Olkaa nyt varovaisia kun nimittelette laillista lääkäriä puoskariksi ja kirjoitatte hänen nimissään väärennettyjä lausuntoja jotka on muka julkaistu MTV3:n sivuilla. Voi tulla kalliiksi.
"Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Suomi24-keskustelupalstalla autoliikettä ja sen työntekijää herjanneet kaksi miestä tuntuviin korvauksiin törkeistä kunnianloukkauksista. Miehet joutuvat maksamaan autoliikkeelle, yrityksen omistajalle sekä sen työntekijälle korvauksia yhteensä 2 400 euroa.
Tämän lisäksi kummankin maksettavaksi tuomittiin sata päiväsakkoa, yhteensä 3100 euron arvosta. Maksettavaa nettiherjoista kertyi kaksikolle siis yhteensä 5500, jonka päälle lasketaan vielä vuodesta 2006 lähtien kertyneet korot."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/24355-nettipalstalla-herjanneille-rapsahti-isot-sakot
"Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Suomi24-keskustelupalstalla autoliikettä ja sen työntekijää herjanneet kaksi miestä tuntuviin korvauksiin törkeistä kunnianloukkauksista. Miehet joutuvat maksamaan autoliikkeelle, yrityksen omistajalle sekä sen työntekijälle korvauksia yhteensä 2 400 euroa.
Tämän lisäksi kummankin maksettavaksi tuomittiin sata päiväsakkoa, yhteensä 3100 euron arvosta. Maksettavaa nettiherjoista kertyi kaksikolle siis yhteensä 5500, jonka päälle lasketaan vielä vuodesta 2006 lähtien kertyneet korot."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/24355-nettipalstalla-herjanneille-rapsahti-isot-sakot
Vastaukset 85
Vanhimmat
olen kuullut sukulaiseltani rikoskonstaapelilta, että nettiherjauksissa sekä kunnianloukkauksissa syytekynnys on hyvin alhainen, yllättävänkin alhainen, erityisesti jos joku sabotoi jonkun ammattia, ja sakkoja joudutaan maksamaan, usein korkeitakin, eli Kari laitoit oikeaa tietoa.
SYYTÄTTE PUSKAA LAHJUSTEMN OTOSTA !
pekan pinna kun palaa niin herjaaja roikkuu munistaan siimassa kuin rotta !
...on se "nettiherjaus"? Mikä nyt on ollut herjaavaa? Ei sellaisesta voi rangaista mitä ei ole tehty.
....on se Karin laittama "oikea tieto"? Sellaista ei ole kuunaan näkynyt, on vaan perusteetonta paskanjauhantaa.
....onkaan se loukattu osapuoli? Kariko, palstan paskakieli, se onkin joka on pahoittanut mielensä? Saako lapsen mielen pahoittamisesta sellaisia "usein korkeitakin" sakkoja?
Mutta hyvä on että Kari laittaa runsaasti näitä uhoamisisaan, on niitä sitten kiva nostella jälkeenpäin ja kysellä että mitäs asialle kuuluu. Sillä lailla saa Karin aina hiljaiseksi.
ja Heikkilän lausuntojen uudelleen kirjoittaminen ja harhauttaminen että se on julkaitu MTV3 sivuilla. Siinä aluksi näyttöä että tehty on. Pidä silmäsi auki ja lue palstaa.
mikä Mattila on PUOSKARI? Lääketieteessä lääkärien näkökulman se, että JOKA POIKKEAA VIRALLISOHJEITTEIN OPETETTUJEN TIETOJEN LAIMINLYÖNNISTÄ JA OTTAA SIIHEN LISÄKSI OMIA MIELIPITEITÄ, JOTKA LÄÄKETIETEESSÄ EI OPETETTU! Se on puoskari, jos et satu tietämään.
laittoman lääkäritoimen harjoittaja ja sellainen ei Antti Heikkilä ole, vai voitko väittää toisin?
