Osaatteko sanoa mitä nainen hakee sillä että on joka päivä töissä eri vaattet?
vaatteista
aapeli.
24348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Yleensä vaihdetaan vaatteet, jotka ovat ihoa vasten. Ne likaantuvat päivän mittaan. Töissä voi likaantua työvaatteetkin. Kun on itse puhdas, haluaa puhdasta päälleenkin. Pätee niin miehiin kuin naisiinkin... Ainakin niihin, jotka ymmärtävät jotain henk.koht hygienian päälle.
Tarkennus: istumatyö ja puhuin päällysvaatteista
Kuule aapeli., kuinka usein sinä vaihdat päällysvaatteesi..?
alusvaatteet jokapäivä, muut pari kertaa viikossa
Yök! Kaksi kertaa viikossa!?! Oletko eläkeikäinen vai ikisinkku? Pitää vaihtaa VÄHINTÄÄN joka toinen pvä, jos on missään tekemisissä ihmisten kanssa. Ne päällysvaatteetkin alkaa HAISTA, mutta eihän sitä itse tietenkään huomaa. Eikä sitä kehtaa kovin moni tulla kertomaankaan.
Olisi hirveää jos itsellä olisi moinen työkaveri..... hyi helvetti mikä haisuli
Myös minulla on joka päivä eri vaatteet, on ollut jo parikymmentä vuotta. En tiedä, mistä tuo johtuu, joten ei kai siihen sitten mitään erityistä syytä ole. Sen ainakin voin sanoa, että en vaatteiden vaihdolla ainakaan "hae" mitään. Vaatteet vaihtuvat päivittäin muuten yhä, vaikka näyttäydyn harvoin samalle työporukalle kahtena peräkkäisenä päivänä.
On kyllä mukavaa vetää aamulla ylle puhtaat ja silitetyt vaatteet, samoin kuin on mukavaa mennä nukkumaan juuri vaihdettujen, tuoksuvien ja sileiden lakanoiden väliin (niitä en kyllä vaihda joka päivä, mutta jos minulla olisi palkollisia tekemässä kotitöitä, saattaisinpa vaihdattaakin). Ja aina uudelleen sonnustautuminen on ihan piristävääkin.
Mitäs sinä itse "haet" sillä, että kyyläät kyseisen naisen vaatetusta noin tarkkaan?
Ai itsekö et kiinnitä ihmisiin huomioita?
Missä sä oot töissä?!
Itse ainakin vaihdan joka päivä uudet vaatteet ihan vaan siks kun kaapissa sattuu oleen niin paljon vaatteita, että niillä vaatettaisi muutaman Afrikkalaisen kylän. (Olen kyllä harkinnu..) Mut onks se jotenki huono asia, et vaatteet menee vaihtoon päivittäin?!
Mun mielestä mukavaa vaihtelua vaan!
Ei todellakaan ole huono asia. Pointtina olikin mitä nainen saa siitä että vaihtelee vaatteita tiheään. Harva mies vaihtaa kaikki vaatteet päivittäin.
Minusta ainakin on mukavaa valita joka päivä kulloiseenkin tunnelmaan sopiva asukokonaisuus. Olen mielialastani riippuen vähän eri ihminen eri päivinä. Sitä paitsi minulla on heikko epäilys, että jos nainen ilmaantuisi töihin useampana päivänä peräkkäin samoissa vaatteissa, häntä alettaisiin katsoa lievästi kieroon.
Riippuu varmaan minkälaisessa paikassa on töissä. Jossain edustushommissa varmasti voitaisiin alkaa katsoa kieroon jos nainen olisi samoissa vaatteissa. Mutta en keksi miksi ihmeessä jossain ns. tavallisemmassa työpaikassa katsottaisiin kieroon jos naisella olisi parina päivänä peräkkäin samoja vaatteita. En ainakaan itse miehenä katsoisi. Eiköhän tällainen kummallinen ajatus tule silloin ihan naisen omasta päästä eikä siitä mitä muut oikeasti ajattelevat.
