasti on, meinaan siis mitä lukee syntymätodistuksessasi ja mikä on tilanne perinnön suhteen.
      Jos siis haluat muuttaa nimesi, niin verisukulaisena tai adoptoituna oikeus jonkunlaiseen perintöön ei nimen vaihdon yhteydessä ei ilmeisestikään häviä. Jos tilanne on toinen, ei se, että äitisi on jonkun kanssa avioliitossa välttämättä tarkoita sitä, että sinä voisit periä hänet. Voihan olla niinkin, että äitisi on tehnyt miehensä kanssa avioehtosopimuksen, jolloin hänellä itselläkään ei ole osaa eikä arpaa miehensä omaisuuteen, saati sitten sinulla, jos mies menehtyy ennen äitiäsi.
      Perintöasiat eivät siis pitäisi olla nimen muutoksen esteenä.
      Ymmärsiköhän tästä kukaan mitään.
      Tarkoitin vain, että avioliitto sinällään ei oikeuta ketään perintöön. Kannattaa ottaa asioista kuitenkin selvää.

      Puhu asiasta vaikka ensin äitisi kanssa. Kysy häneltä mitä hän ajattelee, jos vaihtaisit nimeä. Ehkä hän osaa antaa vinkkejä siitäkin, miten mies saattaisi asiaan suhtautua.

      • jur.

        ei tämä äidin uusi mies ole adotoinut tai ei ole tehnyt testamenttia jossa tämän aloittajan huomio, niin aloittaja ei ole oikeutettu perintöön.

        Ainoastaan niissä tapauksissa on, jos hänet tämä äidin uusi puoliso on adoptoinut TAI tehnyt sitten aloittajan hyväksi testamentin.

        Muussa tapauksessa aloittaja ei peri äitinsä toista aviopuolisoa.





        "Siis päätyikö äitisi avioliittoon biologisen isäsi kanssa. Jos näin, niin silloinhan hän ei ole isäpuolesi, vaan isäsi. Ymmärsinköhän jotakin väärin. " Kyllä se biologinen ISÄ on edelleen se ensim. puoliso, se aloittajan siittäjä, ei se äidin uusi puoliso. Ja tämä äidin uusi puoliso ei ole se biologinen isä, aloitusviestistähän se tulee ilmi.

        " Sitten, ollessani noin 11v, sattumien kautta äitini päätyi edellisen avioeron jälkeen naimisiin tuon kyseisen miehen kanssa! Siitä lähtien minulla on ollut siis sama toinen nimi että -sukunimi tuon miehen kanssa."


        Joko äidin uusi mies on aloittajan adoptoinut tai sitten ottanut ainoastaan nimilleen. Aloittajahan ei ole kommentoinut asiaa vaikka se on tuolla alusta saakka, ensim. vastauksesta asti, ollut esillä.


    • Isyys?????

      Ota selvää isyyskokeen avulla kuka on biologinen isäsi (terveyskeskus).
      Jos et ole äitisi toisen miehen biologinen lapsi, mielestäni, et peri häntä.
      Ota selvää asioista oikeusaputoimista ja maistraatista.

      • Majjjj

        Kannattaa kertoa isäpuolelle jo hyvissä ajoin etukäteen, että olet ajatellut vaihtaa nimesi ja että et halua loukata häntä. Se on ainakin vähemmän loukkaavaa verrattuna siihen, että vain yhtäkkiä ilmoittaisit nimen vaihtuneen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1355
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1071
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      875
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      705
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      690
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      185
      631
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      560
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      548
    Aihe