Sie et oo ihan terve. Onks Heikkilä sulle sukuu. Oot jauhanut 24h vrk aamusta iltaan. menisit naimisiin Heikkilän kanssa niin saisit olla aina sen kanssa.
itse et häirikkö ole terve. Heikkilä on Karin kaveri ja kai jokainen hyväksi havaittua kuuria suosittelee ja yleensä kavereitaan kyllä puolustetaan ja kehutankin. Siinä ei ole mitään ihmeellistä.
sunnuntaipäivänä yrittäisivät yllättää. Kuulemma täällä Vantaan seudulla on joku Mattila joka vakoilee kunnianloukkaajia viikonloppuisinkin jotta pystyisi sitten haastemiehille antamaan paikkatietoa reaaliajassa.
On siinäkin yrittäjällä hommaa. Tosin se ei liity yritystoimintakään, kaikeen muuhun tuntuu aikaa löytyvätn
Sinä se vaan et opi mitään. Tuollainen pelottelu voi tehota vähä-älyisiin VHH:laisiin, sehän on yksi pseudotieteen kulmakivistä mutta ei se järjissään oleviin tehoa.
Vähä-älyiset tollot jatkavat entiseen malliin ja heihin ei tehoa kuin laki.
Vähä-äluiset VHH:laiset uhkaavat lain kouralla vaikka kädessä ei ole kuin tyhjää.
Typerät VHH:laiset saattaisivat ruollaista uhoamista kavahtaakin mutta jos rasva ei ole tuhonnut aivosoluja niin kyllä tyhjän tynnyrin kolinan huoma het'kohta. Tyjhät tynnyrit eivät tosin itse huomaa että he uhoavat kerta toisensa jälkeen ja joka kerta tuloksena on tyhjää.
ja taas on varoituksen sana paikallaan.
ja mieti Puska lokaamisiasi ja herjaamisiasi ( osaatko edes hävetä ?)
Nauti kesäsätä mene ulos vai onko sulla kannettava 24h mukana jotta saat harrastaa. Väitit jossain viestissä että Vhh on harrastus ja toisessa elämäntapa. Ihan sam. Mikä on amatöörin ja ammattilaisen ero?
Jotenkin tuntuu että tästä Vhh keskustelusta ei tule mitään kun sinä kj.Mattila jauhat heti aamusta jotain riitaa. Vastaat typeriin viesteihin vielä typerämmin.
Mikä sinä olet päättämään ja varoittelemaan tuolla kirjoitushistorialla. Varoittele vain itseäsi. Vaikka en ole Puska fani niin kyllä sä taidat voittaa tuon Puskan koirimiskilpailun mennen tullen.
Älä viitsi peloitetella noilla eväillä ketään. Sinulla ei ole mitään syytä esittää fiksumpaa kuin muut tai edes leikkiä lääkäriä. Lääkärin ystävä voit toki olla.
vaan kirjoitan vakavista kansanterveyteen liittyvistä asioista. Tutkin ravinto ja terveysasioita ja sen mitä tutkimuksissa saan selville lisättynä omilla kokemuksilla niin niistä muodostan mielipiteitä ja kirjoitan ne myös tänne. En mielistele ketään vaan tosiasiat puhukoon puolestaan ja Puska saa tästä osansa silloin kun siihen on aihetta. En yleensä vastaile ketjuihin joissa ei ole asiaa vaan rakkikoiramaista räksytystä tyyliin hurri veijo, saappi lippis ja Wiipurin veturitallien huorat joten typeriin viesteihin en vastaa vaikka toista yrität väittää.
ja olen tyytyväinen näkemääni. Kirjoitukseni kestävät koska tahansa päivänvalon. Ei niissä mitään häpeämistä ole. Olen suorastaan ylpeä kirjoituksistani, varsinkin niistä joissa kritisoin Puskan toimintaa.
Ylpeä tolloudestasi jonka voimalla haukut SUOMALAISIA virkamieskuntaa.