Tässä tapauksessa ajatellaan lähinnä toisten naisten mielipiteitä, ei miesten. Suunnilleen ala-asteelta lähtien tytöt osaavat pitää vähän kummallisena sitä, joka pitää samoja vaatteita useana päivänä peräkkäin, eikä se lopu aikuistumisen myötä. AIna sitä joku kuiskuttaa: "Ootteko huomanneet että sillä on aina samat vaatteet päällä?"
Mutta vaateasiat kyllä yleensä ovat nimenomaan naisen omassa päässä eikä niitä ole helppo ymmärtää. Minä yleensä ottaen en juuri välitä siitä, mitä muut minusta ja ulkonäöstäni ajattelevat, ja silti päähäni on jossakin vaiheessa elämääni iskostunut sitkeä näkemys, etten mitenkään voi mennä yliopistolle samassa paidassa kuin edellisenä päivänä tai että samaa vaateyhdistelmää ei voi pitää kovin usein. Tavallaan on otettava huomioon sekin, että jos vaate on kaunis ja sillä on tietynlaista esittelyarvoa tai jos keksii hyvältä näyttävän hieman erikoisemman asukokonaisuuden, sen vaikutusta ei kannata pilata käyttämällä sitä liian usein. Ja oman mielen virkistäminen on tärkeää myös. Huomaan nyt kesälomalla kiskoneeni joka aamu samat sortsit ja paidan päälleni ja vaikkei niissä sinänsä ole mitään vikaa ja ne ovat aina puhtaat, tunnen silti itseni ihan seinästä revityksi.
Minä kiinnitän ihmisiin huomiota ihan normaalilla tavalla. Tuollainen kyyläys ei kuulu tapoihini. Muutenkin olen sitä mieltä, että ihmiset saavat pukeutua ihan oman makunsa mukaisesti.
Kyllä minustakin on ihan tavallista käyttää joka päivä eri vaatteita. Ei sillä mitään erityistä haeta, se on vaan tapa. Ja kaipa sillä viestitään sitä että tykkää huolehtia siisteydestään. Onhan se kiva kanssaihmisillekin, että ei tarvitse haistella likaisia vaatteita muitten päällä. Vaatteisiin tulee tosi nopeaa hieman ummehtunut haju, jos ei niitä tuuleteta tai pestä käyttökertojen välillä, tiedoksi vaan teillekin jotka ette vaihda vaatteita niin kovin usein... Jotain farkkuja, nyt ei tarvitse läheskään joka käytön jälkeen pestä, mutta ainakin paitoja mielestäni kyllä, siis niitä mitkä ovat ihoa vasten. Ei vaan tunnu kivalta pukea puhtaalle iholle likaista vaatetta ja päivä lähtee siistinä itsevarmemmin käyntiin. Lisäksi kun sattuu tykkäämään vaatteista, on niitä sitten kiva käyttääkin vaihtelevasti ja eri yhdistelminä.
Mä vaihdan joka päivä kaikki vaatteeni. Enkä hae sillä mitään. Tykkään vaatteista ja on kiva ITSENSÄ takia ja piristyksesi ITSENSÄ takia käyttää niitä vaatteita jotka on ostettu sinne kaappiin!
Kun kerran noin kiinnität huomiota, niin oletan, että vaatteet ovat jotenkin hienoja, erilaisia tai huomiotaherättäviä? Tuskin miettisit asiaa, jos nainen vaihtaisi hygieniasyistä joka päivä uudet harmaat housut ja valkoisen kauluspaidan ;-)
Luulen myös, että tässä ketjussa haetaan vastaukseksi samaa vanhaa naisten stereotypiointia, eli juu, naiset vaihtaa vaatteita koska ne on niiiiiin turhamaisia, jne. jne. Minulla on vähän eri näkövinkkeli - en ole koskaan ollut erityisen turhamainen, ja voin sanoa näin itseäni kehumatta koska toivoisin olleeni nuorempana vähän enemmän turhamainen!! Pukeuduin niin harmaasti, tylsästi ja poikamaisesti kuin vaan voi, ja hiukkasen kaduttaa, etten osannut (eikä kiinnostanut) kaunistaa itseäni. Ei nykyäänkään kauheasti kiinnosta tyyli ja kauneus, kunhan on siististi pukeutunut - kotona saa olla homssuinenkin, kunhan edes puhdas...
Mutta jonkin aikaa sitten minulla oli kausi, jolloin yhtäkkiä kiinnostuin kauniista vaatteista ja tajusin, että minulla on oikeastaan aika hyvä ja erikoinen tyylitaju (ennen luulin olevani täysin makua vailla!). Tein paljon laadukkaita löytöjä halvalla, etenkin kirpparilta, ja pian minulla olikin yllättävän laaja vaatevarasto ja paljon ideoita, miten niitä vaatekappaleita yhdistelisi. Mutta sitten olikin ongelmana, että missä niitä kaikkia asuja pitää? Tilanteiden puuttuessa pian kyllästyinkin koko vaateintoiluun ja palasin vanhaan tylsään tyylini, mutta jos työpaikallani olisi tilaisuuksia pitää hienoja ja erikoisia vaatteita, niin taatusti kierrättäisin asukokonaisuuksia tiheään. Se piristäisi omaakin päivää. Vastaukseni siis aloittajan kysymykseen: jos vaatteita on, niin kyllä niitä kannattaa pitääkin.
Nimenomaan JOS niitä on, onhan se hyvä vaihdella kun on vara mistä valita. Minusta on pääasia että vaatteet on edes puhtaat, voi pitää vaikka päivän tiettyjä jonka jälkeen pesuun ja seuraava päivä sitten toisia ja seuraava taas niitä samoja pesusta tulleita. Ei mitään pahaa. On olemassa myös ihmisiä jotka käyttävät samanlaisia esim. housuja useampana päivänä mm. töiden takia koska pitävät niitä sopivimpina siihen hommaan ja taas, kunhan on edes puhtaat. Ja kyllä, itse lukeudun myös niihin.
nimim. samanlaisia vaatteita useamman parin omistava
10 6 vastaukseksi että kiinnitin huomion tämän naisen vaatetukseen, koska hän on aika viehettävä henkilö.
Ja olisin toivonut, että hän olisi vaihtanut niitä vaatteita minun (miehen) takia :D taidetaan molemmat olla yksineläjiä... tosin hänestä en ole ihan varma.
No jos muuta kipinää teidän välillänne on, niin saattaa hyvinkin vaikuttaa pukeutumiseen :) Omankin vaateintoiluni aikana tuli yksi ihastus, jonka takia kiinnitin vieläkin enemmän pukeutumiseeni... näin jälkeenpäin ajatellen vähän yliampuvastikin, tilanteet huomioon ottaen. Vähän noloa, kun nyt miettii asiaa. Hän tuntui jopa pitävän enemmän siitä, kun pukeuduin tavallisemmin, eli taisin tehdä itselleni hallaa yrittäen esittää jotain tyyliprinsessaa. (Se oli vähän sekava ihastus muutenkin, mutta naisena kysyisin että vaikuttaako selvästi harkittu pukeutuminen negatiivisesti vai positiivisesti miehen saamaan kuvaan naisesta?)
Mutta joo, jos hän on ihastunut sinuun, niin kyllä voi vaikuttaa asiaan :D Tietysti en osaa muuta sanoa, kun en ole tilanteita nähnyt...
Kyllä se vaikuttaa positiivisesti. Ja mukavahan sitä on odottaa mitä se on nyt täksi päiväksi keksinyt :)
Normaali ihminen laittaa joka aamu puhtaat vaatteet ylle, joten näköjään sinulle käsittämätön hygenia on takana.
Harvalla naisella on vaatekaapissa vain yksi vaate / ulkonäkö joten kun illalla menee kotia niin sen päivän työvaatteet menevät pesuun ja seuraavana päivänä otetaan toisennäköinen päälle kun lähdetään töihin.
Kuka ihmeessä käyttä kahtena päivänä peräkkäin samoja vaatteita, ne vähemmän hygeniaiset ihmiset.
Suosittelen samaa myös sinulle, ihan työkavereita ajatellen
vaihda joka päivä koko asukokonaisuutta, esim. jakkupukua pitäessä saatan vaihtaa vain alupaitaa ja alusvaatteita, mutten koko jakkupukua.