Mikseivät akateemiset kapinoi!?!?

90-luvun alussa oli muutama tuhat akateemista työtöntä! Pari vuotta sitten alle 30 000, viime kesänä jo reilusti yli ja tänä kesänä ainakin 40 000 akateemista työtöntä! Jopa tohtoreita paljon työttömänä!
4224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Koska kansa on peloiteltu pilalle?

Äänestä

Olen aikoinani ihmetellyt ihan samaa. Joka vuosi laitan omaan (tiettyjä akateemisia edustavaan) palkansaajajärjestöön terveisiä, että saisivat olla aggressiivisempia ja vähemmän herraskaisia. Mutta ei. Itse olisin ollut ja olen edelleenkin valmis monenkin asian suhteen barrikadeille, mutta yksin tai pienen ryhmän mielenilmaiset eivät yksinkertaisesti kannata.

Itse olen töissä, mutta siitä huolimatta olen huolissani erityisesti nuorten (niin akateemisten kuin muidenkin) työllistymisestä. Ihmettelen, miksi tilanteen on annettu ryöstäytyä käsistä. Jo vuosia sitten ennustin, että koulutus ei tule takaamaan hyvää työpaikkaa ja näin valitettavasti on käynyt mm. akateemisesti koulutettujen kohdalla. Vaikka yleissivistykselläkin on arvonsa, niin mitä hyötyä on opiskella ylioppilastutkinnon jälkeen 5-7 vuotta ja huomata, että koulutusta vastaavaa työtä ei ole saatavissa. Yhä useampi joutuu lisäksi huomaamaan, että mitään työtä ei ole saatavissa.

Jos sinulla intoa riittää, niin kirjoita vaikkapa Hesarin mielipidepalstalle. Jos kirjoituksesi julkaistaan ja se saa paljon kommentteja lehden lukijoilta, niin joku poliitikko saattaisi herätä. Epätodennäköistä se on, mutta jos ei yritä, niin mitään ei tapahdu. Tsemppiä :)

Äänestä

Ovat liian laiskoja. Siitä heidän työttömyyskin johtuu.

Äänestä
  • akateemiset työttömät on työttömien pohjasakkaa. Vuosia ovat pummenneet verorahoja ja edes töihin ei päästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Työtön KM,YTM kirjoitti:

90-luvun alussa oli muutama tuhat akateemista työtöntä! Pari vuotta sitten alle 30 000, viime kesänä jo reilusti yli ja tänä kesänä ainakin 40 000 akateemista työtöntä! Jopa tohtoreita paljon työttömänä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu