Miten paljon saatte taskurahaa? Onko 75 euroa liian vähän jos tekee 30 tuntia viikossa?
Saatteko lisätunneista extraa? Jossain sanottiin, että 5 euroa pitäisi maksaa jos tekee ylityötunteja esim. vahtii lapsia viikonloppuna.
Saatteko lisätunneista extraa? Jossain sanottiin, että 5 euroa pitäisi maksaa jos tekee ylityötunteja esim. vahtii lapsia viikonloppuna.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Au pairilla on virallisesti kansainvalisen au pair sopimuksen mukaan kuusi (6) tyopaivaa viikossa ja lisaksi kahtena iltana lapsenvahtimista. Eli vain yksi vapaapaiva, yleensa sunnuntai.
Nama siis sisaltyvat normaaliin tyomaaraan josta maksetaan korvauksena 55 puntaa per viikko.
Samaisen sopimuksen mukaan aupairilla ei pitäisi olla yli viittä(5) tuntia päivässä töitä eli tuo 30h/viikko on maksimi ja siihen sisältyvät myös lastenvahtimiset iltaisin. UK:ssa aupairin perustyömäärä on yleensä 25h/vko, josta siis tuo 55 puntaa maksetaan. Ylityöt ovat sitten asia erikseen.
( http://conventions.coe.int/Treaty/EN/Treaties/Html/068.htm kohta 9)
( http://www.aupair-world.net/index.php/au_pair/working_hours/ )
5 tunnin raja on suositus. En ole viela nahnyt au pairia jolla olisi viisi TODELLISTA tyotuntia paivassa. Jos lapset vie kouluun klo 8.30 ja he tulevat takaisin 15.30, se ei tarkoita etta au pair tekee 8 h toita tuona aikana.
Suurin osa au paireista haluaa USA:han jossa tyotunteja on 45 eli lahes kaksinkertainen maara.