Trollien takia ihmiset täällä käy lukemassa ja kommentoimassa,, sinun ja toisen tollon ( nyt bännissä olevan ) veijo kuivat horinat vhh:sta ei kiinnosta ketään.
Jengi tulee tänne tsiikaan kuinka trollit kyykyttää ja narraa teitä vhh-horoja.
te molemmat nappaatte joka " syötin " jonka me trollit heitämme eteenne ja naurattaa se paatos jolla horisette vastauksianne mielikuvistus juttuihimme ?.
Tosiasiat puhu puolestaan että suomessa ei ole kuin kaksi ( neidit mattila / veijo ) jotka yrittää epätoivoisesti noudattaa horo vhh tiukan tiukempaakin asetusta lakia ja ohjetta.
Ettehän te tollot muuta osaa kuin kirjoittaa mielikuvitusjuttuja ja niille me nauramme YrjöJurrin ja Veijon kanssa. Tanjarasvakin kujertaa ihan kaksinkerroin kun lukee tollojen "syöttejä" joissa ei ole päätä eikä häntää. Asialliset VHH-laiset kyykyttää mennen tullen tällaisia horoja asiatiedoillaan.
Kerroit sen minkä kaikki ovat tienneet jo kauan, että teidän kirjoituksenne ovat mielikuvitusjuttuja, ei niitä voi kukaan järkevä ihminen ottaa vakavasti.
palstalaisia ettei kannata kirjoittaa ihan mitä tahansa.
jos antaa mielikuvituselleen vallan ja ryhtyy laittomiin tekoihin netissä. Ei tämä Suomi24 ole mikään villi länsi jossa kaikki on mahdollista eikä lait koske näitä kirjoituksia.
VHH-palsta on se villi länsi jossa kirjoitettuihin juttuhin ei kukaan suhtaudu vakavasti, tämä on pelkkä pellepalsta jolle korkeintaan nauretaan. Vaikka se sinulle onkin keskeinen osa elämääsi.
heh heh heh
Roikut täällä yölläkin kuten nyt 00.05 ja latelet typeryyksiäsi. Etsi itsellesi elämä ja harrastuksia niin jää tuo pellepalstakirjoittelu pois. Et sinä raukjka parka mitään ymmärrä palstan aiheesta ja siksi ei kirjoittamiisi juttuihin kukaan suhtaudu vakavasti. Sairas pelle olet ja sellaisena pysyt.
näin saadaan trollit täältä sotkemasta pois.
että saadaan trollit ja kaikenmaailman yks toinen kp heh heh nuolipäät ja Wiipurin veturitallien runkkarit pois palstaa sotkemasta
kun se oikeudenistuntokin on niin tavattoma lähellä. Ja mestaaminen joka on VHH:laisille niin rakasta.
näiden kirjoitustesi kanssa. Vaikka ylläpito on kirjoituksesi poistanut niin ei se tarkoita että olet vaoautunut vastuusta. Kyllä ne tallessa on.
varsinkin palstahäirikön joka toistuvasti lainailee muiden tekstejä muista medioista ja muuttaa niiden sisältöä.
Kunhan vaan uhoat ja lässytät. Mitäpä muuta osaisitkaan
heh heh heh
Olen tehnyt sen mitä voin tehdä. Olen paljastanut väärennokset ja tekijänoikeusloukkaukset ja ilmoittanut niistä MTV3:lle, Antti Heikkilälle ja Suomi24:lle. Enempää en voi tehdä koska en ole asiassa asianosainen.
että toivon kunnon rapsuja sille trollille joka väärenteli Heikkilän juttuja.Nimi julkisuuteen ja häpeäpaaluun moinen surkimus :D
siinähän vain uhoaat ja lässytät asiassa joka ei edes sinulle kuulu mutta yhtä tyhjän kanssa... samanlaista tyhjänpäiväistä päiväntäytettä kuin kaikki muukin touhusi, yrityksesi mukaanlukien
kirjoitat toisten nimimerkeillä varastelet kirjoituksia ja muokkaat niitä omiin tarkoituksiisi sopiviksi. Pelkkää tyhjänpäiväistä jargonia. Mutta jos lusikalla annettu niin ei voi kauhalla vaatia, sanoo suomalainen sananlasku. Tosin tuskin ymmärrät tuotakaan.
Tuo onkin jo aika uudenlaista lain tulkintaa, että netissä julkisesti esitetty ja ilman copyright-oikeuksia oleva kirjoituksen käyttäminen on varastamista, heh heh. Nyt on sahajauhosi pahasti homeessa.
Jos tosiasioissa pysytään niin sinä se tekstejä varastelet jos sellaista termiä voi käyttää. Mm. CS on kieltänyt sinulta tekstiensä lainaamisen ja hänen sivunsakin on copyright-suojattu mutta se ei sinua estä lainaamasta hänen tekstejään - jotka CS:n mukaan muuttuvat paskaksi sinun sanomanasi. Ja siinä CS on oikeassa.
Mutta sinuthan tunnetaan erityisen hyvin siitä että vaadit muita noudattamaan sääntöjä joita et itse pysty noudattamaan.
mutta jos raiskaat sen muuttamalla sisällön päinvastaiseksi mitä alkuperäinen kirjoittaja on tarkoittanut niin silloin syylklistyt rikokseen. Jos kopioit Heikkilän kirjan takakannen tekstin ja muuta sitä niin kysyn vaan onko tuo luvallista mielestäsi.
...rikokseen syyllistyy jos muuttaaa sisällön päinvastaiseksi?
Poliisi-Kari-neiti siinä taas omia käsityksiään jakelee, lakiasioissa Kari-neiti on ihan yhtä asiantunteva kuin ravitsemusasioissakin. Voi vittu miten synkkää on taas VHH-possukalla kun ei lakikaan noudata possukan oikkuja. Onkohan sekin Pekka Puskan juonia?
Tässä se alkuperäinen viesti ettei tarvitse kopioida.
kopioi viisaiden ihmisten kirjoituksia ominaan ?
outo logiikka ?
ja kaikki tämä 24 / 7 jo yli viisi vuotta ( 5 v )
viisaiden ihmisten kirjoituksia kuten Antti Heikkilän, mutta en koskaan muuta niiden sisältöä niinkuin päivystävä palstatrollimme tekee. Laitan myös aina lähteen mistä kirjoitus on peräisin.
kun kirjoitatte ja varastatte toisten tekstejä.
"uudelle" kirjoittajalle joka ei tunne Heikkilää ja kuvittelee että palstalla voi kirjoittaa aivan mitä tahansa.
en tuossa edellisessä viestissäni ymmärtänyt miten vakavasta asiasta on kysymys jos netissä herjataan lääkäri Heikkilää.
Sinähän Mattila tässä joku aika sitten kerroit täällä tehneesi tutkintapyynnön koskien sinuun kohditunutta herjaamista. Jokos se juttu on ollut oikeudessa? En ole lehdistä huomannut tuominjulistamista.
Antti Heikkilän nimittämisesta Puoskariksi ei varsinaisesti ole rikos, koska puoskari sana liittyy lääketieteeseen ja Antti Heikkilän pätevyyden toimimisesta lääkärinä voi aina kiistää. Eri asia on, jos henkilöä sanoo huoraksi. Antti Heikkilän elinkeinoa ei voida myöskään katsoa ja koska tilanne on Suomessa monimutkainen, syyte kaatuu mikäli ei jo syyteharkinnassa. Suomessa on myös meneillään huomattavasti suurempia rikoksia ja rikoksia on valtavasti enemmän kuin ehditään tutkia.
Kirilin epätoivoiset vihanpurkaukset ovat suorastaan huvittavia ja varmaan seuraavaksi hän haukkuu puskaa Mafioosoksi, lepsoksi ja vääräuskoiseksi. On suorastaan huvittavaa katsoa nettiriippuvaisen miehen ilmettä, kun hän huomaa, että omaan nilkkaan osuu epätoivon viimeinen pilkka. Mikä muuten onkaan painosi Kiril. Et myöskään ole vastannut kirjoituksiini Veijo.
sinua huoraksi ja sellainen sinä olet vaikka ei kukaan sinua halua, niin et voi muutakuin olla hiljaa sillä sinusta ei ole vastustajaksi.
Kari, olet oikeassa. Kunnianloukkaus syntyy, kun väitetään perätöntä. Jos väite voidaan todistaa täysin perättömäksi, on syntynyt kunnianloukkaus. Tästä on olemassa myös lievempää tulkintakäytäntöä. Eli Heikkilällä on perusteet haastaa nuolenpää oikeuteen.
"Kari, olet oikeassa. Kunnianloukkaus syntyy, kun väitetään perätöntä. Jos väite voidaan todistaa täysin perättömäksi, on syntynyt kunnianloukkaus. Tästä on olemassa myös lievempää tulkintakäytäntöä. Eli Heikkilällä on perusteet haastaa nuolenpää oikeuteen."
Siviiliasioissa näytön pitää olla ilmeinen, ei siis satavarma. Törkeän kunnianloukkauksen tunnusmerkistö ei taida täyttyä vielä alkuunkaan parilla herjalle etenkin kun kohde on miespuolinen maailmaa kokenut lääkäri.
Tekijä saattaa olla alaikäinen, holhouksen alla tai lääkärikollega tms. En usko, että Heikkilä siis vaivautuu rikosilmoitusta tekemään ja syyte ei uskoakseni vielä mene lävitse alkuunkaan parilla herjalla kuitenkaan. Ja nettiherjat saavat olla erittäin törkeitä ennen kuin ne etenevät oikeuden ratkaistavaksi.
. Myöskin sopii kyseenalaistaa.
Toistan viestini:
"Sinähän Mattila tässä joku aika sitten kerroit täällä tehneesi tutkintapyynnön koskien sinuun kohditunutta herjaamista. Jokos se juttu on ollut oikeudessa? En ole lehdistä huomannut tuominjulistamista. "
vaan asia sovittiin ja kun kyseessä oli alaikäinen henkilö niin suostuin minulle esitettyyn anteeksipyyntöön.
oli siitä maininta : "kasleri -sanomat 1.1. 2010 n:ro 1 "
viipyvät? Tai eihän niitä oikeasti tule, aloitus oli Mattilan tyypillistä suunsoittoa ja räksytystä. ei se uskalla tehdä mitään etteikäyt taas kuin silloin siinä pedofiilijupakassa: kuulusteltavaksi joutui.
ei yleensä ilmoittele tekemisistään tällä palstalla. Kyllä ne sinut löytävät muutenkin.
löytäneet jos ne liikkeellä olisivat.
Vaan eipä niitä taida tulla eikä poliiseja niin ikään kuten erään Vantaalaisen luona kävi sen jälkeen kun hänet kuvattiin käsi housuissa erään lastentarhan viereisessä pusikossa.
Ei niitä näy arkena sen kummemminkun kuin sunnuntainakaan... Vantaalla tosin on näkynyt valkotakkisia miehiä etsimässä jotain kokoomuslaista yrittäjää. Autolla oikein olivat matkassa, sellaisella jossa oli punaiset ristit kyljissä.
odotellaan. Vai oliko kysymyksessä jälleen kerran mahtipontisen mutta omaan mitättömyyteensä kutistuvan Kari-neidin lässytystä?
Jälleen on Mattila aukonut päätään vailla mitään sen takana.
SUURIN PASKANJAUHAJA... ja sen fosu hitain vaunusiivooja wiipurin veturitalleilla !
enkä voi toimia aktiivisesti. Olen vain välittänyt tietoa eteenpäin.
Silti vaan katsot aiheelliseksi aukoa päätäsi vaikka asia ei sinulle mitään kuulu. Kuten olnut päätäsi yhdessä sun toisessa "kunnianloukkausjutussasi" mutta koskaan ne eivät johda mihinkään.
Lääkärisi Antti Heikkilä muuten esitti toivomuksen että lopetat hänen tekstiensä lainailun ja esittämisen tällä paltalla. Olet aiheuttanut sellaisen spämmimäärän hänen blogiinsa ettei kaikki muut ole pystyneet siihen edes yhteensä.
Samoin hän toivoi että lopetat hänen kunnianloukkausasioihinsa puuttumisen. Varmasti hän on kertonut tämän kaiken sinullekin mutta sinähän vain häiriköit.
ja minulla lupa lainailla hänen kirjoituksiaan koska tahansa.
Munasit taas itsesi valehtelemalla ja siksi olet taas kyykyssä.
hänellä olisi mielummin vihamiehiä kuin laisiasi ystäviä. Vihamisehistä on Heikkilälle vähemmän haittaa.
Missä ne haastemiehet viipyvät?
vääristä ja hengenvaarallisista ohjeista.
eikös sinun mattila kannattaisi olla varovainen haukkuessasi Puskaa lahjuksen ottajksi ja muuksi kivaksi, kun sinulla ei taida olla todisteita, vai onko ?
arvostelen ja esitän kritiikkiä. En ole väittänyt Puskaa lahjuksen ottajaksi.
se haaste voi? missä viipyy haastemiehet?
Minä en ole asianosainen enkä tiedä mihin toimenpiteisiin maikkari on asiassa ryhtynyt. Jos maikkarin sivuilta varastetaan tekstiä ja se julkaistaan muissa tiedotusvälineissä muutettuna niin se on maikkarin asia, ei minun.
Onko pelko perseessä kun olet niin utelias?
Älä nyt mene asioiden edelle ei haastemiehet koskaan tule ennen poliisitutkintaa.
Ei näy eikä kuulu--- ihan kuin jokaisessa aikaisemmassakin uhoamisessasi----tyhjä tynnyrui siinä taas kolisee
kysyn vaan että koskas ne tulevat
hastemiehiä. Missäs ne viipyvät?
kävisivät kolkuttelemassa oville... että edes tämän yhden kerran huomaisi ettei Mattila pelkästään valehtele
tänäänkään
aloittavat työpäivänsä? Että osaan sitten olla valmiina kunhe tulevat, hah hah!
ei ole näkynyt
ehkä hän sunnuntaina onnistuu yllättämään... en tosin ole piilotellut lainkaan vaan pitänyt kahvitkin kuumana haastemiestä varten.
omista asioistaan ja liikevahdostaan moisen joutavan ja mihinkään johtamattoman viestitrollailun sijaan.
se haastemies vihdoin tulisi tai meneekö tämänkin ketjun aloitus yritäjä-Mattilan suuuren suureen paskanjauhannan pikkiin. Voi kun olisi ollut kiva nähdä edes yksi juttu jossa yrittäjä-Mattila ei puhusisi läpiä päähänsä. Mutta sellaista päivää ei taida nähdä koskaan.
yhtä tyhjän kanssa Mattilan puheet kuin kaikessa muussakin asiassa
missäs ne viipyvät
tulee? Vai onko sekin uhka jälleen Mattilan paskapuhetta? Eikö yrittäjällä ole mitään muuta tekemistä?
Mattilan puljun liikevaihto viime vuonna oli 17000 euroa. Siitä on yrittäjyys kaukana. Lähinnä vitsi.
sakkoja?
Pitääkö käydä käräjäoikeuden kansiassa hakemassa?
Miksi VHH:laisen on PAKKO valhedella joka asiassa?
ja sekaantuu asiaan joika ei hänelle kuulu. Kunhan haluaa vain pelotella mutta ainoastaan tyhmiin tuo voi upota.
Miksi Mattila ei nyt ala ajamaan omaa kunnianloukkausasiaa? Vai onko Mattila siis valehtelija?
niin missä?
kohta kaksi kuukautta odoteltu.... johan sen olisi pitänyt tulla