Tämä on näillä keleillä varmasti erittäin yleistä, mutta minulle alkaa nyt riittää. Olen kahdeksatta päivää putkeen työvuorossa pienessä myymälässä, jossa ei ole ilmastointia lainkaan. Myymäläpäällikkö ei tunnu huomaavan että täällä on aivan liian kuuma työskentelyyn. Jouduin itse tuomaan tuulettimen tänne jotta minulla ja työkavereillani olisi hieman siedettävämmät työolosuhteet. Tosin nyt on jo niin kuuma, että vaikka istuu naama tuulettimessa kiinni niin ei paljon helpota oloa. Pari viikkoa sitten toin kotoani myös lämpömittarin, joka näytti lämpötilan olevan 35 astetta myymälän sisällä (tänään on varmaan jo lähemmäs 40). Olin pari päivää vapaalla, ja kun tulin takaisin niin mittari oli kadonnut kuin tuhka tuuleen. Mihin lie joutunut, ties vaikka myymäläpäällikkö vienyt pois peitelläkseen työoloja.. Työkavereillakaan ei ole näköhavaintoja.
Osaisiko kukaan neuvoa, että mitä tällaisessa tilanteessa voisi tehdä? Asiakkaatkin jo päivittelevät paikan kuumuutta ja neuvovat soittamaan johonkin työsuojeluun, mitä olen vakavissani ruvennut harkitsemaan. Pomohan on tällä hetkellä lomalla..
Työpaikalla liian kuuma!
2
455
Vastaukset
- asentaja iloinen
Ainakin jos olet suurten ketjujen K___ tai vaikkapa T___lon leivissä,taitaa olla vaikeaa tehdä mitään.
Jos ilmoitat työsuojeluun kuten minä,ottavat yhteyttä johtoon joka vakuuttaa että kaikki on tehty,ilmastointi muka tekee sen minkä pystyy,taukoja on määrätty ja jopa juotavaa talon puolesta !
Siihen loppuu työsuojeluihmisten kiinnostus ikävä kyllä ja saat ohjeen ottaa yhteyttä työsuojelusta vastaavaan ja sitten harkitset itse onko työpaikkaa enää sen jälkeen !
Samalla myymäläpäällikkö saa ohjeet pitää jäähdytys laitteet pois päältä ettei kulu energiaa !!!!
Mitään ylimääräisiä taukoja ei ole ohjeistettu eikä varsinkaan juotavaa talon puolesta järjestetty !
Eikö kellään ole edes juttua haluavia lehtimies tuttuja,olisi aika makea saada nämä valehtelijat kiinni
rysän päältä ja nolata julkisesti.
Todellisuudessa useimmissa näistä myymälöistä löytyy jäähdytyslaitteet jotka ovat POIS käytöstä !!
Ai kuinka tiedän ja mistä tietoa löytyy ?
Katsokaa ympärillenne,osa kylmälaitteista sijaitsee ulkona ja joku ne on sinne asentanut ;)
Myös joku työntekijöistä tietää mutta jos käsketään olla hiljaa niin minkäs teet !- hena73
Suosittelisin ottamaan ammatiliitton tai työsuojelupiiriin yhteyttä, rupeaa asiat hoitumaan toivottavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017593
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075708- 835087
- 1394476
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113180- 542889
- 532792
- 612407
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102404Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562006