Pieni palkka

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010073012120330_uu.shtml

Noilla ihmisillä jää pari satkua kouraan kuussa josta on maksettava ruoat ja muut menot. Kertokaan näille että au pairin palkka on huono ja montako todellista työtuntia teette päivässä. Saattais tulla turpiin kivasti.
3404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No mut toi on vaan pieni osa kansasta, joku 400 000:

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Toimeentulotuen varassa elää ensi vuonna 400 000 suomalaista/1135258964933

Eli kun lasketaan työsskäyvät aikuiset, melko iso osa suomalaisita tienaa vähemmän kuin au pair.

Äänestä
  • Suomessa on 2.4 miljoonaa työssäkäyvää, eihän tuo ole kuin joka kuudes suomalainen joka voi vain haaveilla au pairin palkasta.

    Äänestä

  • Tietäjä Iänikuinen kirjoitti:

    Suomessa on 2.4 miljoonaa työssäkäyvää, eihän tuo ole kuin joka kuudes suomalainen joka voi vain haaveilla au pairin palkasta.

    No aina voi ruveta marjanpoimijaksi. Niillä menee hyvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TäysKusipää kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010073012120330_uu.shtml

Noilla ihmisillä jää pari satkua kouraan kuussa josta on maksettava ruoat ja muut menot. Kertokaan näille että au pairin palkka on huono ja montako todellista työtuntia teette päivässä. Saattais tulla turpiin kivasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu