Kuinka jättää tyttö?

Jahaps...

Ongelmani on sellainen, että pyysin erästä tyttöä, joka on palavasti ihastunut minuun seurusteluun. Tyttö oli söpö ja ajattelin ettö no mikä ettei?. Noh, tämähän suostui ilomielin ja olemme nyt yhdessä. Tyttö on nätti ja hauska. Kuitenkaan minusta hän ei vaikuta oikealta minulle, vaan lähes välittömästi minulle tuli tunne, että haluan jättää tämän.

Minulla ei olisi tässä ongelmaa, mutta kun puhelimessa juttelimme niitä näitä hän kertoi, että hänellä oli aikoinaan todella paljon ongelmia, joista en udellut sen enempää. Hän kertoi kerran viiltäneensä myös "ranteet" auki ja joutuneensa lähes hoitoon siitä. Hänellä on myös ilmeisesti paha tapa ryypätä suruunsa ja ties mitä muuta... Etusijalla tässä ei ole nyt omat tunteeni, pelkään vain että tyttö tekee itselleen jotain pahaa jos jätän hänet... En ole hirveän hyvä kirjoittaja joten toivon että saitte käsityksen ongelmastani

15

3634

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • good guy

      Älä jätä... kadut viel.

    • Sun elämä kans.

      Ei sun ole pakko olla sen kanssa.

    • -mb-

      Monilla on tieni-iässä paljon ongelmia ja ranteita raidoitetaan, mutta tuskin tyttö enää vanhemmiten sellaiseen ryhtyy.

    • 20

      Haista sinä nyt :D,ei se likka itteensä suntakias mestais.
      Jos haluut niin jätä.

    • ..................

      Itsemurha on aina itsemurhan tekijän päätös, eikä koskaan "muiden" syytä.

      Jätä se ja jos tappaa ittensä niin omapahan on ongelmansa.

      • upoi

        On tapana sanoa, ettei itsemurha ole koskaan muiden syytä, koska niin sanomalla halutaan lohduttaa jälkeen jääneitä. Eri asia on, onko se täysin totta. Jos joku kertoisi, että toisen ihmisen antama tuki on estänyt hänen itsemurhansa, niin sanoisitko silloinkin, ettei henkiin jääminen ollut mitenkään sen toisen ansiota?
        Itsemurha ei myöskään ole varsinainen "päätös", koska se on masentuneen ihmisen teko, jota ihminen ei tekisi jos olisi normaalissa mielentilassa.


    • for martha

      Mahdollisimman hellävaraisesti puhumalla. Älä pitkitä asiaa, satutat häntä vain enemmän mitä kauemmin annat hänen kiintyä itseesi, sillä jossain vaiheessa ero tulee kuitenkin, siis jos sinulla kerran jo nyt on tunne siitä, että hän ei ole sulle se mitä elämääsi oikeasti kaipaat. Ei se asia muutu mihinkään, vaikka toinen olisi kuinka hauska ja nätti, jos kuitenkin suhteestanne puuttuu se jokin.

      • kerrasta poikki

        Kyllä se on silloin parempi kerta rytinä kuin ainainen kitinä. Ja sitä tulisi riittämään.


    • Sama :/

      mulla on ihan sama ongelma :/ itse en vaan ole vielä suhteessa. (onneksi) mutta tyttö on kuulemma ihan ''kusessa'' minuun. Ja hänkin on villellyt itseään ja yms. Mutta vielä sekin että eräs toinen tyttö jonka olin unohtanut soitti minulle kun chattalin tämän uudemman kanssa... nyt on aika ristiriitaisia tunteita. Mutta joka tapauksessa haluaisin tietää miten lopettaa kesken juttu joka on ihan suhteen partaalla. (oikeinkirjoitukseni on sitten ihan sanonko mistä, mutta kuitenki)

    • 21

      Omalla kokemuksella voin sanoa, että melkein kaikilla ihmisillä on jotain ongelmia elämässään. Tyttö on avautunut sulle henkisesti asioistaan ja siten sitoutunut sinuun. Hän tulee väistämättä haavoittumaan erosta, mutta se ei ole kuitenkaan sinun ongelmasi. Mahtaako kuitenkin olla niin, että ensin tyttö oli hauska ja suloinen ja kun osoitti halunsa sitoutua, sinulla tulikin siinä tunne, että et haluakaan vielä sitoutua kehenkään? Oletko ollut itse koskaan valmis sitoutumaan ja olemaan saman ihmisen kanssa pidempään? Tämä nyt vaan tuli mieleen, että mikä se perimmäinen ongelma tässä oikeasti on. Jos haluat eroon tytöstä, sitten eroat hänestä. Sinulla on kuitenkin vastuu omasta käytöksestäsi siinä tilanteessa ja siitä, voitko sanoa tehneesi parhaasi että olet hellävarainen. Sen jälkeen tyttö on vastuussa omasta valinnastaan. Me ollaan kaikki täällä loppujen lopuksi yksin valitsemassa siitä, miten oman elämämme elämme.

      • niinpäniin

        Samaa mieltä, mutta jätä se jos siltä tuntuu.


    • tsadapppp

      Moi ap!

      En voi uskoa, että annan tämän neuvon, mutta itse varmana hivuttautuuisin pois suhteesta... Eli ensin, yritä alkaa viettämään vähemmn ja vähemmän aika tytön kanssa, ole ystävällinen hänelle, mutta ala pikkuhiljaa vierottamaan itseäsi hänestä, jottei hän kiintyisi sinuun. Ala myöskin puhumaan enemmän ja enemmän ns kaveruudesta, ja jos jätät tytön suoraan, muista että sinulla on oikeus valita seeurasi. Ei kenenkään kanssa voi olla pelosta.

      Jotenkin ymmärrän että voi olla kiusallsta, ja jopa pelottavaa, jos joutuu ns vastuuseen liian aikaisin toisen taakasta, josta ei kuitenkaan itse ole vastuussa mitenkään.

      Kuuntele intuitiotasi, jos haluat erota tytöstä (sinun pitää teitää haluako oikeasti erota vai et), tee se mahd pian, mutta hivuttamalla ja hellävaraisesti. Älä tee mitään mikä saisi tytön kiintymään sinuun. Ole silti ystävällinen ja hellävarainen.

      Tsemppiä!

      • Ei tajua

        Varmaan asia on 4 vuodessa jo ratkennu:D


      • JokuVuonna2016
        Ei tajua kirjoitti:

        Varmaan asia on 4 vuodessa jo ratkennu:D

        Mutta vielä 6 vuotta myöhemmin joku tätä ketjua lukee ja etsii neuvoja omaan tilanteenseensa...


    • Julius988

      Tiiän että tää on vanha juttu mutta itselläni on sama tilanne että tyttöystävä viiltelee itseään enkä haluaisi olla tämän takia enään yhdessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1966
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      77
      781
    6. 90
      774
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      688
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      46
      628
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      439
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe