Olen tutustunut melkein nelikymppiseen mieheen jolla on takanaan vain lyhyitä suhteita. Hän on asunut yksin koko aikuisen ikänsä. Olen ihastunut häneen. haluaisin neuvoja mitä voin tehdä jotta hän alkaisi kanssani parisuhteeseen. Hänellä on monta hyvää ystävää joista osan tunnenkin ja hän käy töissä. Alkoholia tuntuu menevän roimasti lomilla ja viikonloppuisin
vanhapoika
iki-ihastunut
2611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos kaipaat haasteita (eli ongelmia) niin siinäpä niitä sulle. Mietippä nyt tarkkaan, miten lyhyet suhteet ja runsas alkoholinkäyttö voisivat liittyä toisiinsa? Eräs ystävä (nainen, olen mies) pääsi just juoposta 40v. poikamiehestä eroon, tälläkin oli takana lyhyitä suhteita ja tuttu nainen luuli pystyvänsä muuttamaan hänet. Väärin! Mies lirkutteli ja esitti niin täydellistä sen puoli vuotta. Sitten kun muuttivat yhteen, alkoi arki, jokailtainen tissuttelu ja viikonloput ihan perskänniä. Nainen syötti, vaatetti ja kuskasi. Ei vanha koira uusia temppuja opi. Aina palaa takaisin lähtökuoppiin. Kokeile ja ota opiksesi, mutta varoitus, älä sitten kyynisty.
Onko mies ihastunut sinuun? Jos hänellä on voimakas motiivi muuttua, oppia, muuttaa elämäntapojaan, OK. Ennen mitään parisuhteilua sinun tulee keskustella ajan kanssa hänen kanssaan siitä, missä mennään, mitä mies haluaa tulevaisuudelta, haluaako hän ylipäätään ollenkaan yrittääkään parisuhdepohjalta jne. Älä porhalla oman onelmasi varassa liian korkealentoisesti, vaan kysele hänen mielipiteitään avoimin mielin. Voi olla, että teillä on yhteisiä unelmia (esim. lapset), tai sitten ei? Hänellä saattaa olla jotakin sellaista perimmiltään, johon edes sinä et voi vaikuttaa, kuten lapsuudenaikaisia traumoja. Sellaisten perustavanlaatuisten ongelmien ratkaisu on vain hänen omissa käsissään, joko yksin tai esim. terapiassa. Pallo on hänellä, yksin et voi häntä raitistaa etkä rakentaa parisuhdetta. Tilanne ei ole toivoton kuitenkaan..